Erősen PR-ízű a Capital gazdasági hetilap amúgy nagy lendülettel promózott álomcéges toplistája.
A Capital már megszokott listái, a legvagyonosabb romániaiak 300-as és a 100 legsikeresebb nő topja jelentősen egzaktabbnak tűnnek. A cél ezúttal az volt, hogy az alkalmazottak értékelései alapján azonosítsák azt az 50 romániai céget, amelyeknél a leginkább érdemes dolgozni. Az ilyen típusú felmérésnek, bár Romániában újdonságnak számít, nyugati országokban már megvannak hagyományai. Az egyik legismertebb talán az amerikai Fortune magazin Best Companies To Work For 100-as toplistája. A Capital kezdeményezte kérdőíves felmérést a GFK piackutató végezte. A legfontosabb szempont a munkakörülmények, a csapatszellem, a fizetés, illetve a szakmai fejlődés és a karrierlehetőségek volt. A megkérdezettek a 100 legfontosabb hazai cég középvezetésébe (middle managment) tartoznak. A felmérés során több mint 2000 alkalmazott nyilvánított véleményt – állítja a gazdasági hetilap. Az összeállítás PR-jellegére utal az is, hogy az összeállítás a múltheti Capital-lapszámmal együtt jár: előfizetőknek ingyen, standon vásárlóknak 5 ezer lejes felárért.
A fontos indícium
azért mégiscsak a tartalom. A kedélyes-kedélyeskedő beszámolók az ötven cégnél megtett, obligát székhely-látogatás alatt születettek. A cégvezetőkkel készített „előzékeny” interjúk, illetve a már befutott alkalmazottakkal folytatott beszélgetések túlságosan is hurráoptimista képet festenek a vállalatokról – pedig-pedig ismerősi körünkben is akadnak, akik a jelzett cégeknél dolgoznak, és nem annyira lelkesek, mint maga a hetilap vagy a cégek menedzsmentjei. Tény, hogy eleve csak azokat a cégeket vizsgáztatták, akik ehhez hozzájárultak. És az is több forrásból megerősített információ, hogy Bukarestben nagy hiány van középmenedzsmentben, így némi HR-nyomás is érezhető az összeállítás összeszerkesztésében. Ez pedig választ adhat arra, hogy mire is jó ez a kiadvány, bár gyakorlati hasznát egy laikus olvasó számára nem könnyű bemérni.
Nem a pénz a legfontosabb?
A Capital egyébként nagy meglepetésként számol be arról, hogy a megkérdezett alkalmazottak számára egy munkahely legfontosabb paramétere – ami a megelégedettséget a leginkább fokozza – nem a fizetés mértéke. A pénz csak a második, a munkavállalóval szembeni megbecsülés és tisztelet áll az első helyen. A lap által megszólaltatott szakértő szerint a magyarázat az lehet, hogy a romániai cégvezetésben nagyon elterjedt módszer a diktatórikus, parancsolgatós stílus, a büntetésekkel való „motiválás”.
