Fizetést kapna a diák a gyakorlatozásért

2004. január 22. – 21:21

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Formális pecsételgetés helyett a diákok jövőre valódi szakmai gyakorlatot végezhetnek a cégeknél, akár fizetés ellenében is. A vállalatok cserébe adókedvezményeket kapnak – erről szól egy új törvénytervezet.

Amennyiben elfogadják az egyetemisták szakmai gyakorlatát átszabályozó törvénytervezetet, a diákok nem csak többet gyakorlatozhatnának, de a cégek fizetést is folyósíthatnak nekik -adókedvezményekért cserébe. Ioan Ianos, az oktatási minisztérium felsőoktatási igazgatójának becslése szerint a tervezet a 2004-2005-ös tanévben lépne életbe, és az elképzelések szerint akár évi hat hónapos szakmai gyakorlatot is lehetővé tenne. Jelenleg a diákok jobbára csupán annyi időt töltenek a cégnél, míg a titkárnő lepecsételi a szakmai gyakorlatot bizonyító igazolást. Az új törvény szerint a cégekkel egyrészt az egyetemek, másfelől a diákok is szerződhetnek: „ez nagymértékben megkönnyítené az álláskeresést az egyetem elvégzése után” – értékel Ianos – „mert a cég kiismerné a fiatal munkaerőt, a diák megtanulná mindazt, ami az illető munkakör betöltéséhez szükséges”. Úgy tűnik,


sokkal előnyösebb lesz egyéni szerződést kötni

a diáknak egy céggel: a vállalat ugyanis kötelezettséget vállal arra, hogy a diák az egész munkafolyamatot kitanulhatja, ugyanakkor fizetést is kaphat. Amennyiben az egyetem által kötött szerződés keretein belül dolgoznak a diákok, jutalomként mindössze kreditpontokkal kell beérniük.

A szakmai gyakorlat kezdetének és végének pontos időpontjáról az egyetemi szenátusok dönthetnek. A tanügyi tárca felsőoktatásért felelős igazgatója szerint a gyakorlatot a diákok nagy száma miatt legkönnyebben az angolszász mintájú tutor -rendszerben (ahol egy tanár legfennebb öt diákkal foglalkozik) tartja megvalósíthatónak.

Így az az áldatlan állapot is megszűnnek, hogy egy-egy teljes évfolyam szakmai gyakorlatáért egyetlen tanár felel. A tutort az egyetem fizetné, ugyanakkor a cég is kijelölné egyik alkalmazottját a diákokkal való foglalkozásra. Megoldásra vár ugyanakkor a levelezői, illetve távoktatási tagozatokon tanuló diákok szakmai gyakorlata: csoporttá nem lehet szervezni őket.

A gyakorlatozókat fogadó cégek adókedvezményt kapnak

a 76/2002-es törvény értelmében, aszerint, hogy hány diákot foglalkoztatnak – egyszersmind képzés céljára használhatják az egyetem infrastruktúráját. Cserébe képzettségüknek megfelelő munkakörben kell foglalkoztatniuk a diákokat, valamint megfelelő munkavédelmet kell biztosítaniuk. Az egyetem vállalja, hogy elkészíti a szakmai gyakorlat menetrendjét, állja a diák által a cégnél okozott károkat, valamint fizeti a szakmai gyakorlatért felelős tutort.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!