Elszámította magát a magyar kormány: 1,7 helyett ötmilliárdnyi nevelési támogatásra pályáztak a határon túli családok. Ám ezt leszámítva kevesebb jut jövőre a magyar kisebbségeknek – és az IKA „eltűnt” a költségvetésből.
Idén valószínűleg kicsivel több mint 5 milliárd forintot kell kifizetnie a magyar költségvetésnek a határon túliak oktatási-nevelési támogatására a betervezett 1,7 milliárd forint helyett, ugyanis ennyivel több pályázat futott be az Illyés Közalapítványhoz (IKA), a romániai Iskola Alapítványhoz, illetve a szlovákiai Pázmány Alapítványhoz.
Az ötmilliárddal zsonglőrködni nem lehet
Több mint valószínű, hogy ez az oka annak, hogy a 2005-ös költségvetés tervében a tavalyi 7,9 milliárd forint helyett összesen 12,59 milliárd forintot tervez a Gyurcsány-kormány „határon túli” célokra. Az idézőjeles fogalmazást az indokolja, hogy az összeg egy részét Magyarországon költi el például a Duna Televízió, vagy a Határon Túli Magyarok Hivatala (HTMH). Lapunk úgy tudja, hogy jövőre az oktatási-nevelési keret valószínűleg nem fog – pénzügyes szakkifejezéssel – felülről nyitott kasszaként működni, azaz a magyar kabinet valószínűleg ötmilliárd forintnál meghúzza a határt, tehát a pályázóknak ebbe az összegbe kell 2005-ben beférniük.
Az összes intézményre kevesebb jut
Ha az idén „összepályázott” ötmilliárdos pluszt leszámítjuk, az összes többi célra 353 millióval csökkennek az ún. szomszédos államokban élő magyarokra fordított pénzek. A Medgyessy-kormány a 2004-es költségvetésben 8,83 milliárdot tervezett ilyen célra, a megugrott államháztartási hiány miatti általános takarékoskodásban Draskovics Tibor ebből 884 milliót lefaragtatott, maradt 7,95 milliárd.
Az idei keret 7,59 plusz ötmilliárd forint – az intézményeknek tehát kevesebből kell gazdálkodniuk.
Furcsa sorok a költségvetésben
Az idei költségvetési terv legnagyobb újdonsága, hogy a határon túli feladatokat a külügyi, illetve az oktatási tárcához összevonva csoportosította.
A támogatási célcsoportok feltehetően nem sokat változtak, hiszen az összeg is nagyságrendben a tavalyihoz hasonló. Azzal viszont, hogy ezek a tételek nincsenek lebontva, nem deríthető ki, hogy milyen célra szán többet vagy kevesebbet a tavalyi, vagy tavalyelőtti összegeknél az új kormány (lásd táblázatainkat).
Nem tudni például, hogy a legnagyobb összegű keretből, a „határon túli magyarok oktatási és kulturális programjai támogatása” című, több mint hétmilliárd forintos kasszából pontosan mennyi jut például a Sapientia-EMTE támogatására vagy a csángóoktatás fejlesztésére. Még rejtélyesebb a „szülőföld programok” megnevezés, annyi biztos, hogy 1,3 milliárdot szán a Gyurcsány-kabinet ide.
Nem tudni, hol szerepelnek az alapítványok – és mennyivel
Szintén egy titokzatos, összesen 730 millió forintos keret áll a „határon túli magyarságot támogató alapítványok” rendelkezésére, méghozzá az oktatási minisztérium fejezetén belül. Nem tudni, hogy az idén 826 millióból gazdálkodó IKA sorsa mi lesz: információink szerint 700 millióra szánja a pénzügyminisztérium az alapítvány költségvetését.
Sem az IKA , sem az Apáczai , sem az Új Kézfogás Közalapítvány nem jelenik meg külön tételként a költségvetés 104 oldalas táblázatában. Az IKA korábban a Miniszterelnökségi Hivatal fejezetében szerepelt, de ott rejtélyes módon csak az Avicenna Közel-kelet Kutatások Közalapítvány maradt.
Szintén nem világos, hova sorolódik be a határon túli színházak támogatása, amelyet az idén még a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma ( NKÖM ) folyósít. Szintén ez a tárca fordított idei költségvetéséből 270 milliót a külmagyar kultúra ügyeire – ez is hiányzik az NKÖM-et leíró fejezetből, pontosabban nem tudni, hova került.
Leépített főosztályok?
A takarékoskodás jele, hogy információink szerint megszüntetés alatt áll az oktatási minisztérium (OM) határon túli főosztálya . Leépítések elképzelhetők az NKÖM hasonló osztályán is – ez utóbbi elkerüléséért Hiller István miniszter, az MPSZ-elnökség egyik legesélyesebb jelöltje lobbizik.
Az OM-főosztály megszüntetése azért nem tűnik logikus lépésnek, mert e minisztériumnál összesen 1,7 milliárd forinttal szerepelnek a határon túliak: például ösztöndíj-és oktatói támogatásra 417, értelmiségi- és anyanyelvi programokra 80,5, a Márton Áron Szakkollégium támogatására 35 millió forint jut. A tudósok támogatására 50 milliót fordíthat a Magyar Bálint vezette tárca.
A költségvetés táblázatát átnézve mindenesetre a Duna Televízió helyzete tűnik a legbiztosabbnak: külön tételként szerepel, tavaly 1,27, az idén 1,31 milliárd forintból gazdálkodik az intézmény.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!