Románia húsz legjelentősebb külföldi befektetője

A Petrom privatizációjával az osztrák OMV vezeti a listát, a MOL a tizenhetedik.


Több mint hétmilliárd dolláros befektetés, 120 ezer alkalmazott és kilenc milliárd eurós nyereség 2004-ben – ezek a számadatok jellemzik Románia húsz legnagyobb, külföldi tőkével működő vállalatának gazdasági mutatóit, derül ki a Capital gazdasági hetilap elemzéséből. Az 1990 utáni befektetők többsége a mobilszolgáltatás, a gépkocsigyártás, az üzemanyag-forgalmazás, a cementgyártás és a kiskereskedelem felé irányult. Ezek bizonyultak a legdinamikusabb ágazatoknak. Szakértők szerint azonban ezek a területek is távol állnak még a teljes kihasználtságtól, rengeteg befektetési lehetőség rejlik bennük. A listára felkerült cégek üzletpolitikáját továbbra is a befektetések növelése jellemzi. Csak ebben az évben 400 millió eurót költöttek arra, hogy megerősítsék a romániai piacon elfoglalt pozíciójukat. A listán szereplő húsz vállalat Románia bruttó nemzeti össztermékének 15%-át adja. Az elemzés szerint a multinacionális cégek nem véletlenül a gazdasági szektorba fektettek be, ugyanis itt várható közép- és hosszútávon a legnagyobb növekedés.

Több autó, több benzin

A húszas listát a Petrom privatizációját megnyerő osztrák olajipari társaság, az

OMV

vezeti. Az osztrákok 669 millió eurót fizettek a társaság részvényeinek 33,34%-ért, és további 830 millió euróval növelték a Petrom tőkéjét. Valószínűleg a romániai gépkocsi-piac fejlődése is szerepet játszott abban, hogy az OMV a Petrom átvétele mellett döntött.

Az OMV egyszerűen számolt: minél több gépjárművet vásárolnak, annál nagyobb lesz az üzemanyag-fogyasztás. És a Petromon keresztül körülbelül 600 töltőállomáshoz jutott. Ehhez még hozzátevődik az a néhány tucat benzinkút, amelyet az OMV Romania Mineraloel működtet, amelybe az idén még 13 millió eurót szeretnének befektetetni. Az osztrák csoportnak a Petrom a legjelentősebb befektetése Európában, ahol többek között a MOL társaság tíz százalékát is birtokolják.

Hasonlóan gondolkodott a magyar

MOL

is. Noha nem tudta megszerezni a Petromot, a MOL-nak mégis sikerült a román piacon megerősítenie pozícióját azzal, hogy a múlt év végén átvette a Shell töltőállomás-hálózatát. 2005-ben a MOL figyelme ezen hálózat integrálásra irányul, a projektre körülbelül 12 millió eurót különítettek el. Középtávon a magyar kőolaj és gázcsoport 200 töltőállomást szeretne Romániában üzemeltetni, amely körülbelül 70 millió eurójába fog kerülni.

Túlszárnyalt remények

A befektetők elvárásai sokszor a tervezetnél is jobban teljesültek. 1997-ben például, amikor a Connex még csak egy éve volt jelen a romániai piacon, Al Tolstoy, a

MobiFon

társaság akkori elnöke, úgy becsülte, hogy 2007-ig a társaságnak 1,4-1,5 millió előfizetője lesz. 2005 közepén járunk, és a Connex máris 5 millió előfizetővel büszkélkedhet, akárcsak az

Orange

, amely szintén 5 millió ügyfelet vonzott. Az Orange, amely harmadik a Capital listáján, egyúttal a harmadik legnagyobb európai piacát köszönheti Romániának.

Ősszel a

Vodafone

átveszi a Connex társaságot, ezzel az ország második legjelentősebb befektetőjévé válik. Cserébe ötmillió előfizetőt kap, és ezzel megszerzi ötödik legnagyobb piacát Európában – Németország, Olaszország, Nagy-Britannia és Spanyolország után. Magyarországon például 1,7 millió előfizetője van a Vodafone-nak.

