Telítetlen a hazai „spampiac”, de év végéig 75%-os növekedéssel riogatnak. Mit tegyünk, ha ki akarunk maradni?
Évente átlag négy-öt reklámborítékot talál postaládájában egy romániai család, azaz 10-25-ször kevesebbet, mint az európai országok lakói. Tegyük hozzá, a különböző kéretlen szórólapokat, prospektusokat valószínűleg már senki sem számolgatja.
Kaparj, ragassz, postázz, nyerj!
A jelenlegi országos levél-marketing hadjáratot a Reader's Digest magazin szervezte. Az amerikai cég bukaresti leányvállalatától érkező vaskos boríték tartalma komoly próbára teszi a címzettek szellemi és koncentrációs képességeit. Bár korábbi levelük olvasatlanul dobtuk a kukába, a másodikon – mely egy kulcsocskát is tartalmaz – már megakadt a szemünk. Halottunk már olyan esetről, hogy valaki visszaküldte a válaszborítékot, és végül egy méregdrága lámpa megvásárlásával végezte. Ez valószínűleg csak amolyan urban legends lehet, a világítótest-forgalmazás nem tartozik a magazin-, könyv-, zene- és videó-kiadó profiljába. Az 1922-ben létrejött multinaci ma már 35 országban van jelen, a romániai piacra 2004 elején lépett be. A brand-erősítésen túl a nagyszabású akció vélhetőn azért éri meg amerikai cégnek, mert a 2005 decemberében tartandó sorsolásig, a nyeremény reményében, épp elegen vásárolják meg terméküket.
A boríték zavaros és redundáns
tartalmát rendezgetve (névre szóló nyereményszelvények, kaparós sorsjegyek, prospektusok, tájékoztatók, „kocsikulcs”, lehúzós) sikerült összeraknunk az üzenetet: itt csak nyerhetünk!
A promóció lényege egyébként az, hogy meg kell vásárolni a kiadó Egészség természetes módszerekkel c. könyvét (69,9 új lej + postaköltség 4,5 lej), és ha rendelésünk visszaküldjük az IGEN feliratú borítékban, akkor máris részt veszünk egy sorsoláson. Sőt, ha a kódot tartalmazó kocsikulccsal kapargatunk is, és már hét napon belül lépünk, akkor egy gépkocsit is nyerhetünk.
A NEM válaszborítékot (mert hogy ilyen is van – nem ússzuk meg könnyen!) akkor kell használnunk, ha könyvet nem akarunk venni, de a 120 ezer új lejes fődíjért szívesen beszállunk egy sorsolásba.
El kell ismernünk, a csomag mindeg gagyisága ellenére elég meggyőző ahhoz, hogy a cinikusabbakat is elgondolkoztassa egy kicsit. A trükk például a szerencsénket tesztelő kis csillagocskákkal – természetesen mindenkinek a maximális három jön be –, vagy a kocsikulccsal, amit egyből a zsebünkben érzünk, egész jók: máris kaptunk egy kis sikerélményt. A könyv témája sem rossz húzás: a természetes gyógymódok a '90-es évek egyik nagy története.
Hogyan találtak meg?
A tájékoztatóban többször is szó esik adatvédelemről: a kiadó hangsúlyozza, a 2001/677-es, a személyi adatok védelméről szóló törvénynek megfelelően jártak el. Eszerint például kötelező a célszemélyt informálni adatainak begyűjtésének szükségességéről. A törvény lehetőséget ad arra is, hogy kérésre hozzáférjünk a feldolgozott adatokhoz, illetve kérhetjük törlésüket.
A Reader's Digest elmulasztotta megadni ügyfélszolgálati számát, csak egy postafiókszám áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy tiltakozzunk a reklám ellen és kérjük a törlést.
Azt viszont egy lábjegyzetben jelzik, hogy személyes adatainkat (nevünk és címünk) a Mailres Serv SRL szolgáltatta ki a számukra. A bukaresti cégről megtudtuk, az ombundsmannál adatkezelőként bejegyzett működési száma 148/2002, részt vett többek között a Unilever -termékek (Dove, Sunsilk) romániai promóciójában.
A cég telefonszámán (021-3054100) Alina Lare operátorral beszéltünk, aki határozott kérésünkre megígérte, hogy azonnal töröltet minket az adatbázisukból. Ám arra a kérdésünkre, hogy honnan jutottak a címünk birtokába, nem tudott választ adni, de ígéretet tett rá, hogy visszahívnak ez ügyben.
