Újabb adóprés nélkül is növelhetné bevételeit az állam. Pontosan hogyan?
- Nem biztos, hogy jó ötlet január elsejétől 19%-ról 22%-ra emelni az áfát – kommentálta kérésünkre a pénzügyminiszter által felröppentett ötletet gazdasági szakember minőségében Winkler Gyula , megbízott gazdasági miniszter. – Az emelés durván visszafogná a fogyasztást, ha jól belenézünk, közvetett módon
Mi szükség van az áfa emelésére?
Ionut Popescu pénzügyminiszter szerint az a baj, hogy a hiteleket az utóbbi három évben „felfedezõ” lakosság fogyasztása annyira megugrott, hogy az már egyensúlyhiányt okoz – ugyanis az így beszerzett tartós fogyasztási cikkek zömét a forgalmazók importálják, tehát a részletre vásárlók nem a belsõ termelést élénkítik.
Az elemzõk azzal vágnak vissza, hogy a hitel-túlpörgést a Nemzeti Bank szigorító intézkedéseivel is vissza lehetne fogni. Az áfa-emelés ezzel szemben azonnal áremelésekhez és az infláció növekedéséhez vezetne. Tény, hogy a közvetett adónemek behajtásában az állam sokkal hatékonyabb. Ha tehát az éléskamra egyre üresebb, a mindenkori kormány hajlamos a biztosnak tûnõ bevételi forrásokból többet kisajtolni – így az elemzõk. Többekben felmerült, hogy az emelés a költségvetési hiány miatt aggódó Nemzetközi Valutaalap (IMF) nyomására merült fel – ezt viszont maga Popescu cáfolta.
életszínvonal-csökkenést eredményezne.
– A rendelkezésemre álló elemzések alapján semmiképp sem azzal indokolnám a lépést, amivel Ionut Popescu , vagyis azzal, hogy a 16%-os adókulcs miatt baj van a költségvetés bevételi oldalával.
– Emelés helyett sokkal inkább az adózási fegyelem javítására, az adóbehajtás hatékonyságának növelésére kéne koncentrálni. Közhelynek számít már, de az az igazság, hogy ez mindenkori gondja a romániai gazdaságnak, az összes kormányzat 15 éve küszködik a soha be nem folyó adók miatt.
Winkler szerint szoros minisztérium-közi együttműködéssel kéne egy sor ilyen intézkedést bevezetni, vagyis a megyei adóhatóságok munkáját javítani, azonnal megszüntetni a tartozások átütemezését, teljesen egyenlő elbánásban részesíteni magán- és állami céget, tehát elérni, hogy az állami is ugyanúgy
fizesse be minden járulékát.
Ami a személyi jövedelemadót illeti, ezen a téren is szükség volna az adóigazgatás reformjára – fejtette ki a miniszter, aki szerint fel kéne mérni, hogy mi a helyzet ingatlanadó-ügyben faluhelyen.
– Nincs átfogó képünk például arról, hogy a vidéken épült ingatlanok hány százaléka van bejelentve, és hány kapott építkezési engedélyt – magyarázta Winkler Gyula, hozzátéve: legalább ötvenféle adófegyelmi intézkedést lehetne még felsorolni.
– Az csak játék lenne a számokkal
– válaszolta a miniszter arra a kérdésünkre, becsülje meg, körülbelül milyen nagyságrendű volna az így keletkező bevétel.
– Úgy gondolom, a GDP 0,5%-át kitevő összeget még a hátralevő félévben ilyen úton be lehetne hajtani. Ez elég reális szám, bár az igaz, hogy az összes intézkedés pontos hatását banira menően amúgy sem lehet kimutatni – prognosztizált végül.
Az áfa kapcsán hivatalos RMDSZ-álláspont azért nincs, mert még a pénzügyminiszter elképzelésének sorsáról sem tudni semmit pontosan. Ha a javaslat hivatalos lesz, összeül az RMDSZ szakbizottsága is, melyben a gazdasággal foglalkozó képviselők, szenátorok és kormánytagok megtanácskozzák a közös álláspontot – tudtuk meg.
______________________
Nagyságrendek
Románia GDP-je 2004-ben 70,9 milliárd dollár volt, az idei nemzeti össztermék 4,2%-os bővüléssel várhatóan 90,7 milliárd körül alakul majd. Ezeknek az összegeknek a 0,5%-a 354, illetve 453 millió dollár, ami 10 280 ezermilliárd, illetve 13 151 ezermilliárd lejnek felel meg.
Összehasonlításként: a titkosszolgálat (SRI) költségvetése 7098, a kulturális tárcáé 3829, az oktatásié 47 690, a honvédelmi minisztériumé 60 700 ezermilliárd lej.
A folyó fizetési mérleg hiánya tavaly 5,8 milliárd dollár (8,3 a GDP%-ban), az idénre 6,7-6,8 milliárd dolláros hiányt (7,5 a GDP%-ban) prognosztizálnak az elemzők. Öt nagy állami vállalat, a Carom, az Országos Kőszéntársaság, a bányabezárással foglalkozó állami vállalat, továbbá a Termoelectrica és a vasútholding (CFR) összesen több mint 23 ezermilliárd lejjel tartozik az államkasszának. (További, Romániára vonatkozó gazdasági mutatók itt olvashatók. )
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!