Egy óriásmajom, egy gésa és egy kis szemüveges varázsló még javíthat az éves mérlegen.
2005 nyomasztó év volt az amerikai filmipar számára. Nehéz megmondani, hogy ez a közepes filmek, a túl drága jegyárak vagy a videojátékok konkurenciájának eredménye, de a számok beszédesek: az év első 11 hónapjában a bevételek 5%-al, a nézők száma 6,2%-al kisebb volt, mint 2004 azonos időszakában. Paul Dergarabedian , a filmipari elemzésekre szakosodott Exhibtor Relations elnöke szerint a fő tényező mindebben a művek minősége. „Harry Potter bebizonyította, hogy ha egy film jó, az emberek elmennek a moziba” – magyarázta az AFP-nek.
A J. K. Rowling által teremtett varázslóinas kalandjainak negyedik része, a Harry Potter és a tűz serlege 17 nap alatt mintegy 230 millió dollár bevételt ért el és egy kicsit javított az összképen, illetve a gyártó és forgalmazó Warner Bros. költségvetési mérlegén.
Más sikerfilmei is voltak 2005-nek: a Csillagok Háborújának legújabb része elsöprő sikernek számít, ugyanis az iparági források által 115 millió dollárra becsült büdzsét a 380 milliós bevétel háromszorosan hozta vissza a gyártó Lucasfilmnek és a főforgalmazó 20th Century Foxnak.
A kellemes meglepetések azonban ritkák voltak: a francia, az Antarktiszon forgatott dokumentumfilm La marche de l'empereur (A császár menetelése) 77 millió dollárt kasszírozott.
Azonban olyan szuperprodukciók, mint A fény árnyéka (61 millió dollár), Mennyei birodalom (47), A sziget (35) és a Stealth (31) nem tudták kitermelni az észak-amerikai piacon saját önköltségüket, márpedig ezt tekintik a siker mércéjének.
Hollywood számára két film jelenti most a szalmaszálat, az Egy gésa emlékiratai és különösen a King Kong legújabb változata hozhat még javulást. Jövőre feldolgozások és folytatások következnek: a Csillagok Háborújának hatodik, a Batman ötödik része, valamint egy újabb Rocky.
Azonban nem veszítette el Hollywood azt a kreativitást, alkotóerőt, amelynek a múltban sikereit köszönhette? Gitesh Pandya filmipari elemző szerint a stúdiók egyszerűen megfeledkeztek a közönségről.
„Kevés film tudta kimozdítani otthonukból az embereket, pedig figyelniük kellene arra, mit is szeretne a közönség. A filmbarátok mind válogatósabbak és mind többet várnak a pénzükért cserébe, különösen mivel egyes filmszínházakban 14 dollárt is elkérnek a jegyért.”
Los Angeles és környéke a filmiparból él, így annak halovány teljesítménye sokakat aggaszt: „Nemcsak a nézőszám, hanem a DVD-eladások is csökkentek. Emellett a forgatócsoportok más államokban vagy éppen Kanadában forgatnak, mivel ott a gazdasági feltételek kedvezőbbek” – mondta az AFP-nek Jack Kyser , a Los Angeles-i térség gazdasági fejlesztési bizottságának elnöke.
„Több stúdióban már megkezdődtek az elbocsátások” – fűzte hozzá. A Warner Bros november elején 250-300 személy elbocsátását jelentette be, ez személyzetének több mint 5%-a.
Forrás: MTI, AFP
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!