Az egyetemet felügyelő HTMH átvilágító jelentése után az EMTE vezérkara is arról beszél: véget kell vetni a hőskornak, pénzügyi fegyelmet, intézményi reformot kell bevezetni, és meg kell szerezni az akkreditációt .
A campus építésével tartják az ütemtervet
Csíkszeredában tartották bemutatkozó sajtótájékoztatójukat a Sapientia-EMTE új vezetői csütörtök délelőtt. Itt
dr. Szilágyi Pál
rektor – feltehetően az egyetemet átvilágító jelentés gazdálkodási zavarokra történt utalására célozva – többek között az intézmény anyagi nehézségeiről nyilatkozott.Szilágyi kiemelte, hogy a marosvásárhelyi campus építését semmiképpen nem napolják el, így a vásárhelyi diákok ősszel már ott folytathatják a tanulást. Még nagyobb figyelmet fordítanak a belső ellenőrzésre, bár a teljes kontroll a magyar kormány részéről – a számvevőszéket is beleértve – a rektor szerint eddig is megtörtént.
Szilágyi Pál ugyanakkor leszögezte: „- Ahol pénz van, ott emberek is vannak és ott előfordulhatnak próbálkozások egyes műveletekre, de ez nem tűrjük el. Ez biztos alapú egyetem, melynek hosszú távú jövője van.”
Szilágyi új fejlesztési elképzeléseket ígér
Szilágyi továbbá azt hangsúlyozta, bár a romániai törvények szerint az Sapientia-EMTE magánegyetemnek számít, tulajdonképpen nem az, hiszen magyar közpénzekből finanszírozott intézményről van szó, mely a hazai felsőoktatás kiegészítésére jött létre 2001-ben.
A Sapientia-EMTE ma négy városban mintegy 30 szakot működtet, és a hazai felsőoktatás középmezőnyében helyezkedik el. Most újra át kell gondolni az egyetem közép- és hosszú távú fejlesztési stratégiáját, figyelembe véve az eddigi tapasztalatokat és a demográfiai adatokat és azt a különleges helyzetet, hogy egy ország kisebbségének az egyeteme, melynek alapvető célja a tudatos erdélyi magyar értelmiség képzése.
Az új rektorhelyettesek
Dávid László rektor-helyettes, a Marosvásárhelyi Petru Maior Egyetem Mûszaki Karának, valamint az EMTE marosvásárhelyi Mûszaki és Humántudományok Karának tanára az oktatásért és a kutatási programokért felel. Bakacsi Gyula a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem Vezetési és szervezési tanszékének docense, 2003 õszétõl a csíkszeredai Üzleti Tudományok Tanszékének vezetõje a vezetõség gazdasági területekért felelõs tagja.
A tájékoztatón Szilágyi mellett jelen volt
Dávid László és Bakacsi Gyula
rektor-helyettes, valamint dr. Györfi Jenő, a Csíkszeredai Karok új dékánja és Szabó Árpád dékánhelyettes. A jelenlévők elsősorban a professzionális működésre való átállás fontosságát hangsúlyozták.
Kellenek a saját bevételek
Bakacsi szerint az egyetem két fontos kihívásnak kell eleget tegyen. A sajátos játékszabályokkal működő hőskor véget ért, át kell állni a professzionális működésre – mondta.
Operatív feladatmegoldásokra, a gazdasági rendszer hosszú távú stratégiájának megfogalmazására, jól működő kontrollingra van szükség. A második kihívás a költségvetési megszorításokból származik, de a gondokat (akár egy háztartásban) itt is meg lehet oldani különböző módszerekkel, hosszú távon pedig saját bevételekre kell szert tenni – magyarázta.
Dávid arról beszélt, hogy a felsőoktatás korszerűsítését célzó bolognai folyamathoz való felzárkózást a Sapientia sem kerülheti el, és az egyetemépítés legfontosabb feladatai ma: az akkreditáció megszerzése, a magiszteri képzés megoldása, a magyar és román tudományos intézetekkel való kapcsolattartás és az egyetemek közötti megvalósítása. Ugyanakkor a Sapientia következő pár éve a tudományos műhelyek kialakításáról és akadémiai szintű tudományos elismertetésükről kell szóljon.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!