- A feketegazdaság nem a jegybank ügye -- nyilatkozza Nagy Ágnes, a Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja, aki szerint a mostani infláció miatt egy bank sem fogja olcsó hitelekkel serkenteni a gazdaságot úgy, hogy közben rajtaveszthet az üzleten.
Transindex: – Ön azt mondta előadásában, hogy a román jegybank, a BNR monetáris politikáját az teszi hiteltelenné, előrejelzéseivel azért nem számolnak a reálgazdasági szereplők, mert a BNR vezetői ideológiai ellentétben állnak a jelenlegi politikai vezetőkkel. Vagy ennek sokkal konkrétabb okai vannak? – kérdeztük Nagy Ágnestől, aki a Félixfürdőn megrendezett 2. MIÉRT Akadémia vendége.
Nagy Ágnes:
– Nem, nem, ez bonyolultabb. A pénzpolitika legfontosabb eleme hitelesség, legyen az bármelyik jegybanké, akár az Európai Központi Banké is. Ez attól függ, hogy az illető bank mennyire képes végrehajtani a saját maga által megfogalmazott célkitűzéseket, mennyire restriktív vagy mennyire laza, milyen eszközöket használ fel monetáris politikája végrehajtásához, másfelől pedig milyen gazdasági környezetben kell ezt végrehajtania. A reálgazdaság és a monetáris politika összefügg. Hiába mondom ki azt központi jegybankként, hogy X mennyiségű pénz kibocsátása erre a piacra az adott gazdasági környezetben elegendő a stabil árfolyamszinthez. Ha nem ez történik, mert nemcsak belső, hanem külső hatások is érhetnek, például olajár-robbanás lesz az ázsiai piacon, amelyekkel nem tudtam számolni ebben az évben, akkor ez felpörgeti a belső árakat, s így az általam tervezett idei árszint nem fog egyezni a valóságossal. Ugyanilyen baj bentről is támadhat. Ezek olyan kockázati tényezők, amelyek mind a hitelességet befolyásolják.
- A jegybanknak milyen megoldásai vannak e tényezők befolyásolására?
N.Á.:
– A jegybanknak két eszköze van: az egyik az árfolyam, a másik a kamatláb. Ami az árfolyamot illeti, a jegybank a külső stabilitásra, a külső egyensúly megtartására törekszik – amelynek eredménye, hogy az országon árui, termékei, szolgáltatásai a külpiacon is versenyképesek lesznek. A kamatlábak a belső piac versenyképességét határozzák. Ezekkel lehet nagyon kifinomultan is bánni, bővíteni a jegybank lehetőségeit, de ez a két eszköztár az, amiből meríthet a központi bank.
- Lengyelországban kb. 30%-ra becsülték a nem kimondottan fekete, de mindenképpen illegális részét a gazdaságnak, amelyben a termelő el is fogyasztja az áruját – és mindez nem jelenik meg a gazdasági mutatókban. Nem volt valós a lengyel tejfogyasztásról szóló adat, mert nem vásárolták, és így az ország tejimportra kényszerült. Ezt hogy fogja elkerülni a román gazdaság, hogy – a példánál maradva – ne kelljen tejet vagy húst importálni?
N.Á.:
– Nézze, ami a feketepiaci termelést illeti, nem biztos, hogy én vagyok-e a leghivatottabb válaszolni. Az tény, hogy vannak ilyen felmérései jegybanknak is, hiszen a BNR külön kutatási igazgatósága foglalkozik gazdasági jelenségek tanulmányozásával. Hazai és külföldi mérések szerint a feketepiac nagyságrendje nálunk a bruttó nemzeti össztermék 40 százaléka. Hogy ezt hogyan fogja ez a társadalom és miféle gazdaságpolitikai kultúrát alkalmazva visszaszorítani, nem az én tisztem megválaszolni.
– Tudja ezt a BNR csökkenteni?
N.Á.:
– Nem, nem, a jegybank működését szabályozó törvény szerint is a BNR legfontosabb feladata az árak stabilitásának fenntartása. Hogy ezt hogyan fogja a monetáris politika, a valutapolitika, a hitelezési politika stb. eszközeivel megteremteni – mindez szabályszerűen és világosan le van írva. Ha a központi európai bankot tekintjük, amelynek pár év múlva mi is fiókja leszünk, annak is az alapvető célja az árak stabilan tartása, és nem a feketepiaccal való küzdelem.
- Nem is maga a küzdelem, hanem a rendeletek érdekelnek, amelyek hatással lehetnek erre -például a kamatláb hozzáigazítása.
N.Á.:
– A kamatláb igazából nem a feketepiacot célozza, de közvetett módon érinti azt is. De a központi bank legfontosabb célja a kamatlábbal a belső gazdasági egyensúly megteremtése. Köztudott, hogy a központi bankoknak a kamatláb-politikája a kereskedelmi bankok szintjén irányadó.
A leglényegesebb különbség a fejlett piacok és a romániai pénzpiac között, hogy az EU-országokban a hitelek sokkal olcsóbbak. Nem húzódik el emiatt a gazdasági egyensúly megteremtése?
N.Á.:
– Egy gazdaság 2-3% közötti inflációs rátával stabil. Amíg nálunk az infláció 14%-os, addig senki sem fogja vállalni azt a kockázatot, hogy a behajthatatlan hitelekkel akkorát veszítsen, amekkorát nem is képzelt volna. A másik különbség, hogy a fejlett országok reálgazdaságának más a szerkezete.Nemcsak informatikusokra és közbirtokossági erdészekre van ennek az országnak szüksége, hanem tőzsdei játékosokra is, akik élvezni tudják a versenyt.
A jegybank szerepe a monetáris piac szabályozása, e piac szereplői a kereskedelmi bankok. A jegybank szabályozásaival csak közvetve tudja a reálgazdaságot befolyásolni, csak a kereskedelmi bankok működési szabályainak kijelölését lehet erre használni. És nem biztos, hogy a játékszabályok megváltoztatása pontosan a kívánt hatással lesz a kereskedelmi bankok ügyfeleire is. Ez is egy olyan duális és konfliktusos helyzet, amilyen konfliktusos helyzetben Európa ma van.
- Ha növelik vagy csökkentik a pénz piacon lévő mennyiségét, ennek kiszámíthatók a hatásai.
N.Á.:
– Hát persze!
- Ezek ilyen instabil gazdasági konjunktúrában gyorsabban vagy inkább késleltetve mutatkoznak?
N.Á.:
– Köztudott, hogy a BNR monetáris politikája restriktív. Mire lenne jó a pénzprés használata? Például a költségvetési hiány fedezésére, amely egy a kormánynak nagyon jól jönne, hogy túlköltekezését ilyen forrásból fedezni tudja. De ennek csak akkor lenne értelme, hogyha ez a pénz termelésből kerülne be a piacra. Erre viszont még nem volt példa - mosolyodott el a fáradt interjúalany.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!