Belendültek a nemkormányzati szervezetek a politika-mentes támogatásokért. Az új adótáblával együtt megszavaztatnák: ajánlhassuk fel adónk pár százalékát a civileknek. Cégek, magánszemélyek egyaránt adakozhatnának.
Mondjon le az állam a cégek, magánszemélyek adójának pár százalékáról, amely nagyvállalatok esetében egészen figyelemreméltó summa lehet. A Civil Társadalom Fejlődéséért Alapítvány felhívást intézett körlevelében az ország civil szervezeteihez, hogy hallassák a hangjukat az Adótábla törvénymódosító vitáján, mégpedig a civil társadalom 2%-os támogatása kapcsán. Florin Georgescu hoz, az adótábla-tervezetet tárgyaló bizottság vezetőjéhez eljutatott törvénymódosító javaslatában az alapítvány felhívja a figyelmet a nem-kormányzati ( ONG ) szervezetek támogatásának pártolására, így azok hatékonyabban láthatnák el sokszor hiánypótló feladataikat. A törvénymódosító indítvánnyal azt szeretnék elérni, hogy a jogi és magánszemélyek éves adójuk 2%-át – a nemzetközi, például magyarországi gyakorlat alapján – egyenesen a civil szervezeteknek adományozhassák. – Ha biztosítjuk a lehetőséget az adózóknak, ezáltal elismerjük a civil társadalom szerepé t – áll az alapítvány körlevelében.
Ezáltal esélyt adunk a nem-kormányzati szervezeteknek, hogy azok ne külső, sokszor külföldi forrásoktól függjenek, és hogy megerősítsék a kapcsolatukat a közösséggel. Ez az összeg – az indítvány szerint – tetszőleges számú civil szervezet között lenne elosztható.
Sok kicsi sokra megy
Egri István , az erdélyi magyar civil szervezeteket tömörítő ERMACISZA elnöke szerint, ha elfogadják az indítványt, azzal a haszonnal járna, hogy a civilek új, mégpedig politikától mentes forrásokhoz juthatnának. A civil szervezetek ezáltal mintegy a közösség szűrőjébe kerülnének, mert az emberek így azoknak a szervezeteknek utalnák az adóik két százalékát, aki kézzelfogható segítséget nyújtanak számukra.
– Nem az ügyeskedők részesülnének a támogatásban, hanem azok, akik valóban komoly munkát fejtenek ki egy adott közösség érdekében – véli a szövetség elnöke – így közösségi kontroll alá kerülnek a nem-kormányzati szervezetek.
Az éves jövedelemadó két százaléka egy 100 dolláros havi keresetű magánszemély esetén évi 145 ezer lej. Egri szerint ez a kis összeg nem jelent gondot, mert a sok kicsi adomány mégiscsak megtöltené a zsákot.
Jól menő multinacionális cégeknél viszont, mint pl. az Orange mobilszolgáltató, ez az összeg már 63 milliárd lejre, vagyis 1,9 millió dollárra rúghat. A másik országos mobilszolgáltató, a Connex pedig 81 milliárd lejt, 2,4 millió dollárt oszthatna szét a civilek között – ha a parlament elfogadná ezt a törvénymódosítást.
Az adóhivatal is besegítene
Maga az adó-adományozás így működne: az adóbevallás mellé kéne csatolni a nyugtát, amit a nem-kormányzati szervezet bocsátott ki, ha az támogatást a magánszemély vagy a cég készpénzben adta, vagy a banki elismervényt, ha az összeg átadása a banki úton történt. Az adózó ugyanakkor kérheti, hogy helyette az adóhivatal utalja át a támogatást. Az adóhivatalon keresztüli művelethez fel kell tüntetni az illető szervezet adószámát.
Az új adótábla-tervezet december 9-én kerül a képviselőház elé, és ugyanezen a napon nyújtja be az alapítvány azokat a módosító javaslatokat, amelyek támogatják a civil indítványt. A kért 2%-ból már az is sikernek könyvelendő el, ha 1% megszavaz a tisztelt ház. A módosító javaslatnak a Civil Társadalom Fejlődéséért Alapítvány szerint azért is sikere lehet, mert több szenátor és képviselő, köztük Emil Boc demokrata párti és Markó Béla RMDSZ-politikus támogatását élvezi, és mellé állt a kormánypárt egyik „erős embere”, különben építési vállalkozó Viorel Hrebengiuc is.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!