Négy hónapig barátkozhatunk az erős lej látványával, ezután fizethetünk is vele. A lakosság valószínűleg alaptalanul fél a felfele való kerekítés miatti drágulástól, az azonban biztos, hogy a könyvelők sokat átkozódnak majd az idén.
A holnapi nappal kezdve mindenkinek kettős – régi és új, nullátlanított – árat kell feltüntetnie: a törvény szerint a termékek, illetve szolgáltatások nehéz lejben kifejezett értékének meg kell jelennie az árcédulákon, illetve a tarifákon. Aki ezt nem tartja be, 10-30 millió régi lejre büntethetik. A kasszagépek július 1-jéig csak régi lejben számláznak. Ezután a kereskedelmi egységek kötelesek új lejben számlázni, akár régi, akár új lejjel fizet a kliens. A közüzemeknek ezzel szemben holnaptól kezdve kettős tarifát kell feltüntetniük a számlákon. Bár hivatalos
médiakampány egyelőre még nincsen,
a vásárlók szeme négy hónapon keresztül barátkozhat a nullák hiányával. Az erős lej első példányai július 1-jétől kerülnek forgalomba. A nullátlanítást elrendelő 348-as törvény 2004. július 23-án jelent meg a Hivatalos Közlöny ben – eszerint a nehéz lej rövidítése RON lesz a ROL helyett, és egy lej 100 banira osztható. Egy erős lej 10.000 lejjel lesz egyenértékű.A fel- illetve lefele való kerekítés üzletekben várhatóan nem lesz gond, hiszen majdnem minden ár eddig is maradéktalanul osztható volt tízezerrel, azonban a tőzsdén jegyzett részvények esetében ez problémát jelent. A fiskális év közepén, 2005. július 1-jén történő nullalevágás bonyolulttá teszi a könyvvitelt, mivel az év végi adóbevallásokat mind a régi, mind az új lejben le kell adni. A lakosság
leginkább amiatt aggódik,
hogy a kereskedők felfele kerekítik majd az árakat. Mugur Isărescu , a Román Nemzeti Bank kormányzója szerint nem fordulhat elő az a dráguláshullám, amit az euróra áttérő uniós tagországok megtapasztalhattak: mindez azért, mert az árakat nem újraszámolják, hanem csupán tízezerszeresen kicsinyítik. Isărescu szerint a kétféle ár egyidejű feltüntetése ugyanakkor valószínűtlenné teszi az áremelkedéseket.
A kliensek által jelenleg használt legkisebb fizetőeszköz az 500 lejes – bár egyes árcédulákon 500-zal maradéktalanul nem osztható összegek is szerepelhetnek (gondoljunk a 900-ban végződő árakra). Ezt azonban a vevők nem fizetik ki pontosan – ezután a legkisebb pénzegység az 1 bani lesz, ami 1000 régi lejnek felel meg. Az erős lejre való átszámoláskor
a következőképp járnak el:
a régi árakat 50 lej felett 100-ra, ez alatt lefele kerekítik, majd ezt az árat 10 000-rel osztják. Más módszer: az árakat 10 000-rel osztják, az eredmény végén levő második tizedest pedig vagy felfele kerekítik, vagy elhagyják.
Miután a nullák eltűnnek, a fizetések az 50-es évekbeli színvonalat idézik majd: a decemberre számolt 6.875.000 lejes átlagos nettó jövedelem 687 lej és 50 bani lesz – 1957-ben egy átlagos fizetés 684 lej volt. Egy lej körülbelül 0,27 eurót ér – 100 lejjel pedig 27 eurót lehet majd vásárolni. 1923-ban Németország volt az első ország, amely nullalevágásba kezdett – azóta 50 ország cselekedett hasonlóképpen.
Nem mindig ment a tervek szerint
az erős pénznem bevezetése: Brazíliában egymás után hatszor vágtak le nullákat (összesen 18 darabot) sikertelenül: a megállíthatatlan infláció miatt egyre csak felbukkantak.
Argentínában már négyszer volt kurtítás (összesen 13 nulla esett áldozatul), Izrael kilenc nullát négy lépcsőben vágott le. Lengyelországban csak a stabil gazdaság és alacsony infláció miatt volt sikeres a projekt. Olaszországban népszavazást tartottak a kérdésről: kiderült, hogy az olaszok jobban szeretnek milliomosok lenni, így a terv el lett felejtve.
A nullalevágás négy lépcsõje:
2005. március 1.-2006 június 30.: az árak mind a régi, mind az erõs lejben fel lesznek tüntetve;
2005. július 1. -tõl forgalomba kerül az új lej, a régi bankókat beváltják;
2005. július 1.-2006 december 31.: a két pénzfajta párhuzamosan van jelen a piacon;
2007. január 1.: kivonják a forgalomból a régi lejt.
Forrás: Evenimentul Zilei
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!