Pomogáts szerint így is kevés támogatás jut kisebbségi ügyekre

155 milliárddal kell csökkenteni a magyar költségvetés kiadásait – állítja az új pénzügyminiszter. Pomogáts Béla, az IKA elnöke, a HTMH és a külügyi bizottság együtt lobbizik a határon túli támogatások szintentartásáért.

Arra kérte a magyar parlament külügyi bizottságát

Pomogáts Béla

, az Illyés Közalapítvány (IKA) kuratóriumának elnöke, hogy „pártra való tekintet nélkül támogassák az Illyés Közalapítvány megőrzésére irányuló szándékot”. Pomogáts kifejtette: még nincsenek pontos információi arról, hogy a „restrikciós politika” milyen mértékben érinti az alapítványt.

Helyre kell billenteni a pénzügyi egyensúlyt

Hozzáfűzte: az új pénzügyminiszter,

Draskovics Tibor

155 milliárdos kiadást lefaragni szándékozó csomagtervével kapcsolatban hallott már 30, 20 és 5%-os forráselvonásról is. Medgyessy kormányfő és a pénzügypolitika új vezetője szerint azért van szükség a költségvetés kiadásainak radikális lefaragására, mert 2002 és 2003 végén a tervezettnél jóval nagyobb lett az államháztartási hiány (az önkormányzatoktól például 60 milliárd forintot vonnak el).

Pomogáts Béla megjegyezte, hogy az IKA költségvetése 2001-től változatlanul egymilliárd 21 millió forint, emellett kevesellte a határon túli magyarságra jutó összköltségvetést is.

Még a 12 milliárd is kevés

„- A 6100 milliárd forintos állami költségvetésből 12 milliárd jut a határon túli magyarok támogatására, ami nem hatékony jelzése a szolidaritásnak” - fejtette ki Pomogáts. A bizottság ülésén az Illyés Közalapítvány és a Határon Túli Magyarok Hivatala (HTMH) vezetője számolt be szervezetük tevékenységéről.

Németh Zsolt

, a külügyi bizottság elnöke úgy tudja: a „Draskovics-csomag” összevonja a HTMH-t és a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatalt, megszüntet határon túli magyarok segítésével foglalkozó alapítványokat, illetve összevonja az Illyés Közalapítványt és az Apáczai Alapítványt, valamint csökkenti az oktatási-nevelési támogatásokat is.

Markó Béla a bizottságot támogató nyilatkozata

A Magyarországról érkezõ támogatások jelentõsen hozzájárultak eddig is az erdélyi magyarság szellemi életének fenntartásához, például az erdélyi könyvkiadás elképzelhetetlen lett volna e segítség nélkül. De fontos volt az a támogatás is, amit a romániai magyar sajtó és számos mûvelõdési intézmény kapott. Az oktatási intézmények e támogatás nélkül nem tudnának lépést tartani

Minden a kormányon múlik

Németh Zsolt úgy vélte: a kormány „nemzetpolitikájának hiányáról lassan lehullik a lepel” , és pártpolitikai játszmák színhelyévé válik a határon túli magyarság helyzete.

Bálint-Pataki József

HTMH-elnök erre reagálva elmondta: a megvonás nem érinti a határon túli magyar támogatásokat: de ez természetesen a kormány döntésén múlik – tette hozzá az elnök. Szerinte a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal és a HTMH összevonása mindössze egy ötlet volt, megvalósításáról szó sincs.

Hárs Gábor

, a külügyi bizottság MSZP-s alelnöke és Németh Zsolt az ülés közös közleményben adták hírül, hogy a testület tagjai „egyetértettek abban, hogy a kormány tervezett takarékossági intézkedései ne érintsék a költségvetésben a határon túli magyarság támogatására tervezett összeget”. A tervezett támogatások szükségesek a határon túli magyarság identitása és szülőföldön megmaradása szempontjából – olvasható a közleményben – magyarázták.

A Számvevőszék közalapítványokat számolna fel

Egy hónappal ezelőtt jelent meg a magyarországi sajtóban az a hír, hogy a Medgyessy-kormány által meghirdetett takarékossági program várhatóan kiterjed a közalapítványokra, amelyeket az Állami Számvevőszék (ÁSZ) már korábban is bírált.


A számvevők számos határon túli vállalkozásfejlesztő projektet futtató Új Kézfogás Közalapítvány (ÚKK) kuratóriumánál tartott 2001-es vizsgálatnál pedig többek között azt kifogásolták, hogy az ÚKK Budapest belvárosában bérelt az átlagosnál magasabb díjjal irodahelyiségeket. Az alapítvány azzal védekezik, hogy idén januárban – azaz jó két évvel a jelentés után – költöztek az V. kerületi Deák utcából a kevesebb bérleti díjat igénylő Rákóczi út 70. szám alá. Erről már a tavaly augusztusban teljesen kicserélődött kuratórium döntött.

Csak továbbutalják az állami pénzt

Az ÁSZ most azt javasolja a kormánynak, hogy fogja vissza a közalapítványoknál folyó költekezést, többet pedig szüntessen is meg. A számvevők szerint a magyar közalapítványok túlnyomó többsége csak az állami támogatást osztja tovább „bonyolult és nehézkesen módosítható” jogi konstrukcióban. Ráadásul az ÁSZ szerint a közalapítványok jó része valójában nem is tekinthető civil szervezetnek, hiszen gyakorlatilag egész létük a kormánytól függ.

Medgyessy miniszterelnök a kormány által elhatározott 155 milliárdos takarékossági tervhez kérte a számvevőszék javaslatait. Az ÁSZ által javasolt szigorú elvekhez csatlakozott Draskovics Tibor pénzügyminiszter is, aki még január végén közölte, hogy valóban szóba kerülhet egyes közalapítványok megszüntetése és karcsúsítása.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!