Mennyi egy RMDSZ-es fizetés?

Az egyszerű hivatalnok 5 millió körül szakít – egypár közismert politikus multik VIP-listáján is szerepel.

A kormánytagok közelmúltban leadott, részletes vagyonnyilatkozatából kiszámítható, hogy az RMDSZ-elnöki székkel együtt tavaly havi 27 millió lejes fizetés járt Markó nak. Ehhez persze hozzá kell adni a szenátori mellékállásból származó összeget (29 millió havonta). Az ügyvezető elnök Takács Csaba keresete nem nyilvános, de a szervezeti logika szerint nem lehet sokkal kevesebb az elnökénél. A Transindex úgy tudja, az RMDSZ csúcsvezetőségében nincsenek fix bérezések: minden tárgyalásos alapon működik, a jövedelmek – és főleg a valós pénzösszegek – szigorúan titkosak. A magasrangú tisztségviselőket homályos kompenzációs mechanizmusokkal fizetik.

Egy példa erre a mechanizmusra:

mint a vagyonnyilatkozatából kiderül, Nagy Zsolt tavaly önkormányzatokért felelős ügyvezető alelnöki munkájáért 18 millió körüli pénzösszeget vihetett haza havonta. Ehhez hozzá kell számítani az informatikai támogatásokat szétosztó Progress Alapítvány elnöki tisztségéért kapott 9 millió lejt. Borbély László a párton belül Nagyéhoz hasonló szintű funkciót bírt: kormányzati kapcsolattartásért felelős ügyvezető alelnök volt, azonban havonta alig 10 milliót keresett (ebben az összegben a Sapientián tartott óráiért kapott honorárium is benne van).

Viszonylag csekélynek számító RMDSZ-es fizetéséért azonban képviselőként bőven kompenzálva volt: havi 32 milliós fizetésben részesült.

A szürke jövedelmekről nem lehet tudni semmit.

Fontos tétel lehet a külföldi utazásokért járó napidíj. Ezen kívül úgy értesültünk: egyes multinacionális vállalatok VIP-listáján egypár közismert RMDSZ-honatya neve is szerepel.

Ez vállalat részéről ajándékokat, ingyenes szolgáltatásokat jelent – természetesen némi lobbi-tevékenységért, ügyintézésért cserébe. Azt is tudni kell, hogy pénz kivitele nonprofit alapítványokból pusztán technikai kérdés.

Értesüléseink szerint ugyanakkor egy egyszerű, Communitas Alapítványnál napi 8 órát gürcölő, karrierjét nemrég kezdő hivatalnok fizetése a fenti összegekhez képest 5 millió lej körül alakul. Továbbá információink szerint a kolozsvári ügyvezető elnökségen dolgozó irodisták fizetése sem sokkal több ennél az összegnél.

További támpont lehet az RMDSZ-es fizetések megbecsülésében az, hogy a Communitas Alapítvány fizetési listáin 2004-ben 32-36 személy szerepelt – ez a szám az év vége fele nőtt. Az alapítvány tavaly 4 milliárd 886 millió lejt költött bérekre – ez fejenként átlag 13,5-15 millió lejt jelent havonta. A Communitas Alapítvány – valóban RMDSZ – alkalmazottainak skálája nagyon széles: a fizetési listán megtalálható az RMDSZ főkönyvelőjének, sofőrének, takarítónőjének vagy referenseinek is a neve.

Szenátori vagyon-top

Ami az RMDSZ-szenátorok vagyonát illeti, a várakozásoknak megfelelõen Verestóy Attila magasan vezet: a Krónika szerint az RMDSZ szenátusi frakcióvezetõje csak az év elsõ négy hónapjában 5,26 millió eurónak megfelelõ összeget helyezett banki letétbe. Vagyonának nagyobbik része azonban az a tõke, amit a vagyonbevallásában felsorolt 48 cégbe fektetett. Verestóy mellett eltörpül a második leggazdagabb szenátor, Frunda György vagyona: neki tavaly közel 3 milliárd lejes jövedelme volt, amelynek csak 13%-át teszi kia szenátori fizetés. Az összeg nagyob részét a szenátor ügyvédi irodája termelte.

Ha ennél több információval rendelkezik RMDSZ-es fizetésekről, ossza meg levélben olvasóinkkal!

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!