A toplistások
között viszonylag gyakori a holtverseny:
1. Pfizer Romania – gyógyszerforgalmazás 2. Policolor – festék- és lakgyár 3. Cosmetics Oriflame Romania – retail (kozmetikum-forgalmazás) 4. Quadrant Amroq Beverages – FMCG cég (a Pepsi hazai palackozója) 5. TNT Romania (Thomas Nationwide Transport) – szolgáltatások (gyorsposta, szállítás, logisztika) 6. Sensiblu – gyógyszerforgalmazás 7. Kentuky Fried Chiken (KFC) – gyorséttermek 8. Atlassib – szolgáltatások (szállítás) 9. Siveco Romania – IT 10. KMPG Romania – tanácsadás
11. Dedeman – retail (építkezési anyag és gépkocsiforgalmazó) 12. Mc Donalds Romania – gyorséttermek 12. Pizza Hut – gyorséttermek 14. Petromservice – kõolajvállalat 15. Rompetrol – kõolajvállalat 16. UPC Romania – távközlés 17. Porsche Romania – gépkocsiforgalmazás 18. Mariott – hotelek 19. Avon Cosmetics Romania – retail 19. Procter&Gamble Romania – FMCG cég 19. TotalSoft – IT
22. Accor Services – szolgáltatások (élelmiszerjegyek) 22. Elite Romania – FMCG cég 24. Popeci Utilaj Greu – ipari termelés 25. UniCredit Romania – bank 26. Allianz Tiriac Asigurari – biztosítás 27. Automobile Bavaria – gépkocsiforgalmazás 27. Unilever Románia – FMCG cég 29. Farmexim – gyógyszerforgalmazás 30. Vitrina Advertising – reklám
31. Omniasig – biztosítás 32. Forum Auto – gépkocsiforgalmazás 33. Edipress AS Romania – média 34. Xerox Romania – retail 35. Holcim Romania – építkezés 36. Philip Morris Romania – FMCG cég 37. Tempo Advertising – reklám 38. Continental Hotels – hotelek 39. Leo Burnett&Target – reklám 40. Ursus Breweries – FMCG cég
41. Fan Curiee Express – szolgáltatások (gyorsposta) 42. Henkel Romania – FMCG cég 43. Wrigley Romania – FMCG cég 44. Danona Romania – FMCG cég 45. Kraft Foods Romania – FMCG cég 46. Orange Romania – távközlés 47. Electrolux Romania – termelés (háztartási gépek) 48. Alpha Bank Romania – bank 49. Lafarge Romcim – termelés (cementgyártás) 50. Terapia – gyógyszerforgalmazás
Egy másik, számunkra meglepő állítás: a szerkesztők a bevezetőben azt állítják, a lap megjelenéséig ők maguk sem tudják-tudták, hogyan alakult a top. Csak a befutó helyen levő 50 cég nevével vannak tisztában, mivel a sorrendet a GFK szakértői teljes titokban tartották előttük.
Na jó, azt elismerik, a tördelők és a korrektorok azért ismerték a nagy titkot, de a szerkesztők még nem. Hogy lehet ekkora naivságot feltételezni egy gazdasági hetilap olvasóiról?
_____________________________
Szempontok, módszer
A Capital és GFK szakértői az évi forgalom és az alkalmazottak száma alapján 12 szakterület 260 legfontosabb romániai cégét választották ki. Ezek közül 150 cég mondott igent a felkérésre. Az alkalmazottaikat kikérdezzék, de végülis csak 114-en bocsátották a kutatás rendelkezésére a kért adatokat. Ebből a 114-es listából választották ki az 50-et.
A versengő cégek összesen 60 ezer alkalmazottjából 5 ezer volt középvezető. A GFK szerint a könnyű elérhetőség, vagyis internet és mail-hozzáférésük okán lettek ők a kiválasztott célpont. Hangsúlyozzák, hogy a kérdőívek online kitöltése titokban, a munkáltatóval szemben teljes diszkrécióban történt.
Végül összesen 2000 személyt kérdeztek meg, többségük (52,8%) 30-39 éves. Cégenként 15-20 menedzser válaszolt, ahol nem volt ennyi kiköltött kérdőív, az a cég végül nem vett részt a rangsorolásban.
A kérdőíveken az alanyoknak a munkáltató cég 41 tulajdonsága között kellett fontossági sorrendet megállapítaniuk, egyúttal saját cégét osztályoznia az egyes kritériumok alapján.
A középmenedzserek által összeállított fontossági sorrend szerint a legfontosabbnak az alkalmazott megbecsülése, a második a fizetés mértéke, harmadik az együttműködés milyensége a cég vezetésével, majd a munkahangulat és a főnöki visszajelzések szerepelnek. A legkevésbé fontosnak a céges szabadidős lehetőségek (kirándulás, partik stb.) biztosítása, az ebédidős szolgáltatások, a cégközpont holléte és helyszíne bizonyult.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!