Építkezési cégek vezetői több fenntartást is megfogalmaztak azzal kapcsolatban, hogy milyen határidők és pénzbeli nagyságrendek szerint ítélték oda a Brassó-Nagyvárad autópálya építési szerződést. Véleményük szerint a Bechtel ára rendkívül magas .
Marian Milut, a Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke a BBC-nek nyilatkozott. Véleménye szerint a Bechtelnek odaítélt szerződés árai csillagászati nagyságrenddel magasabbak az ilyenkor bevettnél, a piaci ártól való eltérés több száz millió eurós. #bi#Ön szerint mennyibe kerülne egy kilométer autópálya? #/bi# Nem csak szerintem, hanem szakemberek szerint, bárhol a világon, ahol hasonló adottságok között nem kettő, hanem akár három sávos autópályát építenek, egy kilométernyi autópálya 2 millió euró körüli összegbe kerülhet. #bi#Talán azért kerül többe az autópálya-építés, mert nehézkes, hegyes területet kell átszelnie... #/bi# Pont itt van a kutya elásva. Ahhoz, hogy Borsig eljussunk, nem kell a hegyeket átvágnunk, nem kell viaduktokat építenünk, ezek valóban reális költségemelő tényezők lennének, de egyszerűen nem lesz rájuk szükség. #bi#Úgy értettük, hogy a technológiai tanulmány még nem készült el.#/bi# Hogyha még nem készült el, akkor nem értem mit ünnepelt Nastase az amerikai nagykövetségen. Nem éppen a szerződés megkötését ünnepelte? #bi#Mások is felkészültek arra, Romániában hasonló autópályát építsenek? #/bi# Tény, hogy egyetlen romániai cég sem képes egy ilyen feladat ellátására. Viszont nagyon sok romániai cég bedolgozó lehet, és ezek számára nem mindegy, milyen feltételek között vesznek részt a munkában. Véleményem szerint a román államnak érdekében állt volna, hogy nyílt versenytárgyaláson ítélje oda a szerződést. A Bechtel egy olyan cég, amely kizárólag kormánymegbízásokat teljesít. Az, hogy a gazdasági szempontokkal szemben a politikaiak nyertek – ami számomra ebben az esetben egyértelmű –, még nem indokolja, hogy a reális árakhoz képest miért van ilyen nagyságrendű eltérés. Egy dolog egy szerződést egy cégnek adni, mert érdeked együttműködni egy bizonyos gazdasági-politikai érdekcsoporttal, és megint más egy olyan szerződési értékben megállapodni, amely többszöröse a reálisnak. Számos olyan nagy európai cég is akad, amelyek már dolgoznak nálunk, és amelyek teljesen felkészültek arra, hogy egy hasonló megrendelésnek eleget tegyenek.
a Bechtel-szerzõdés története
– 2002 õszén aláírják a magyar-román stratégiai megállapodás, amely rendelkezik egy, a fõvárosokat összekötõ autópálya megépítésérõl is. – 2002 áprilisában a két ország miniszterelnökei közös levelet küld Romano Prodinak, az Európai Bizottság elnökének, amelyben anyagi és politikai segítséget kérnek az Erdélyt átszelõ autópályához. A kapott válasz azt sugallja, hogy a befektetés kockázatát osszák meg magántõkét képviselõ partnerekkel – nem sokkal ez után Nastase Horvátországba utazik, ahol megnézi a Bechtel csoport által épített autópályát – 2003 májusában Nastase bejelent egy 800 millió dolláros infrastrukturális befektetést, anélkül azonban, hogy részletekbe bocsátkozna a külföldi befektetõ kilétét illetõen. Nastase kiemeli, hogy egy úgynevezett public-privat partnership-rõl (PPP) van szó. Ez azt jelenti, hogy a törvény lehetõvé teszi, hogy bizonyos típusú befektetések esetében a közszféra és a magánszféra együtt vegyen részt. – júliusban Miron Mitrea bejelenti, hogy a Bechtel a befektetõ és megerõsíti, hogy egy PPP-rõl van szó. A képlet szerint tehát a Bechtel 800 millió dollárt fektetne be az autópályába. – augusztusban Dumitru Sechelariu bejelenti, hogy 2004 harmadik negyedében megkezdõdnek az építési munkálatok, és õ is megerõsíti, hogy egy PPP az üzleti modell – szintén augusztusban Nastase csodálkozását fejezi ki amiatt, hogy a Konstancai autópálya még nincs befejezve és határozottan kiáll amellett, hogy a Bechtel-es építés sokkal komolyabb lesz – december 19-én aláírták az autópálya építésének megbízási szerzõdését. Ekkor kiderül, hogy nem egy PPP-rõl van szó, hanem arról, hogy Románia garantálja a Bechtel által felvett hitelt, amely az Eximbank résztámogatása
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!