Az adófizetők zsebébe nyúlt a kormánypárt: ez az idei, látványos kampányának magyarázata. Az Intézet a Közérdekért (IPP) jelentése azt az öt módszert sorolja fel, melyekkel hatalmas választási büdzsére lehet szert tenni.
Az Intézet a Közérdekért (IPP) hétfőn közzétett jelentése szerint az egyik leggyakoribb eljárás lényege különböző cégek, illetve civil szervezetek „beszervezése”: a kormány meghirdet egy – közpénzekből finanszírozott – programot (ilyen például az iskolatej és -kifli program).
A helyi versenytárgyalásokat egy kormány-közeli cég nyeri meg – ez pedig a szerződés értékének egy bizonyos százalékával támogat egy alapítványt, melynek vezetője minden valószínűség szerint valamelyik PSD-jelölt.
Năstase alapítványa kormánytámogatással működik
A módszer előnye, hogy nagyon nehéz dokumentálni az utat, melyen a közpénzek a kormánypárt zsebébe vándorolnak: az IPP szerint a rendszer a hivatalos szerződéseket kiegészítő szóbeli megállapodásokon alapszik, nem beszélve a szinte átláthatatlan személyes összefonódásokról.
Adrian Năstase miniszterelnök például többek közt a Titulescu Európai Alapítvány elnöke – a szervezet pedig csak 2003-ban 3,61 milliárd lej támogatást kapott a kormánytól.
Az elemzés szerint a sajtót is választási célokra használja a kormánypárt: az eszköz a sajtóorgánumok legfőbb bevételi forrása, a reklám. Egyes közintézmények nyíltan megkeresik a sajtót ##reklám-felületet kérve, a diszkrétebbek ügynökségekhez fordulnak.
A különböző közintézmények reklámbüdzséje – ugyanúgy, mint a reklámszerződések értéke – szigorúan bizalmas. Iasi-ban például Gheorghe Nichita, a megyei Vízügyi Igazgatóság igazgatója, egyben ideiglenes polgármester saját magát reklámozza a közintézmény pénzén.
Monopolhelyzetű közintézmények reklámoznak
A jelenség elterjedtségére példa lehet az, hogy mostanában egyre elterjedtebbek a közintézményekről szóló reklámok (CFR, az Otopeni-i nemzetközi röptér vagy az Útügyi Hatóság) – bár a felsorolt intézmények mindegyike a piacon monopolhelyzetben van.
Dorin Florea marosvásárhelyi polgármester például rendszeresen tevékenységének bemutatására használja a helyi Antena 1 és Pro TV adásait – a számla az önkormányzatot terheli. Ami pedig az államnak amúgy is eladósodott Pro TV-t illeti, kiszolgáltatott helyzete világos.
A felturbózott reklámköltés
Egy korábbi jelentés arra vállalkozott, hogy felmérje, mennyit költöttek reklámra a közintézmények: eszerint a reklámbüdzsé szinte megnégyszerezõdött (a 2000-es érték 382%-át mérték 2003-ban). A kormány 2000-hez képest 412%-al több pénzt költött reklámra 2003-ban, és ez az összeg újabb 375%-al ugrott meg 2004-ben.
Segélyezz minél vastagabban!
Az IPP felhívja a figyelmet arra, hogy a szociális juttatások is igen jó kampányfogások: a hátrányos szociális helyzetűekre választási évben mindig többet költ a kormány – ez Romániában különösen hatásos, lévén, hogy az ország lakosságának nagy része a létminimum közelében él.
A kormány 2004-es költségvetésében így különös figyelmet szentelnek a szociális juttatások emelésének – például megduplázták a földművesek nyugdíját, megemeltek minden egyéb nyugdíjat és a gyermeknevelési támogatás is megugrott.
Mindezt akkor, amikor a Nemzetközi Valutaalap arra figyelmeztetett: a populista intézkedések visszavetik a gazdasági reformot. Az ellenzék szerint az idei szociális intézkedések 40.000 milliárd lejbe kerültek. Költségvetési adatok szerint a bruttó nemzeti össztermék 10%-át költi az állam idén szociális juttatásokra.
Saját vonat a kolozsvári PSD-jelöltnek
Közjavakat kampánycélokra használni: ez a legelterjedtebb gyakorlat az IPP szerint. A közintézmények autóit, telefonjait és egyéb infrastruktúráját gyakorlatilag korlátlanul használhatják a vezetők – akik a kormánypárt színeiben indulnak a választásokon.
Ioan Rus PSD-belügyminiszternek és kolozsvári polgármester-jelöltnek például egy teljes vonatszerelvényt bocsátottak rendelkezésére a Kolozsvár-Bukarest vasúti fővonalra. Az üzemeltetési költségeket nem a PSD, hanem a kormány fizeti.
Pompázatos ünnepségek
Százszorosára nőttek azok az összegek, melyeket nemzeti ünnepekre fordított a kormány 2003-ban (a hazai sajtó információi szerint). Így például a NATO-csatlakozás megünneplésének ürügyén kiválóan lehet kampányolni, lévén, hogy a tömeg eleve adott.
Stefan cel Mare halálának 500 éves évfordulóját 100 különböző helyszínen ünneplik meg, erre például a kormány 100 milliárd lejt költött idén – ebbe a költségvetésbe pedig a polgárok megebédeltetése is belefér.
Az IPP szerint legfőképp a kormánypárti kiskirályok, Adrian Năstase kormányfővel az élen kampányolnak közpénzen – és ahhoz, hogy a jelenség megszűnjön, a Számvevőszék szerepét és hatáskörét kellene jelentősen növelni.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!