Számottevően többen vásároltak részvényeket januárbana Bukaresti Értéktőzsdén (BVB). A jelentősebb felvásárlásokat a hazai tőzsdézők bonyolították arra a hírre, hogy külföldi befektetési alapok érdeklődnek a BVB iránt.
A pénzügykutatók és a brókerek többsége úgy értékeli: a BVB látványos felfutását az okozza, hogy az utóbbi pár hónapban külföldi befektetők kezdtek érdeklődni a romániai részvénypiac iránt. A statisztikából viszont pont a fordítottja derül ki: külföldiek 10 millió dollár értékben vettek és 4,6 millió dollárnyi részvényt adtak el, míg a hazai befektetők két és félszer több értékpapírt szereztek be.
A külföldi pénzek híre volt a serkentőszer
A
Ieba Trust
pénzügyi tanácsadó iroda szerint az általános optimista hangulatot, a hazai börze felpörgését az okozta, hogy elterjedt a hír: külföldi befektetők, pénzalapok érdeklődnek a hazai részvénypiac iránt. A hazai befektetők ebből arra következtettek, hogy a külföldiek felvásárolják a tőzsdén forgó részvénycsomagok nagyrészét, és igyekeztek őket megelőzve értékpapírokat jegyezni.Továbbá a cégek többsége február-március folyamán tartja részvényeseinek közgyűlését, ahol a menedzserek igyekeznek lehetőség szerint minél jobb eredményeket felmutatni. Az elemző szerint nem áll rendelkezésre a részvénypiacnál nagyobb hozamot hozó befektetési forma – tehát ez is a masszív felvásárlásra serkenti a hazai tőzsdézőket.
Emellett az is pozitívan hatott a tőzsdei forgalomra, hogy a leginkább forgó, legnépszerűbb papírokra jelentős előjegyzések érkeztek, amelyek alapján a kisbefektetők (rendszerint magánszemélyek) szintén arra következtettek, hogy jelentős tőkeerejű, külföldi cégek érdeklődnek a bukaresti börze iránt.
A pesti tõzsdék is egyesülni készülnek
A Budapesti Értéktõzsde (BÉT) és a Budapesti Árutõzsde (BÁT) régóta tervezett egyesülésével még az idén újjászülethet a Budapesti Áru- és Értéktõzsde. A két börze a száznegyven évvel ezelõtti alapítástól a kommunista hatalomátvételt követõ bezárásig egy szervezetben mûködött. A Budapesti Értéktõzsde Rt. részvényeseit mára, azaz február 19-re, csütörtökre hívták össze rendkívüli közgyûlésre, melynek fõ napirendi pontjaiaz integráció kérdéseit tisztáznák.
50%-kal többen léptek be tőzsdézni
A jegyzések száma mellett egyre több a tőzsdei játékos is: az újonnan belépők száma januárban 220 körül alakult, ez decemberhez képest 50%-os növekedéssel egyenlő. Az aktívan tőzsdézők száma (akik legalább egy tranzakciót lebonyolítottak a parketten) így 3115-re emelkedett. A piacon a kisbefektetők voltak a legszorgalmasabbak, ők 42%-kal több adásvételt bonyolítottak le decemberhez képest.
A szakértők ennek ellenére csekélynek tartják a tőzsdézők számát – különösen akkor, ha létszámukat a bankok vagy a biztosítótársaságok több százezres ügyféllistáival vetjük össze. Ráadásul a tőzsdén bonyolított adásvételek egy részét azok kezdeményezték, akik kárpótlási jegyként, azaz kuponokért cserébe kaptak az állami befektetési alapoktól több állami tulajdonú részvénytársaság papírjaiból.
Az isztambuli tőzsde a legsikeresebb
Az
Estinvest
pénzügyi elemző iroda megítélése szerint legalább 4000-5000 ügyfélnek kéne aktívan kereskednie a BVB-n a kuponos ügyfelek mellett, hogy a bukaresti tőzsde valóban felpezsdüljön. „- Erre valószínűleg akkor kerül sor, ha a Bukarestben működő értéktőzsde és a szebeni árutőzsde egyesül” - jósolja Marcel Murgoci , az Estinvest elemzője.
A bukaresti tőzsde forgalma különösen az esetben nem tűnik magasnak, ha az összesített forgalmi adatokat más, közép-kelet-európai börzék eredményeivel vetjük össze. A tőzsdei forgalom összértéke szempontjából az isztambuli börze magasan vezeti a rangsort (81 419 millió euróval), majd Prága következik (7471), Budapest (7231), Ljubljana (627), Pozsony (588), Bukarest (233), Zágráb (182) és Szófia 129 millió eurós összforgalommal.
Hírforrás: Capital
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!