Rekordértékű lesz a BCR-privatizáció?

A nyertes feltehetően több mint kétmilliárd eurót fizet, és rámarad a személyzeti reform is.

A kiválasztott kilenc pénzintézet közül a tegnapi határidő lejártáig hét bank nyújtott be kötelező ajánlatot a legnagyobb romániai kereskedelmi bank, a BCR 61,88%-os részvénycsomagjának megvásárlására.

A CEC-et is heten kérik

Pénteken kell beadniuk a pályázóknak az indikatív ajánlatokat a CEC takarékpénztár részvényeinek 50% plusz egy-75%-ra. A NAPI Gazdaság értesülései szerint az OTP-ben jelenleg éppen kiértékelik a CEC kéthetes átvilágítása során szerzett információkat és kialakítják az OTP számára még „elviselhetõ” ársávot. Az ajánlatok beérkezése után újabb ötnapos átvilágítási szakasz következik, míg a végleges, kötelezõ érvényû ajánlatot november közepére várják Bukarestben.
Mint ismeretes, az OTP-n kívül még hét neves európai bankház pályázik a kétmillió ügyféllel, 1407 hálózati egységgel, 1,3 milliárd eurós mérlegfõösszeggel rendelkezõ CEC-re. Az OTP-nek egyébként a CEC-tõl függetlenül is fontos a román piac, már folyik egy hároméves bankfejlesztési program, amelynek célja, hogy a korábbi szerzemény, az OTP Bank Romania jelenlegi egyszázalékos piaci részesedését 5%-ra növeljék.

Az országos privatizációs hatóság (AVAS) közlése szerint a KBC (Belgium) és a Fortis (belga-holland csoport) végül visszalépett. Továbbra is versenyben maradt a Portugál Kereskedelmi Bank , a Görög Nemzeti Bank , az Intesa Bank (Olaszország), a Deutsche Bank (Németország), az Erste Bank (Ausztria), a Dexia (francia-belga csoport) és a BNP Paribas (Franciaország).

Az ajánlatokat tartalmazó borítékokat hivatalosan ma délután bontják ki, ezt követően a privatizációs bizottság elemzi dokumentációkat – az eredmény bejelentése két-három nap múlva várható.

A konkrét pénzügyi ajánlat, illetve a felvázolt projektek alapján az utolsó szakaszban már csak két pénzintézet marad játékban. Ők az első szakaszban benyújtottnál előnyösebb pénzügyi ajánlattal mennek tovább, és a többségi értékpapírokért legmagasabb összeget ajánló kerül ki végül győztesnek.

Rekordértékű lehet az összeg

A sajtóban megjelent információk szerint valamennyi pályázó bank 2 milliárd euró körüli ajánlatot tett. Amennyiben ez beigazolódik, és a vételár végül valóban meghaladja a ezt az értéket, akkor ezzel megdől az Petrom privatizációs rekordja: az OMV a kőolajtársaság 51%-os érdekeltségéért 1,5 millió eurót perkált az államnak.

Az már most bizonyosnak látszik, hogy BCR-ért adott összeg mindenképp nagyobb lesz, mint a befektető pénzintézetek által a szomszédos országok – Bulgária, Csehország vagy Lengyelország – nagybankjaiért kifizetett ár. A legtöbbet,1,1 milliárd eurót eddig a lengyel Pekao bankért kaszálták, ami csak a fele annak, amire a BCR számíthat. Ennek magyarázata, hogy a BCR az utolsó privatizációra kiírt állami nagybank Közép-Kelet Európában.

A nyugat-európai bankok számára a BCR privatizációja egyike az utolsó lehetőségeknek, hogy erős pozíciót szerezzenek a kelet-európai piacon. A térségben az életszínvonal és a jövedelmek az EU-szinthez közeledésével együtt várhatóan jelentősen emelkedik majd a pénzügyi szolgáltatások iránti igény is.

5,8 milliárdot is érhet a BCR?

Már több hete érkeznek a nemzetközi intézetek arra vonatkozó becslései, mekkora lehet a BCR értéke: az összeg 3,4-5,8 milliárd euró között változik. Egy Goldman Sachs -jelentés szerint a BCR 3,8-5,8 milliárd körül mozog, a KBW (Keefe, Bruyette and Woods) befektetési bank pedig 5,5 milliárdról beszél.

Az amerikai Wall Street Journal tegnapi lapszámában arról számol be, hogy a BCR 62%-os tulajdonrészét 2,5-3 milliárdért akarja értékesíteni Bukarest. A lap ugyanakkor az Erste Bankot tartja a legesélyesebb pályázónak, de értékelése szerint számításba jöhet még a Deutsche Bank és a Görög Nemzeti Bank is. Ezzel szemben a Ziarul Financiar román gazdasági hetilap szerint inkább a Deutsche Bank a favorit, viszont az Erste is erős ellenfél.

A Financial Times tegnapi számában szintén foglalkozik a tranzakcióval. A brit gazdasági napilap megemlíti, hogy Bukarest ugyan 2002-ben nem kapott egyetlen komoly ajánlatot sem a BCR-re, a mostani eladása az egyik legszorosabb banki privatizációjának ígérkezik.

A lap szerint jó áron fog elkelni a bank, a 62%-ért adott összeg elérheti a 3,5 milliárdot, ami a BCR teljes értékét megközelítőleg 5,6 milliárdban határozná meg – ez pedig jelentős összeg egy több mint 300 fiókkal rendelkező pénzintézet számára, amelynek mérlegfőösszege 7,3 millió euró, tavalyi nettó profitja eléri a 123 millió eurót.

Átrendeződik a piac

A BCR, illetve a CEC (Takarék- és Letéti Pénztár) szintén még idénre tervezett magánosítása jelentősen átszabja a hazai bankrendszert. Jelenleg a banki aktívák mintegy 55%-a található a külföldi bankok érdekeltségében, de a BCR és a CEC eladása után ez eléri a 90%-ot.

A nyertes a BCR révén nem kevesebb mint 25%-os piaci részesedéshez juthat, viszont jelentős erőfeszítéseket kell majd tennie a bank modernizálása és átszervezése érdekében. Jelenleg például a BCR-ben több, egymástól eltérő számítógépes rendszer is működik – az egységesítés csak nemrég kezdődött el. A személyzeti reform megvalósítása is az új tulajdonosra vár, a BCR-nek jelenleg közel 11 ezer alkalmazottja van.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!