A román gazdaság német szemmel

A németek jelentős romániai befektetők; még jelentősebbekké válhatnak, ha elfogadjuk, hogy a német kancellár romániai látogatása tulajdonképpen üzleti jellegű volt.

Még az idén befejeződhetnek az EU-csatlakozási tárgyalások. Továbbá – ha a reformok ilyen ritmusban haladnak – Románia megkaphatja a működő piacgazdaság minősítést – mondta tegnap Gerhardt Schröder Bukarestben. Vagyis: ami mondott, nem okozott különösebb meglepetést. Annál inkább az a topmenedzser-ármádia, amely elkísérte romániai látogatására. Fontos, hogy Schröder útját az a Klaus Mangold készítette elő, aki a kelet-európai német befektetéseket elősegítő hivatal vezetője. Mangold operatív tanácsadói feladatokat lát el a Daimler Chrysler konszern regionális igazgatója mellett.

Az atyai maradványok

Schröder-féle látogatásának hátsó mozgatóit jobban megértjük, ha bekalkuláljuk a képbe, hogy Mangold legfontosabb segítsége a kancellár látogatásának előkészítésében a bemutatásra nem szoruló Ion Tiriac volt, aki sok más mellett a Külföldi Befektetéseket Előségító Tanács elnöke is és jelentős német üzleti kapcsolatokkal rendelkezik (biztosítócégét az Allianz vásárolta fel). Ha hivatalos keretek között román és külföldi üzletemberek találkoztak, mindeddig a román vállalatigazgatók kivétel nélkül az állami szektorból jöttek, ami természetesen rossz benyomást keltett a külföldiekben. Ez az attitűd valamelyest változott a mostani látogatáskor.

A relatíve magas romániai

jelenlét ellenére a német befektetők alkatilag nehezen kezelik a romániai üzleti realitásokat. A Romániában üzletelni akaró németeket elsősorban a korrupció, a gyors ügyintézés lehetetlensége, az élj, hogy élni hagyjál stílus, a hivatalokban tapasztalt hitegetés hozza leginkább zarba. Ennek ellenére, ami a kereskedelmet illeti, Németország Románia második legfontosabb partnere. 2003-ban volt jelentős növekedés, mikor a forgalom 30%-al nőtt az előző évihez képest, elérve a 6.3 milliárd dolláros szintet. Ami a befektetéseket illeti, 900 millió dollárjával Németország a harmadik helyen van Hollandia és Franciaország után.A legnagyobb befektetők az 50 országban jelenlévő Heidelberger Zement , a területén világelső Continental A.G. , aki több mint 200 millió eurót fektett be a temesvári autógumigyárba egy világszinten is innovatív gyártósort szerelve, vagy a Siemens , aki a Renel -el vagy a Romtelecom -al közös projekteken dolgozik vagy éppen az Electroputere Craiova val működtet közös üzemegységet.

Több németországi cég Romániában gyártat

autóalkatrészeket. Ilyen a Thyssen Krupp AG Szebenben, az INA-Schaeffler KG Brassóban vagy Lisa Draxelmeyer Pitesti mellett. Ugyanígy számos németországi cég érdekelt romániai infrastrukturális befektetésekben.

A legfontosabb terület az energia és gáz-szolgáltatás. Ebből a szempontból Schröder látogatása rendkívül fontos pillanatban történik: az egyik legfontosabb német vállalat, a Ruhrgas bekapcsolódott a szektor romániai privatizálásába, illetve a Siemens , az INA-Sheffler és a Ruwell ambíciózus romániai tervekről adnak hírt.

Mindeddig a vezető

német energia társaságok, mint az RWE vagy az EON nem mutattak érdeklődést a terítékre kerülő bánsági és dobrudzsai Electrica iránt – mint ismeretes mindkettőt az olasz Enel vásárolta meg. Ennek ellenére Mangold, még a Schröder-látogatás előtt sejtető nyilatkozatokat tett: Az Enel befektetései amolyan évadnyitó mozdulatok. Biztos vagyok benne, hogy a román energia piacon német cégeket is látni fognak.

Persze a Romániában bejegyzett német cégek több, mint harmada kereskedelemmel foglalkozik. A legismertebb a METRO szupermarket-hálózat, amely egyben a Cash&Carry szektor legnagyobbja Romániában.

összesítés

Az 1991-2003 márciusa között bejegyzett külföldi cégek alaptõkéje az a szakminisztérium honlapján közzétett adatsor szerint 9,38 milliárd USD, azaz 8,61 milliárd euró, ami 2,42%-al magasabb, mint 2002 végén.

A 20 üzletes projekt idén ősszel zárul egy újabb brassói áruház-építéssel. Ez önmagában 15 millió eurós befektetés jelent. Ugyancsak német tőkéjű a Billa boltláncolat vagy a jelenleg hét városban működő Selgros is.

Romániában 11 ezer német tulajdonú céget jegyeztek be – közöttük nagy számban vannak olyanok, amelyek az Erdélyből kivándorolt szászokhoz köthetők. Ezek kis, ám a helyi közösségek számára fontos textil- vagy élelmiszeripari, illetve turisztikai vállalkozások. Nem véletlen, hogy Németországból érkezik a legtöbb turista Romániába, számuk eléri a 300 ezret.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!