A „vízügyes maffia” harminc éves projekteket sem fejezett be

Nem húzódik vissza a dél-bánsági árvíz. A legények eltűntek a töltéssel.

A Temes továbbra is apad, viszont az árvízzel borított vidékről nem húzódik vissza a víz, mert a Bánság déli része 12 méterrel alacsonyabban fekszik annál a helynél, ahol – Csávos és Fodorház között – két helyen is átszakadt a töltés. A katasztrófasújtotta falvak nagy része, Torontálkeresztes , Fény , Ótelek és Jánosfölde még mindig víz alatt áll. Ez utóbbi települést teljesen elvágta a víz a külvilágtól. Az ár öt-hat méter mély, és hullámzik, mint a tenger – olvasható a helyszíni tudósításokban.

Vizsgálatba fogott a környezetvédelmi minisztérium annak kiderítésére, hova tűnt az a több, mint 1500 milliárd – más források szerint 1400 milliárd – lej, melyet 2000 és 2004 között a Temes és Krassó-Szörény megyei árvízvédelmi rendszer rendbetételére utalt ki az állami költségvetés.

Nulláról kezdeni

Felmerült a gyanú, hogy vagy rossz minőségű a kivitelezés, vagy a vállalkozók bele se kezdtek az építési munkálatokba. Sulfina Barbu környezetvédelmi és vízügyi miniszter azt közölte a BBC mikrofonja előtt, hogy a Vízügyi Hatóság (AR) március óta vizsgálódik.

– Azt állapítottuk meg, hogy számos, 1976-ban és 1979-ben elkezdett munkálatot (1974-ben és 1976-ban volt számos erdélyi vidéken pusztító árvíz – szerk. megj.) mind a mai napig nem fejeztek be. A dossziékban számos, károsodásról beszámoló jegyzőkönyvet találtunk. Ez azt jelenti, hogy a be nem fejezett vagy frissen elkészült építményt elvitte az ár, és a beruházást újból végre kell hajtani.

BBC:

Másképpen fogalmazva ismét nulláról kezdődik minden.

– Pontosan.

BBC:

Ön azt nyilatkozta, ez a dolog is gyanút kelt.

– Valóban, ezek a jegyzőkönyvek gyanúsak, minthogy azok a sajtóban megjelent riportok is, melyekből az derül ki, vannak olyan vízügyi kivitelező vállalatok, melyek volt miniszterekhez kötődnek...

BBC:

A leleplezések egy része viszont önhöz kötődik. A sajtó önre hivatkozva közölte, hogy a gátrekonstrukciós pénzek egy részéből épültek a két volt miniszter, Aurel Constantin Ilie és Speranta Ianculescu villái...

– Ismétlem, ezeket az összefüggéseket éppen a média jelentette...

BBC:

Ámde, legalábbis jelen pillanatban, minderre nincs egyértelmű bizonyíték.

– Egyértelmű bizonyíték most nincs.

BBC:

Másfelől, önnek vannak-e információi arról a több mint 160 szerződésről, amelyeket a volt miniszter feleségének cége, az Aquaproiect kapott meg? A Temes és Krassó-Szörény megyei munkálatokról van szó, ahol az árvíz jelentős károkat okozott.

– Teljesen igaz, a szerződések átnézése után kiderült, valóban ennyi vízügyi tervezési feladathoz jutott az Aquaproiect Rt. Ezek közvetlen megbízásos megállapodások voltak. Természetesen, érvényes az ártatlanság vélelmének elve. Egyelőre, ismétlen, csak a gyanú áll fenn.

Egy exminiszter válasza

Speranta Ianculescu azt fontolgatja, rágalmazási pert indít mindazok ellen, akik megvádolták. A miniszter azt is közölte, vidéki házát 1992-ben kezdte építeni, de mostanáig sem készült el.

"Kilenc hónapig voltam miniszter. Azt hiszik, ezalatt a kilenc vagy tíz hónap alatt felhúzhattam volna egy villát úgy, hogy pénzeket csalok el, vagy nem is tudom, miket mondott már Barbu miniszterasszony?! – fakadt ki a volt illetékes.

Az árvíz kapcsán az Aquaproiect ma ismerteti álláspontját. Eközben a Vízügyi Hatóság vezetője, Aurel Pana arról nyilatkozott, nagyon kevés vállalat foglalkozik hidrotechnikai beruházásokkal, továbbá a tervezés, a mérnök-szakértői munka terén monopolhelyzet alakult ki.

Forrás: BBC, Nyugati Jelen

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!