Kiegyeztek a legfejlettebbek a dollár gyengüléséről?

2004. január 12. – 17:37

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Miért zuhan a dollár értéke, és miért mászik szinte az egekbe az euróé? Hogyan hat ki mindez a világgazdaságra, s mit nyerhet a romániai vendégmunkás? György Róbert, az amerikai Northern Trust Global Investments elemzője válaszol.

Transindex:

- Miért gyengül folyamatosan, szinte zuhanórepülésben a dollár?

György Róbert:

– A dollár gyengülésének fő oka az Egyesült Államok egyre növekvő külkereskedelmi és költségvetési hiánya. Miért pontosan most gyengül ilyen gyorsan az amerikai valuta? Az egy nehezebb kérdés, sokak szerint a legfejlettebb országok vezetőinek szeptemberi G7-találkozóján a tárgyalófelek rábólintottak a dollár gyengülésére.

- Melyek a gyengülő USD hatásai az amerikai gazdaságra, vagyis miért jó ez egyáltalán az Egyesült Államoknak?

Gy. R.:

– Elsősorban dollárban mérve magasabbak lesznek az amerikai multik külföldön nyert profitjai. Ugyanakkor a gyenge dollár serkenti az exportot, versenyképesebbé teszi az amerikai termékeket. Egyben megemelkednek az importárak, ami lecsökkenti a defláció, azaz az árcsökkenés valószínűségét. De az amerikai fogyasztó ebből semmit sem észlel, mivel az infláció éves szinten 1,8%-ra esett le.

Meddig tarthat még a dollár gyengülésének trendje?

Gy. R.:

– A dollár akár az az 1995-i értékére is lecsökkenthet, legalábbis Dr. Edward Yardeni, a Prudential elemzője szerint. Akkoriban körülbelül 1,38 dollárt ért egy euró. Yardeni álláspontja úgy szól, hogy a dollár gyengülése egészen 2005-ig is elhúzódhat. Az elemző különben korábban a Deutsche Bank befektetési stratégiai elemzőjeként dolgozott.

Soros György a dollárról 2003 júniusában

Nem lennék meglepve, ha a dollár jelenlegi értékének kétharmadára esne az elkövetkezõ években. Az amerikai valuta éveken keresztül erõsödött más pénznemekhez képes, s úgy tûnik, most fordult a trend. A tõzsdeindexek is tovább romolhatnak, ha az Egyesült Államok gazdasága tovább gyengélkedik. A helyzetet súlyosbítja, hogy a Bush-adminisztráció bizonytalan, s nem nagyon kíván beavatkozni.

- Mi várható a makrogazdaság szintjén, ha a nem amerikai megtakarítók azt a hatalmas dollármennyiséget, amelyben megtakarításaikat tartják, hirtelen euróra váltják? Mi lesz ekkor az átváltott dollárokkal?

Gy. R.:

– Az ázsiai országoknak – főleg Kínának és Japának – nagy külkereskedelmi többletük van az Egyesült Államokkal szemben. Ahhoz, hogy a termékeik versenyképesek maradjanak, ezek az országok gyengíteni próbálják valutájukat. Ezt úgy érik el, hogy óriási mennyiségű dollárt vásárolnak. Ezért történik az, hogy a dollár sokkal jobban gyengül, ha az euróhoz, és nem a japán jenhez viszonyítjuk. Kína mesterségesen hozzákötötte a pénznemét a dollárhoz, ezért muszáj a megszabott árfolyamon felvásárolnia a kínai exportőrök dollárjait.

- Az amerikai gazdasági visszaesésnek, vagyis a recessziónak vannak-e közvetlen következményei, ami a kelet-európai befektetéseket illeti?

Gy. R.:

– A World Investment Report 2003 szerint a külföldi befektetések (FDI) 2000 és 2002 között világszinten felére csökkentek. Ennek ellenére Kelet-Európában 8%-os növekedést mértek. Persze a régió egyes országában hatalmasak lehetnek az eltérések, például a külföldi befektetések mennyisége megduplázódott ugyan Csehországban, ellenben a felére csökkent Magyarországon, vagy éppen mit sem változott Romániában.

