Lejárt a Petrom privatizációjával kapcsolatos szándéknyilatkozatok leadásának határideje: tizenöt cég jelezte vásárlási szándékát. A posztkommunista Románia legjelentősebb magánosításában a MOL is részt venne, a LukOil egyelőre „hiányzó”.
Márciusban hirdetik ki a nyertest
Az illetékes hatóságok által megállapított algoritmus szerint a privatizációért felelős miniszteri bizottság szeptember 30-ig összeállítja azon társaságok névsorát, akik részt vehetnek a következő fordulóban. Ennek alapján kell majd benyújtani november 10-ig a nem kötelező érvényű előzetes árajánlatokat. Az ezt követő periódusban a bizottság mindegyik befektetővel külön tárgyalást folytat, és azok, akik megfelelnek a kritériumoknak, 2004 január 31-ig letehetik végső ajánlatukat. A privatizációs tender győztesét, aki a Petrom társaság 51%-át fogja birtokolni, jövő év március 31-én hirdetik ki. A határidő lejártának dacára a lista mégsem végleges – állítja a gazdasági és kereskedelmi miniszter. Dan Ioan Popescu szerint lehetséges, hogy a privatizációs versenybe időközben újabb konzorciumok is beléphetnek, mégpedig azáltal, hogy már versenyben levő cégekkel szövetkeznek.
Még vannak kiskapuk
Más szóval a törvényhozás még fenntart egy kiskaput azoknak, akik később esetleg meggondolják magukat. Ezek közé a társaságok közé tartozhat a LukOil is, Oroszország legjelentősebb olajipari cége, mely hangsúlyosan jelen van a közép- és kelet európai piacokon is. A szakértők látnak rá esélyt, hogy az ez idáig távolmaradó cég a közeljövőben ki fogja használni ezt a lehetőséget, és szövetségest keres magának.Nem elhanyagolható az a körülmény sem, hogy az évi 3 milliárd dolláros profitot termelő LukOil már kiépített üzemanyagtöltő hálózattal rendelkezik Romániában, és ebben az évben 100 millió dollárt fektet be az országba. Minden jel arra mutat, hogy a LukOil-nak jól kigondolt stratégiája van a Petrom privatizálásával kapcsolatban, már csak azért is, mert annak idején az első társaságok között volt, amelyek komolyan érdeklődtek a Petrom átvétele iránt.
A legnagyobb amerikai kőolajipari társaságok, az Exxon Mobil és ChevronTexaco szintén távolmaradtak a versenytől. Igaz, az Egyesült Államok ilyen típusú európai beruházásai a Skandináv félszigetre és az Északi-tengerre koncentrálódnak. A tavalyi év folyamán például a ChevronTexaco csak az Északi-tengerből napi 150.000 hordó kőolajat termelt ki, míg a Petrom tartaléka a múlt év végén csupán 128 millió tonnára rúgott.
A lehetséges kiválasztottak
A 15-ök listáján három amerikai cég is szerepel: az Alon Inc. , az Occidental Oil and Gas Holding Corporation Los Angeles és a Halliburtton. Az utóbbi az egyik legfontosabb egyesült államokbeli kőolaj-kitermelő és finomító cég. Ennek ellenére a Halliburtton nem a saját nevével indult, hanem inkább szövetségre lépett két másik céggel, a Regal Petroleum al és a SC Tender SA. -val.
Egy orosz-brit konzorcium, a TNK-British Petroleum nyújtott be elsőként szándéknyilatkozatot a Petrom privatizációjára. A hatmilliárdos forgalommal rendelkező társaság alig egy hónapja jött létre, de máris a nemzetközi piac legjelentősebbjei közé sorolják. A brit fél 50%-át birtokolja a konzorciumnak, a TNK-t pedig három orosz cég alkotja: az Alfa , az Access Industries és a Renova. Orosz részről az Alfa csoport a vezető, az ő kezében van a TNK-BP 50%-a. Az Alfa csoportnak a banki szektorban, a biztosításokban és a távközlésben is van érdekeltsége, emellett ellenőrzése alatt van a Sidanco Oil is, amely Oroszország első tíz olaj- és földgázkitermelője között van.
A MOL is tett le szándéknyilatkozat a privatizációs bizottságnál. A magyar társaság tavalyi nettó nyeresége 295 millió dollár volt.
Nyereséges Petrom
Az országos kőolajipari társaság tulajdonában országszerte és külföldön összesen 695 töltőállomás van, a múlt év végén 128 millió tonna kőolaj, és 101 millió köbméter földgáztartalékkal rendelkezett. 2002-es nettó profitja 2.300 milliárd lej volt. Ez év első hat hónapjában 1,01 milliárd dollár forgalmat bonyolított le, ez 4,4%-al több mint a tavaly ilyenkor mért. Bruttó profitja 36,3 milliárd dollár.
A privatizációs stratégián keresztül a kormány a Petrom alaptőkéjének 51%-ra akar alkudni a befektetőkkel, azok előzetes ajánlatai alapján. Az így kiválasztott befektető a következőkben kötvényeket vásárol a létező alaptőke 33,34%-ának értékében. Ezzel egyidőben az alaptőke megemelésével és az újonnan kibocsátandó kötvények megvásárlásával a befektető tulajdonában levő tőke el kell érje az 51%-ot.
A 15 cég, amelyik hivatalosan bejelentette vételi szándékát:
a TNK- British Petroleum, a lengyel PKN Orlen, az Alon Inc., a görög Hellenic Petroleum, a magyar MOL, az Egyesült Államokbeli Occidental Oil & Gas Corporation, a Halliburtton USA, Regal Petroleum Plc és a SC Tender konzorcium, az orosz Gazprom, az olasz ENI, az amerikai ConocoPhillips társaság, az osztrák OMV, az angol Glencore, a szaúd arábiai Kanooz Al Watan Oil és a ciprusi Phoenix Oil Ltd. Az egyetlen román érdeklõdõ a Tender Group-on kívül az agigea-i Sicomiga Singleman ONG.
Hírforrás: Curentul
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!