2004 végéig a mobilpiac három legfontosabb szereplője, a Connex, az Orange, és a Zapp összesen 2,4 milliárd dollárt fektetett be.

Évi egymillió Logan

A jeget a hazai gépkocsigyártásban minden kétséget kizáróan az törte meg, hogy a

Renault

csoport átvette az Automobile Dacia -t. A Pitesti-i üzem átvételét az európai gépkocsialkatrész-forgalmazók bizalmi indítványként értelmezték, és ennek következtében sokan követték a franciák példáját.

Az ország negyedik legjelentősebb befektetőjeként, 2006-ig a Renault még további 300 millió eurót szeretne a gyár fejlesztésére fordítani, így a teljes beruházás összege meghaladja az egymilliárd eurót. Tavaly a Renault piacra dobta a Dacia Logant, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy 2010-re évente egymillió darabot szeretné belőle legyártani.

1999-ben, ugyanabban az évben, amikor a Renault megvásárolta a Daciat, a német gumiabroncsgyártó cég, a Continental is gyárépítésbe kezdett Temesváron. A társaság vezetői szerint ez volt az első és legfontosabb lépés, amit a cég a kelet-európai piac irányába tett. Jelen pillanatig körülbelül 150 millió eurót fektettek be a temesvári üzemükbe.

A francia gumiabroncsgyártó, a

Michelin

sem hagyta alább. 2001 augusztusától, mióta belépett a romániai piacra, a társaság több mint 60 millió eurót költött, és ugyanekkora összeget tervez befektetni az elkövetkező években is. Három üzemében, a Victoria Floresti-nél, a Silvania Zalau-nál és a Romsteel Cord Zalau-nál, akárcsak a bukaresti központban, összesen 3900 alkalmazottat foglalkoztat.

Aki mer, az nyer

13,19 milliárd euró: az Országos Kereskedelmi Nyilvántartási Hivatal adatai alapján 2004 végéig a külföldi cégek beruházásainak összege 110.167: a külföldi tõkével mûködõ, Romániában bejegyzett cégek száma 2005 márciusának végéig. Ebbõl 34% nagykereskedõ, 17,9 az ipar területén tevékenykedik, 15,8 % kiskereskedõ, míg 15,9 % a szolgáltatások területén tevékenykedik

Románia gyorsan lefaragta azt a hátrányt, amely a bevásárlóközpontok terén a környező országoktól elválasztotta, véli a gazdasági lap. A nagy európai kereskedelmi áruházláncolatok számára a romániai terjeszkedés ma már prioritásnak számít. Például a

Hyparlo

, a francia Carrefour csoport legnagyobb franchise-tulajdonosa, ebben az évben körülbelül 65 millió eurót szeretne itt befektetni.

Ősszel befejeződik Ploiesti mellett az ötödik Carrefour hipermarket építése, és hozzáfognak újabb két egység megépítéséhez, amelyeket 2006-ban szándékoznak megnyitni a vásárlók előtt. A leglátványosabb fejlődést azonban a

Metro Cash&Carry

hálózat ért el, ez a cég volt az első, amely évekkel ezelőtt bemerészkedett az országba.

Jelen pillanatban a Metro-nak 21 elosztóállomása van országszerte, mindegyik külön-külön 15 millió eurós beruházást jelent. A vállalat tavalyi forgalma elérte a 1,04 milliárd eurót – az egyik legnagyobb, amit egy külföldi cég romániai tevékenysége során elért.

Virágzik az építőipar

A 2001-es 3,6 milliárd euróról az építőipar romániai piaca 2004-ben 5 milliárd eurós üzletté dagadt, amely az idén elérheti az 5,4 milliárd eurót. A Capital elemzői szerint az egész ágazat virágzik, egyre több építkezés folyik, kezdve az irodaépületektől, a bevásárlóközpontokon át, a magánházakkal bezárólag.

A Lafarge , a Holcim és a Heidelberg Cement multinacionális cementgyártók biztos már többször gratuláltak önmaguknak, hogy felfedezték a romániai piacot. Ők hárman eddig összesen 900 millió eurót hoztak be az országba, és állításuk szerint nem fognak ennél az összegnél megállni.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!