Később a cég illetékese valóban megkeresett, rendkívül udvarias és előzékeny hangnemben közölte, egy másik adatkezelő cégtől vásárolták meg a nevemet is tartalmazó adatbázist. Azt is elmondta, amennyiben írásban igénylem, a törvény kötelezi őt arra, hogy az illető cég nevét is megadja. Elmodta a Reader`s Digest ügyfészámát is (021-3054197), szám, ami történetesen szintén az ő operátoraikhoz fut be.
A jelek szerint sok türelemmel, néhány telefonnal és levéllel elérhetjük, hogy nevünk kikerüljön hasonló cégek adatbázisából. Kérdés, ki bírja tovább?
A 2005-ös év a mienk
Idén 11 milliós lesz a piac?
Szakértõk szerint a hazai direkt marketing piacon még az idén jelentõs növekedésre lehet számítani: miután az elsõ félévben átlagosan 40%-os forgalomnövekedést regisztráltak a lehetõséget kiaknázó cégek, év végéig még további 35%-kal emelkedhet a piac forgalma, és elérheti a 11 millió eurós szintet.
A romániai cégek jelenleg reklámköltségeiknek mindössze 3%-át fordítják direkt marketingre, és ezzel az utolsók között vannak Európában. Magyarországon ez az arány eléri a 20%-ot, az Egyesült Államokban a marketing-kiadások több mint a felét jelenti (55%), de Nyugat-Európában eléri a 45-50%-ot.
– jelentette ki magabiztosan Marian Seitan , a Román Direkt Marketing Szövetség (ARMAD) elnöke a Curentul napilapnak. Véleménye szerint az idei látványos fejlődés a piac telítetlenségének köszönhető. Persze a hazai siker azért is lehet kiemelkedő, mert a még tapasztalan lakosság könnyebben rávehető a részvételre.
Az ARMAD adatai szerint egyébként tavaly a direkt marketinggel foglalkozó cégek forgalma meghaladta a 6 millió eurót. 1997 óta, amikor az első ilyen profilú cég beindult Romániában, a piac tizenkétszeresére nőtt.
Seitan azt állítja, a direkt marketing azért kevésbé népszerű Romániában, mert a televíziós hirdetés még mindig nagyon olcsó, és az ügynökök sem kaptak ilyen irányú képzéssel. A módszert egyébként 80%-ban multinacik használják. Kétségtelen előnye, hogy a kapott válaszok, rendelések alapján hatása azonnal mérhető, és aki ügyesen vásárol címadatbázist, az a célközönséget is jobban eltalálhatja.
A bukarestiek már immunisak?
A lakosság toleranciája és válaszreakciója a direkt marketing vitatható módszereire régióként változik. Így például az erdélyiek fogékonyabbnak bizonyulnak a direct mailing-re.
Ezzel szemben Moldvában és az ország déli részén inkább telefonon keresztül győzhetők meg könnyebben. A bukarestiek a legszkeptikusabbak, általában nagyon elutasítóak mindenféle hasonló próbálkozással szemben: az egyetlen kivétel, ha drága luxuscikkeket kínálnak viszonylag olcsóbban.
Drágított a posta: marad az SMS és az e-mail
Az ARMAD tavalyi adatai azt mutatják, a közvetlen marketinggel nyomuló cégek a legtöbb bevételt (16%-os részarányban) közvetlen postai levélküldéssel teljesítették. Idén azonban az SMS átveheti a vezető szerepet, mivel a posta áprilisban megduplázta tarifáit, és 25%-ról 8-ra csökkentette a nagytételű levélküldések esetén adott kedvezményt.
Így a becslések szerint az SMS-spamolás terén akár 50%-os emelkedésre számíthatunk, és ugyancsak 50%-os növekedést jósolnak a kéretlen e-mailek forgalmában is. Bár ez utóbbi világszinten régóta komoly problémát jelent, a romániai cégek még kevésbé fedezték fel maguknak a trükköt.
Szintén növekedésre számítanak az adatbázis-kezelő cégek: tavaly az ilyen típusú tevékenység termelte a szektor profitjának 14%-át (860 ezer euró). 2004-ben egyébként a legnagyobb bevételek (21%-a a teljes forgalomnak) a különböző promóciók során nyújtott szolgáltatások árából származtak.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!