Kínából érkezik a legtöbb hamisított áru

Ne vásároljunk kalózcédét, mert tönkreveri a lejátszónkat, ráadásul ezzel a terrorizmust is támogatjuk. Az EU felszólította Romániát, hogy vessen gátat a feketekereskedelemnek.

Miért adj ki 10 eurót a kedvenc zenédért,

amikor a piaci árusoktól 2 euróért is megvásárolhatod? Mert rövid időn belül elromlik a CD-lejátszód: a lézer nem képes leolvasni a hamisított lemezt – legalábbis ezt állítja a tinédzser Bogdan Avram , aki eredeti CD-k eladásával keresi a kenyerét. Christophe Zimmerman , az Európai Bizottság Vámügyi Vezérigazgatóságának a képviselőjének válasza viszont elgondolkodtató: azért ne vásároljunk hamisított CD-t, mert ezzel – tudtunkon kívül – a terrorizmust támogatjuk. Az európai hivatalnok szerint az illegális cédé-kereskedelem nemcsak Romániában virágzó üzlet, ahol egy átlagos, 150 eurós fizetés mellet azok drágának számítanak, hanem az EU-ban is, ahol szigorú törvénykezéseket léptettek életbe. Ugyanakkor a hatóságok gyakorlatilag

tehetetlenek a kalózpéldányok elleni harcban.

Vannak törvények, de azok csak a kalózpéldányok behozatalát büntetik: a hamisítványokat és a kalózpéldányokat elkobozzák, a büntetés 30 és 50 millió lej között mozog.

Annak ellenére, hogy a vámosok jelenthetik, ha egy bizonyos árut gyanúsnak találnak, hivatalosan a márka tulajdonosának panaszára van szükség, hogy az adott terméket elkobozhassák – fejti ki Georgeta Mitroi , a hamisított áruk kereskedelmével foglalkozó iroda vezetője. Miután lefoglaltuk az árut, értesítjük a márkanév tulajdonosát, aki feljelentést kell tegyen az ügyben. Romániában egyelőre igen nehéz felvenni a kapcsolatot a szellemi termékek jogos tulajdonosával - teszi hozzá Mitroi.

A romániai piacot elárasztották a hamisítványok,

amelyek az eredeti termék tökéletes másai, és amelyeket egyedül a gyanúsan alacsony áraik lepleznek le. A CD-k, DVD-k, zene és videó-kazetták, valamint a videojátékok többnyire a csomagok között, csempészve jutnak az országba, vagy más, engedéllyel rendelkező termékek közé rejtik – állítják a vámügyi szakértők.

Azon cégek listája, amelyek elkobzási kérvényt nyújtottak be a román vámhatósághoz

Adidas, Nike, Reebok, O’Neil, Puma, BIC, Givenchi, Hugo Boss, Gabriela Sabatini, Chanel, Jacobs, Ferrari, Lacoste, Lotto, Christian Dior, Speedo, Nokia, Siemens, Aras, Big-Star, El-BI.

A legtöbb kalózpéldány a konstancai kikötőn keresztül érkezik az országba, itt vannak a legnagyobb fogások. A román vámosok a tavalyi év folyamán 7 ezer kalóz cédét, 1750 DVD-t és 18 ezer audiokazettát foglaltak le – nyilatkozta Mitroi. Ebben az évben az ország határainál eddig összesen csak 14 kalóz-cédét sikerült elkapni. A hazai vámügyi szervek nem tudják mivel magyarázni a sovány fogást, de az EU-hivatalnok szerint a piac jelentősen megváltozott a master megjelenésével. Ez egy olyan egyedi CD, amely alapján gond nélkül 300-400 ezer cédémásolat is legyártható.

Nem akarom szóvá tenni a lefoglalt cédék csekély számát, de nagyon könnyen el lehet rejteni a csomagok között egy master-CD-t - fejtette ki Zimmerman. Különben is az év eleje óta körülbelül 107 ezer DVD-t foglaltak le a román vámosok, ami az jelzi, hogy a piac erre a típusú lemezekre specializálódott.

Néhány hónappal ezelőtt egy neves luxus-divatház képviselői megrökönyödve tapasztalták, hogy az egyik bukaresti áruházban a márkanevük felhasználásával árultak bizonyos termékeket, amelyek természetesen nem szerepeltek a katalógusukban. Viszont ha jobban körülnézzük, akkor manapság szinte

mindegyik eladónál megtalálhatók a márkás ruhaneműk.

A neves márkanevek tulajdonosai azonban fel vannak készülve a hamisítványok elleni harcra. 2003-ben ezek a cégek 86 kérést nyújtottak be a román vámhatóságoknak a hamisítványok elkobzására. Tavaly a konstancai kikötőben nyolc konténert foglaltunk le, összesen 86 ezer lábbelit és ruhaneműt, amelyeken a Nike, Adidas, Puma, Lacoste és O’Neil márkajelzés szerepelt.

Senki sem jött panaszkodni, ezért a 120 nap letelte után odaadtuk az árvaházaknak és az öregotthonoknak. Ebben az évben viszont a hamisítványokkal kereskedők megváltoztatták a stratégiájukat, és csupán 10-20 pár hamis Adidast rejtenek egy 4000 pár lábbelit szállító konténerbe. Így sokkal nehezebb észrevenni – magyarázza Mitroiu.

Ha a tavalyi év folyamán a román vámosok 38 ezer pár hamisított lábbelit fedeztek fel, az idén még egyetlen egyet sem sikerült találni. Tizenkétszeresére csökkent az idei ruhanemű lefoglalások száma is, a 2003-as 42300 darabról 3300-ra. Az érdeklődés minden jel szerint a parfümök felé fordult, mivel tavaly csak 841 üvegcséket foglaltak le, viszont az idén már 11 ezret. Ugyanakkor kétszeresére nőtt a „márkás” napszemüvegek csempészése, 363 darabról 603-ra.

A legtöbb hamis áru,

vagyis a kínálat kétharmada a vámosok szerint Kínából érkezik. Utána következik Törökország, majd Egyiptom és Vietnám. Évekkel ezelőtt Bulgáriában virágzott az audio és video-kazetta másolás, később betörtek a CD-piacra is. Az Egyesült Államok nyomására, amely fekete listán tartja számon a kalózmásolatot készítőket, a bolgárok felhagytak az üzlettel. A helyükbe az ukránok léptek, majd a moldovaiak és az oroszok. A hamisítványokat kamionokban gyártják, az elkészítésükhöz nincs szükség gyárépületre – fejtette ki Zimmmerman.

2003 végén Romániában a kalózszoftverek elterjedése 73%-os volt, 3%-al több, mint egy évvel korábban. Ennek összértéke 49,3 millió dollár. Mindezek csupán becslések, senki sem tudja pontosan, hogy melyek a valódi számadatok - tette hozzá Zimmerman.

Forrás: Evenimentul Zilei

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!