Idén 40 ezer euró körüli veszteségre számít Gerendai Károly, a Félsziget többségi tulajdonosa. Ez a duplája a prognosztizáltnak.
A fesztiválmágnás Gerendai azt jelentette be a vasárnapi sajtótájékoztatón, míg hetijegyekkel teljesítették a tervezett szintet, a napijegyek terén jelentős az alultermelés. A vasárnap esti, várhatóan jelentősebb eladás előtt 2-6 ezer napi jegy fogyott, ami kevés ahhoz képest, milyen passzív potenciált jelent Marosvásárhely és vonzáskörzete. Míg a Neoton Família koncertjére ötezres napijegy-vásárlással számoltak, 3500 fogyott – emelte ki példaként Gerendai Károly. Ennek ellenére a sátoros hetijegyesek száma 75%-kal nőtt a tavalyihoz képest, ami a fesztiválturizmus némi fellendülését jelenti. A tábor kezd egyre inkább interetnikusként kinézni, bár – és ez a mi kommentárunk –, a magyar rendezvény-imázs talán túlságosan is domináns, ez valószínűleg a jegyeladási paraméterekben is megmutatkozik.
Mivel lehet a gond?
Gerendai – aki nem tűnt csüggedtnek és biztosította az újságírókat afelől, hogy ugyanitt vagy máshol, de a fesztivál 2006-ban is nagy valószínűséggel megrendezésre kerül – három problémacsoportot pontozott:
1.
A romániai piaci viszonyok között – ahol a 190 ezres napijegy is megerőltető árúnak számít, nem könnyű nemzetközi sztárokkal tűzdelt megarendezvényt csinálni. A megoldást Gerendai a fizetőerő konszolidálódásában látja. Ide tartozik, hogy a Félszigeten készített felmérés szerint a fesztivállátogatók többsége, azaz 70%-a tinédzser.
2.
A pártok, önkormányzatok és más szereplők katyóra gyártják az ingyenes rendezvényeket: ebben a kontextusban nehéz piaci szolgáltatásként működni. Gerendai úgy fogalmazott: ha kapsz ingyen egy Daciát, nehéz meggyőzni arról, hogy pénzt adj ki egy Volkswagenre még akkor is, ha belátod, hogy az utóbbi jobb.
3.
A marosvásárhelyi önkormányzat nem tűnik túl motiváltnak a rendezvény helyszíne, a Víkend-telep infrastrukturális fejlesztésében. A téma kényes, mind Szepessy Szabolcs főszervező-társtulajdonos, mind Gerendai Károly elegánsan kerülték a jelzős szerkezeteket, de Gerendai már feltételes módban beszélt arról, hogy jövőre is Vásárhelyen hozzák-e gyepre a rendezvényt, azaz nem zárt ki más helyszínt sem.
Pozitívumok
* Világsztárok. Exkluzív ingerek. Rengeteg közép- és rétegsztár. Fellépési lehetõség az ígéretes zenekarok számára
* Relaxált multikulti és kozmopolita hangulat
* Ár/teljesítmény szempontból világolcsó belépõ
* Az idén már érdekességek is történtek a civil faluban
* Volt némi internet is (a sebességet most hagyjuk)
* A fesztiválturizmussal és az új iránti nyitottsággal a fesztivál néhány napra lenyomta a flekkenzabáló marosvásáhelyi középosztály idült sznobizmusát
* Egyre több a réteg-dolog
Áramproblémák, aszfaltozatlan út, a kihasználatlan mocsaras terület konszolidálása – a megoldás önkormányzati feladat volna. Kényes továbbá, hogy a fesztivál fizikai és mentális terében működik a városi strand, amire a fesztivál ideje alatt érthető módon kizárólagos használati jogot szeretnének a szervezők.
Ebben a kérdésben valamilyen kompromisszumos megoldásra van szükség. A háttérbeszélgetések alapján úgy látjuk, ez az a tétel, amin megbukhat jövőre a marosvásárhelyi Félsziget, vagyis ez adhat lehetőséget egy dinamikusabb, nyitottabb városnak arra, hogy felkerüljön a térképre.
Remek adottságai vannak pédául Nagyvárad nak vagy akár Brassó nak. Úgy tűnik – ez is a mi kommentárunk – a marosvásárhelyi városatyák már nem utálják a rendezvényt, már kezd közömbössé válni számukra, ami ugyan nem üdvös, de a trend biztató.
Az első négy nap alatt 38 ezer látogatót realizált a fesztivál (a szervezők számításai szerint aki hetijegyet vásárol, öt belépőnek számít). Tavaly a teljes időtartam alatt 34 ezren fordultak meg a fesztiválon.
A nullszaldóhoz szükséges 50 ezer egységnyi látogató még a vasárnapi boom ellenére sem teljesíthető – minthogy az optimális esetben teljesíthető 42-46 ezer látogató-számból még mindig le kell vonni azt a több ezres csapatot, akik szervezőként, tudósítóként, VIP-ként működnek.
Negatívumok
* Kevés volt a zuhanyzó. A csapolt kút vízhozama nem volt elegendõ, ezért sokan maradtak szappanosan a zuhanyzó alatt és õk még szerencsésnek mondhatók
* Ha darabszámba teljesítve is volt a mobilvécészám, a szolgáltatás minõsége nem volt elvárás szerinti
* A sátortábor és a színpadok közötti út nincs leaszfaltozva. Ezért vagy poros, vagy sáros
* Több nagy teljesítményû áramgenerátorra volt szükség, mégis áramkiesések voltak a civilfalu + kocsmasoron
* Idén is viszonylag sok volt a kisebb szervezési baki, igaz kevesebb mint a tavaly
* Még mindig túl sok a magamutogató politikus a Félszigeten
* Nem találtunk olyan lokált, ahol ha az átlagosnál többe is kerül a szolgáltatás, nem támad az embernek pajta-hangulata és csendes zene mellett, nyugodtan tud beszélgetni
A tengerpart a következő célpont?
Mind Szepessy, mind Gerendai elégedetten nyilatkozott a fesztivál programjáról és a hangulatról egyaránt. Az ilyenkor kötelező optimizmus mögött valóban biztatóak a mutatók is. Az idén a rendezvény be tudott kapcsolni egy jelentős szponzort, a Coca- Colá t, ami elsősorban precedensként értékes.
Annak ellenére, hogy a bukaresti multik a fővárosban vagy a tengerparton megrendezésre kerülő fesztivált támogatnának – hogy az elkövetkező években egy ilyen csomaggal is dobbantani fog, ebből nem csinált titkot Gerendai – a fesztivál brandje évről évre értékesebb: az említett felmérés szerint a megkérdezettek 21%-a az első, 46%-a a második Félszigeten is jelen volt.
Gerendai jövőre jelentős reklámbevételekre számít, a hosszú távú tervébe belefér a jövő évi nullszaldó.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!