Itthon veszik, mint a cukrot, de Nyugaton előbb töréstesztelik a Dacia Logant.
A romániai sikerszéria után a nyugati kispénzű vásárlókat szeretné megfogni a Dacia Logan nal a Renault. Az autót júniusban dobják piacra Franciaországban és Németországban: ebből az alkalomból a német autós szaklap, az AutoBild (AB) tesztelte a modellt. Az eredmény máris elgondolkodtatta a francia konszern menedzsmentjét.
Az AB azt vizsgálta meg,
milyen autóért lehet hozzájutni Németországban 8800 euróért – ugyanis az ötezer eurós modellként beharangozott Logan extrákkal és szállítási költségekkel megfelejelve ennyibe kerül nyugaton. A német szaklap megállapította: ezért a pénzért már egy használt, negyedik generációs, 60 ezer km-t futott Volkswagen Golf ot is meg lehet vásárolni, ami gyakorlatilag minden szempontból előnyösebb vétel, mint a Dacia újonnan. A motorizáció, a gyorsulás és az extra felszereltség mellett a Loganban utazni biztonsági szempontból is kockázatos. Az AB szerint
ütközés esetén
a Logan nem igazán védi sem az utast, sem a járókelőt. A szaklap a Dekra Intézet tesztjére hivatkozva azt közli: a Renault mérnökei sem a láb-, sem pedig a fejteret nem alakították ki megfelelően. A sofőr lábát a kuplung, továbbá az ő és az „anyósülésen” ülő fejét a tető kialakítása nem védi kellőképpen.
Frontális ütközés esetén – állítja a Dekra – gondok vannak a bal első ajtó nyitásával, vagyis a Golf ajtaja automatikusan kinyílik, a Logané nem, így a rohammentősöknek kell kivágniuk a fémlemezt, hogy a sofőrt kimentsék.
Francois Fourmont, a Dacia vezérigazgatója
A sofõroldali ajtó kérdése a mi döntésünk. A tervezésnek az volt a célja, hogy az ajtó még véletlenül se nyílhasson ki, így veszélyeztetve a sofõr életét. Az EU-elõírások szerint ütközés esetén legalább egy ajtónak nyílnia kell, a Loganon pedig három nyílik.
Az AB szakírói szerint a Logan légzsákjai nem a megfelelő másodpercben lépnek működésbe, továbbá a biztonsági öv tervrajza olyan elavult elvek szerint készült, melyeket már a korszerű autódizájn rég meghaladott. A genfi autókiállításon továbbá a Renault konkurensei úgy nyilatkoztak: romániai gyártósorokon nem lehet elérni a nyugaton megszokott minőséget.
A vásárló nemcsak árérzékeny, hanem a biztonságra is kényes – így hangzott a szakma kritikája.
Egy hazai olvasónak
természetesen kissé gyanús, mikor egy német szaklap kelet-európai autót kritizál, hiszen a hasonló árfekvésen kívül nem sok alapja van a pontról-pontra történő összehasonlításnak. Ezentúl, a Renault és a Dacia konstruktőrei nem is nyilatkozták azt, hogy termékük ötcsillagos eredményt ér el az EuroNCAP töréstesztjén.
Az európai autóipar e biztonságtechnikai intézet, és nem a Dekra mérési eredményeit fogadja el standardként.
Más nyugati autóipari szakújságírók inkább azt kérdőjelezik meg, hogy a francia gyártónak van-e egyáltalán kapacitása elég járművet szállítani az összes megcélzott piacra. 2010-re 1,2 millió darabot akar a Loganból eladni a Renault – jelentette be Louis Schweitzer, a konszern ügyvezető igazgatója.
Ezt az ambiciózus értéket
a Logant gyártó vállalatok maximális kapacitásával osztva adódik az a következtetés, hogy nem lesz könnyű elérni a célt. Az AutomotiveNewsEurope (ANE) a modell árát kifogásolja: miután a gyártó nagy felhajtással harangozta be az „ötezer eurós autót”, Logant Romániában minimum 6000, nyugaton 7000 euróért kapni.
Francois Fourmont
Ami a biztonságot illeti, a Logan több nyugat-európai teszten átment. Az EuroNCAP esetében három csillagot szándékszunk elérni, s ha ez sikerül, akkor a modell állni fogja az összehasonlítást például a Hyundai Accent-tel, a Kia Picantoval, a Fiat Pandával, vagy a középkategóriás Alfa 147-tel vagy a Chrysler PT Cruiserjével. Modellünket az EuroNCAP az elkövetkezõ hetekben teszteli.
„A Logan egyértelműen idegesíti a konkurenciát” – replikáz az Automobile Dacia vezérigazgatója, Francois Fourmont, aki részrehajlást sejt az AutoBild cikke mögött. A több, mint 19 ezer, Romániában eladott darab után további 13 ország vásárlói is kedvezően fogadták az autót – mondja.
A Daciának mindenesetre nem lesz könnyű
dolga: a nyugat-európai autóipar eladási mutatói folyamatosan romlanak, új modellt piacra dobni kockázatos. Idén az első negyedévben 1,681 millió új autót adtak el – tavaly hasonló időszakban 85 ezer darabbal többet vásároltak.
Csak a francia és a spanyol piac mutat enyhe, két-három százalékos növekedést, Olaszországban, Nagy-Britanniában és Németországban jelentősen csökkennek az eladások. Közép-Kelet-Európában a Volkswagen-féle Skoda eredményeinek megközelítése a célja a Renaultnak: tavaly a cseh márka uralta a keleti piac 15,6%-át.
Logant külföldön leginkább Törökország (1097 darabot), Szerbia-Montenegró (1037), Magyarország (937), Csehország (709) és Lengyelország (582) vásárol. Romániában a hazai márka új modellje egyértelműen siker: a forgalmazók szerint a romániai vásárlót kizárólag az ár érdekli, és az, hogy minél hamarabb új kocsi birtokába jusson.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!