A kisjövedeműek 4%-kal kevesebbet adóznak jövőtől?

Jövőre háromkulcsos adórendszer bevezetését fontolgatja a kormány az IMF szakembereivel, egyúttal az egységes adókulcs ötletét is leporolták. Az tűnik biztosnak, hogy jövőre a kisjövedelműek kevesebb adót kell fizessenek.


Adó-politikáról, költségvetési politikáról és a hátrálékok behajtásának módozatairól tárgyalnak ezen a héten a pénzügyminisztérium hivatalnokai az IMF és az EU küldöttségeivel Bukarestben. Az egyeztetés eredménye az EU-országjelentésbe is bekerülne. Ami az adó-politikát illeti, több javaslatról szereztek tudomást az Adevarul napilap munkatársai: az egyik, legvalószínűbb variáns szerint jövőre

az eddigi ötlépcsős adózási rendszert háromlépcsősre

egyszerűsítenék – így a jövedelem nagyságától függően a bevétel 14%-, 25%- vagy 40%-át kellene befizetni az államkasszába. Eszerint az elképzelés szerint 4%-al kevesebb adót kellene fizetniük a kis jövedelműeknek, a közepesen bérezettel többé-kevésbé egységes módon 25%-os adót fizetnének. Viszont a maximális, 40%-os kvóta maradna, de egyelőre nem tudni semmit, konkrétan mekkora bérszinthez milyen adókulcs járna. Ami az adó-visszaigénylési lehetőségeket illeti, erről is több elképzelés kering: az egyik változat szerint a jelenlegi, havi 2 milliós adómentes összeget eltörölnék, de a számításoktól függően előfordulhat, hogy változatlan marad, és mint eddig, az infláció alakulása szerint növelnék. Bármennyire meglepő, de

újra fontolgatják a tavalyi, halottnak vélt

egységes adókulcs bevezetését. Sőt, a kulcs nem is 23% lenne, mint az a tavalyi tervekben szerepelt, hanem csupán 16%, vagy esetleg 19-20%. Amennyiben elfogadnák a 19-20%-os, egységes adókulcsot, a mostani legalacsonyabb, 18%-os adókategóriába esők számára kompenzációs rendszert dolgoznának ki.

Az ötletet – nevük elhallgatását kérő források szerint – azért merték a tárca szakértői újból felvetni, mert minden jel arra mutat, hogy a szakszervezetek és egyes politikusok tavalyi heves ellenállása alábhagyott, ugyanakkor pedig az egységes adókulcs bevezetését szorgalmazók tábora egyre nő.

Egy más – sokak szerint eleve halálra ítélt – elképzelés is létezik: eszerint az 500 dollárnál kisebb jövedelmekre egységesen 18%-os adót vetnének ki, míg az ennél nagyobb bérrel rendelkezők automatikusan a legmagasabb, 40%-os kategóriába esnének.

A mezőgazdaságban használt gázolaj-illetékről is tárgyalnak a szakemberek: a kormány ezt az illetéket tonnánként 21 euróra csökkentené – ez azonban azt jelentené, hogy azok, akik a speciálisan színezett gázolajat nem mezőgazdasági célokra használják, sokkal szigorúbb büntetésben részesülnének. Amennyiben elfogadnák ezeket a módosításokat, azok a 2005 január 1-én életbe lépő adótörvénykönyv részét képeznék.

A pozitív példa Szlovákia: egységes adó – beruházási boom

Szlovákiában az idén egyetlen adónem 21-féle címen szedett terhet váltott fel – a vállalkozások csak nyereségadót fizetnek, és mentesülnek minden más adó, egyebek között a korábbi 15 százalékos osztalékadó befizetése alól. A korábbi 14 és 20 százalékos áfakulcsot ugyancsak egyetlen, 19 százalékos kulcs váltotta fel.
Szlovákia azonban nemcsak ezért, hanem a többi közép-európai országhoz viszonyított alacsony átlagbérek miatt is kedvelt befektetési célpont: az országba a múlt év elsõ kilenc hónapjában 25,4 milliárd korona (1 euró=40,41 korona) értékû közvetlen külföldi mûködõtõke áramlott be, a rendszerváltás óta pedig összesen 327,2 milliárd korona. (index)

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!