Egy osztrák liechtensteinnyi méretű birtokon gazdálkodik a Bánságban

2004. május 11. – 15:14

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Két éve egy itt bejegyzett cég révén bárki bármikor vásárolhat földet. A kiválóan termő Bánát teljes egészében külföldi gazdálkodók kezében van: olaszok, belgák, németek, osztrákok lendítik fel Románia mezőgazdaságát.

Az osztrák vállalatok összesen

egymilliárd eurós befektetéseikkel a legnagyobb külföldi beruházók és munkaadók közé számítanak Romániában. Összesen 2700 vállalat működik osztrák részesedéssel az országban, amelyek több mint 30 ezer főt foglalkoztatnak. A sör-, cukor- és karton-csomagolóanyag gyártás területén a piacvezető szerepet osztrák vállalatok tudhatják magukénak. Becslések szerint a 22 millió román állampolgár mintegy 40%-a a mezőgazdaságban dolgozik – igaz, 85%-uk autark gazdálkodást folytat, szinte csak az önellátásra rendezkedett be. Románia két évvel ezelőtt teljes egészében felszabadította a termőföld adásvételét. Az országban bejegyzett cégen keresztül bárki bármikor vásárolhat földet.

Az intézkedést az elavult

mezőgazdasági szerkezet modernizálásának elősegítése céljából hozták meg. A hektáronkénti 500 eurós ár egy századrésze az ausztriainak, így a felvásárlási roham nem is maradt el. Az ország mezőgazdasági területének már több mint egy tizede külföldi kézben van.

A kiemelkedően jó termőfölddel rendelkező Bánság, azaz Temesvár környéke pedig már teljes egészében külföldi gazdálkodók kezében van. A főként olasz, belga és német nagybefektetők között szép számmal vannak osztrákok is.

Andreas Graf például

a dél-stájerországi Bardeau-ból az elmúlt években 27 ezer hektár földet vásárolt fel Temesvár környékén, ami nagyságban megfelel Liechtenstein területének. 20 millió eurós beruházásával Bánát legnagyobb földbirtokosának számít. Nyolc gazdaságán 450 alkalmazottal gabonát, kukoricát, napraforgót és rizst termel. Rendelkezik emellett több ezer tejelő tehénnel és 500 bivallyal is. Jelenleg hús- és tejfeldolgozó üzemeket épít.

Románia, de egyben egész Kelet-Európa legnagyobb fűrészüzeme az osztrák Gerald Schweighofer tulajdonában van, aki 2001-ben adta el Ybbs és Brand városokban lévő üzemeit a finn Stora Enso faipari vállalatnak.

A befolyt összegből 60 millió eurós

beruházással 250 főt foglalkoztató fűrészüzemet létesített Szebenben, ahol évi 800 ezer tömörköbméter fát dolgoznak fel főként japán és közel-keleti piacokra. Tapasztalatai szerint könnyedén be lehet szerezni a működéshez szükséges hatósági engedélyeket és a munkaerő is magasan motivált.

Romániában azonban nem csak nagyüzemek, de a bukaresti kereskedelmi képviselet adatai szerint kisüzemek százai is gyökeret vertek, amelyek földiepertől kezdve shiitake gombáig mindent termelnek.

Ilyen például a Sonnentor gyógynövény- és fűszerkereskedő vállalat is. A cég legutóbb kilenc millió eurót forgalmazott, de folyamatosan növeli beszállítói bázisát és évi 20 százalékos növekedési ütemet tervez. Kolozsvár mellett egy egész falu, Magyargorbó ennek a cégnek termel 150 hektáron gyógynövényeket és fűszereket (ellenben a cég honlapján sehol sem lehet felfedezni, hogy az alapanyagokat nem Ausztriában állítják elő).

Hírforrás: FigyelőNet, MTI-Eco

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!