A kormány végre rendezni szeretné a volt királyi birtokok ügyét. Egy most elkészített törvénytervezet szerint 30 millió euróért cserébe I. Mihály egykori javait átengedné a román népnek .
Királyi albérlő
A kormány csütörtöki ülésén elfogadott egy törvénytervezetet, miszerint 30 millió eurót fizetne az állam I. Mihály királynak elkobzott vagyonáért kárpótlásként, többek közt a Peles-kastély ért, illetve az egész birtok összes ingatlanáért cserébe. A nagyértékű épületeket most a Kulturális Minisztérium és az Állami Vagyonigazgatóság Kht. kezeli.Ugyanakkor természetben szolgáltatnák vissza a Lovagok Házá nak nevezett ingatlant. Margareta hercegnő és Radu herceg pedig életfogytiglan szabadon használhatnák az Erzsébet Palotá t. A volt uralkodó, I. Mihály kiemelkedő események alkalmával szintén birtokba veheti a Peles, Pelisor és Foisor kastélyokat, de azok továbbra is állami tulajdonban maradnak.
A kormány abban reménykedik, hogy az ügy bírósági rendezésével egyúttal megszűnnek a kétoldali kötelezettségek az állam és Románia volt uralkodója, I Mihály között.
Természetben szeretné visszakapni
Egy 2001 augusztusában kelt értesítés szerint a volt uralkodó, a Hohenzollern-Sigmaringen családba tartozó Mihály kérte Sinaia polgármesteri hivatalát, természetben szolgáltassák vissza a sinaiai uradalom összes javait, ahogy azt a Román Népköztársaság Nagy Nemzetgyűlésének Határozata 1948 május 26-án elvette tőle.
Ugyanabban a hónapban kelt másik értesítés szerint az uralkodó az Állami Vagyonigazgatóság Kht-tól is visszakérte a Sinaia birtok összes ingatlanát, amelyek jelenleg az igazgatóság felügyelete alá tartoznak.
Továbbá Andrew Popper , a király ügyvédje 2003 december 12-én felszólította a román államot, ismerjék el, hogy jogtalanul fosztották meg javaitól a volt uralkodót, és azokat hiánytalanul szolgáltassák vissza jogos tulajdonosának. Ezeket I. Mihály egy bizonyos összeg fejében kész átengedni az államnak.
Mihály a következő ingatlanokat, birtokokat szeretné visszakapni: a sinaiai uradalmat a két – Peles és Pelisor – kastéllyal, a Lovagok Házát, a Foisor kastélyt, az istállókat, villanyerőművet, az ezüstróka-farmot és egyéb melléképületeket.
Anyagi helyett erkölcsi jóvátétel
Despina Neagoe kormányszóvivő bejelentése szerint a Románia volt uralkodójának vagyonáról rendelkező törvénytervezetre azért volt szükség, mert a korábbi kárpótlási törvényeket nem lehet a királyi birtokokra alkalmazni. Az előterjesztett szabályozás legfőbb célja az erkölcsi jóvátétel, az anyagi javak visszaszolgáltatása csak másodlagos szempont – tette hozzá.
A törvénytervezet összeállításánál figyelembe vették a birtokok történelmi, társadalmi és kulturális értékeit, valamint a volt uralkodó akaratát, miszerint a Sinaia-i uradalmat átengedi a román népnek, és az a román állam kizárólagos tulajdonában marad. A törvénytervezetet megvitatására első körben a képviselőházban kerül sor.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!