A globális jelentés szerint a bevándorlók felpörgetik a gazdaságot, és megtérítik a szociális segélyeket.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) közétette első átfogó jelentését a globális migrációról. A dokumentum lerombol néhány mítoszt: a számsorokból kiderül, hogy nem igaz az, hogy a bevándorlók elveszik az adott ország polgárainak munkahelyét. Mint ahogy az sem áll, hogy a befogadó ország költségvetése számára megterhelő lenne ottlétük. Épp ellenkezőleg, jótékony hatással lehetnek a gazdaságra. Például Nagy-Britanniában a bevándorlók adók formájában 4 millió dollárral nagyobb pénzösszeggel járultak hozzá az államkasszához, mint amennyit az állam szociális segélyek formájában rájuk költött. A jelentésből még kiderül, hogy a bevándorlók épp
a helyiek által kevésbé
vonzónak talált munkahelyeket foglalják el. Ők leginkább rosszul fizetett és szakképzettséget nem igénylő területeken dolgoznak, vagy épp ellenkezőleg, a magas szintű szakképesítést igénylő munkakörökben, ahol az adott ország hiányt szenved szakemberekben.Becslések szerint a világon 190 millió migráns él – ez első pillantásra nagy számnak tűnik, azonban a Föld lakosságának csupán 3%-át jelenti. A migránsok majdnem fele (48%) nő. Az 1970-1990-es periódusban a nemzetközi migránsok száma megkétszereződött, ugyanakkor az ázsiai és afrikai bevándorlók aránya csökkent.
A legtöbb bevándorló az Amerikai Egyesült Államokban tartózkodik: számuk 35 millióra tehető. Európában Németország vezeti a toplistát 7 millióval. Kína, India és a Fülöp-szigetek a legnagyobb kibocsátó országok. 2005-ben körülbelül 35 millió kínai dolgozhat külföldön.
Tavaly 100 milliárd dollárra
rúgott az a pénzösszeg, amit a bevándorlók hazaküldtek (az informális csatornák figyelembevételével ennek háromszorosáról beszélnek a szakértők). A bevándorlók keresete így nagyban hozzájárul a kibocsátó országok gazdaságához is: a fülöp-szigetekiek 2002-ben körülbelül 7 milliárd dollárt küldtek haza. Ez majdnem 10%-a ország GDP-jének.
A migrációnak negatív hatásai is vannak: főleg az afrikai országokat nagyban érinti az agyelszívás ( brain drain ). Dél-Afrika például 1 milliárd dollárt fektetett egészségügyi dolgozóiba, akik tanulmányaik elvégzése után rögtön emigráltak.
Ghanában és Zimbabweban az orvosok háromnegyede távozik külföldre néhány évvel az egyetem befejezése után. Azonban ennek az ellenkezője, a brain gain is működik: a fejlett országokban szakmai tapasztalatra szert tevő munkásokat bátorítani lehet a hazatérésre.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!