„Egy Illyésnyit” kurtít a támogatásokon a Draskovics-csomag

2004. február 26. – 21:43

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

1,2 milliárd forinttal kevesebb jut az anyaországon kívül élő magyarokra 2003-hoz képest – nagyrészt a Draskovics- megszorítás hatására. Pomogáts szerint ez elfogadhatatlan, Markó véleménye: nem történt tragédia.

Rábólintott a magyar kormány Draskovics Tibor pénzügyminiszter takarékossági csomagjára, mellyel 185 milliárd forintot terveznek megspórolni – ez 3%-a a 2004-es költségvetés 6092,6 milliárdos kiadási főösszegének. Eszerint az idén a tervezett 2004-es költségvetéshez képest 884,1 millió forinttal, vagyis hozzávetőlegesen 15%-al kevesebb pénz jut az anyaországon kívül élő magyarságnak. Ez azután dőlt el, miután a 2004-as költségvetés amúgy is 295 millió forinttal kevesebbet juttatott a határon túliaknak (ez 3%-os csökkenés a 2003-as pénzösszeghez képest). Számításaink szerint a megszorítást figyelembe véve az idei támogatások összege megközelítőleg 7,9 milliárd lenne. Ez a tavalyi 9,11 milliárd forinthoz képest több mint 13%-os elvonás, vagyis 1,2 milliárd forintos a különbség (ez csak kétszáz millióval több, mint az Illyés Közalapítvány éves költségvetése, és nem sokkal kevesebb a Duna TV éves fenntartásához szükséges összegnél).

Pomogáts: ez elfogadhatatlan; Markó: nem történt tragédia

– Elfogadhatatlan számomra azIllyés Közalapítványköltségvetésének közel 200 millió forinttal való megkurtítása – nyilatkozott lapunknak Pomogáts Béla , az IKA kuratóriumi elnöke, aki korábban azt mondta:amennyiben lefaragják az IKA költségvetését, lemond. Pomogáts még hozzátette: ez az eddig gyakorlatba ültetett pályázati rendszer egészét alapjában meg fogja ingatni – sőt, az IKA jövője is kétséges, mivel hitelét elveszítheti és eredményessége csorbul. Markó Béla RMDSZ-elnök ezzel kapcsolatban pozitívumként értékeli azt, hogy a lobbizásnak köszönhetően a határon túli magyarságnak jutó támogatások nem csökkentek annyira drasztikusan, mint tervezték, ezenkívül az oktatási-nevelési támogatás összege nem változott. Azt is elmondta, az RMDSZ nem ért egyet azzal, hogy éppen az anyaországon kívül élőkön próbálnak spórolni: lévén ez az összeg a magyar költségvetésben amúgy is kis tétel. Markó szerint nem történt tragédia, és reméli, hogy a hiányzó összegeket végül sikerül előteremteni, azonban belátja: bizonyos intézményeket – így az IKÁ-t és az Erdélyi Magyar Tudományegyetemet – érzékenyen érint az intézkedés. A határon túli felsőoktatásra 362 millió forinttal kevesebb fog jutni – ez 20%-os csökkenés a 2004-es költségvetésben előirányzottakhoz képest. Értesüléseink szerint az a határontúli oktatási projekteket támogatóApáczai Közalapítványköltségvetése a hivatalos adatokon kívül 650 millió forinttal csökkenne: az alapítvány alapítása óta minden évben 700 millió forintot kap a magyarországi vállalatok, azaz a munkáltatók hozzájárulásaiból álló szakképzési alapból – ez most 50 millió forintra csökkenne.

Draskovics nem szívleli az alapítványi bürokráciát

(...) bizonyos támogatásokról azt lehet mondani, hogy az állam ezeket nem érzi a jövőben magáénak - mondta a takarékossági csomagról Draskovics a Kossuth Rádió Háttér című műsorában szerda este. „Elterjedt az utóbbi években az a gyakorlat, hogy állami feladatokat, vagy olyan feladatokat, amiket az állam magáénak érzett, közalapítványokon keresztül lát el. Ennek az a következménye, hogy ennek kialakul egy saját apparátusa, irodát bérel, kuratórium van, ellenőrző bizottság van, kialakul egy bonyolult döntési rendszer (és az ehhez kapcsolódó infrastruktúra), ennek tetemesek a költségei.” A pénzügyminiszter a továbbiakban kifejtette: a határon túliak segítését a szaktárcákra tervezik bízni.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!