– Van-e vagy volt-e összefüggés a közel-keleti háborúk és a dollár hígulása között? Nálunk például sokan arra fogadtak 2003 elején, hogyha az Egyesült Államok nyeri az iraki háborút, ha sikeres lesz a beavatkozás, akkor pénznemük erősödni fog, és ez a várakozás aztán megcáfolódott.

Gy. R.:

– Rövidtávon persze a dollár erősödése volt az első reakció, és ez természetes is volt. Hosszabb távon viszont a gazdasági mutatók hatása erősebbnek bizonyult.

Northern Trust Global Investments

Az amerikai pénzügyi cégcsoportot eredetileg kis, helyi pénzintézetként alapították Chicagóban, 1889-ben. Mára a cég világvállalkozássá nõtte ki magát, vagyis bankcsoportként, brókercégként, befektetési alapkezelõként és pénzügyi tanácsadó és -elemzõ vállalkozásként mûködik az Egyesült Államokon és Európán kívül Latin-Amerikában és Ázsiában. Alkalmazottainak száma 9500. A cég a Forbes gazdasági magazin toplistáján a 172. helyen áll, profitja 2002-ben 487,5 millió dollár volt.

– Szerinted a dollár gyengülése természetes folyamat, vagy egy erőltetett, mesterséges megoldás? Kinek áll érdekében ez a világgazdasági helyzet? Itt arra gondolok, hogy talán Bush háta mögött pár olyan nagytőkés áll, akiknek most nagyon jól jön az idénre áthúzódó gyengülés.

Gy. R.:

– A gyenge dollár fellendítheti a gazdaságot, ami a jelenlegi amerikai kormányzatnak hasznos az idén esedékes választásokhoz, de mindennek igenis lehetnek negatív következményei is. Szerintem a gyengülés természetes reakció volt, a dollár túlértékelt volt már a ’90-es évek végén, hasonlóan az amerikai gazdaság egészéhez.

– Melyek lehetnek a dollár hosszú távú gyengülésének eredményei?

Gy. R.:

– Egyik következménye a kamatlábak növekedése, erre már a Nemzetközi Valutaalap is felhívta a figyelmet. Az emelkedő kamatlábak le tudnák fékezni a dollár gyengülését, de növekedésüknek káros hatása lehet a gazdaságra, hiszen úgy csak nagyobb kamatra lehetne hiteleket felvenni. Így az egész együtt a gazdasági növekedést lelassíthatja, és az amerikai gazdaság visszaesése következésképp visszavetheti a világgazdasági növekedést is.

– Mennyire fog ez a folyamat az európai gazdaságra kihatni? Mi történik az európai nagyvállalatokkal, például a BMW-vel?

Gy. R.:

– Az európai gépkocsigyártók nagyon is megérezték a dollár csökkenését. Pl. a Volkswagen eladásai 2003-ban egymilliárd euróval csökkentek. Éppen ezért a német autógyárak a termelés áthelyezésével próbálják lefedni, kivédeni a valuták értékének ingadozását.

Ismét a Volkswagennal példálózva: a VW a Bora és Jetta modellek összeszerelésének egy részét Németországból és Szlovákiából Mexikóba helyezi át. Az Észak-Amerikában évente 150 ezer autót gyártó és összeszerelő BMW és a 90 ezer darabot előállító Mercedes az 1,66 millió darabot termelő Toyotához képest sokkal nagyobb kockázatnak vannak kitéve, ha a dollár tovább gyengül.

- Hogyan reagál az amerikai ellenzék a dollár euróhoz mért elértéktelenedésére?

Gy. R.:

– Az ellenzék, vagyis a demokraták, ha megnyerik a választásokat, akkor megpróbálják a költségvetési hiányt leszorítani, és főleg az adóemelés lesz az eszközük.

- Itthonról nézve kisebb mértékű munkaerő-átáramlás figyelhetünk meg, ugyanis most már inkább Európában szeretnének dolgozni az kelet-európai idénymunkások, hiszen most Franciaországban vagy Németországban sikerül több pénzt összegyűjteniük… Az európai országokban régebben öt-hat eurós órabér járta, ami hat-hét dollárnál kevesebb volt. Azonban most ugyanaz az órabér már hét-nyolc dollárnyit ért.

Gy. R.:

– Ez teljesen normális válaszlépés, mindenki igyekszik maximalizálni munkájának értékét és hasznosságát.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!