Szeptember 4-7. között zajlik a Magyar Ifjúsági Értekezlet második akadémiája a Bihar megyei Félixfürdőn. Az esemény célkitűzésként is értelmezhető szlogenjének mindkét szava csábító: „Fiatalon, jólétben” .
A szervezők bevallása szerint az akadémián folyó gazdasági képzésnek egyaránt fontos az elméleti oldala, az előadások és panelbeszélgetések, valamint a délutáni műhelymunkák, csoportos megbeszélések képviselte gyakorlati oldal, amelyeknek eredményeként konkrét javaslatokkal, szellemi termékekkel szeretnének előállni. Ennek érdekében igyekeztek vonzó programot összeállítani, a résztvevőket pedig vaskos vitaindító anyaggal látták el. Az első napra meghirdetett programban olyan politikusok nevei tűntek fel, akik elsősorban a sajtót vonzották. Magukat a külföldi politikusokat és gazdasági elemzőket viszont, úgy tűnik, nem sikerült a rendezvényre csábítani. A különböző időpntokban megjelenő programokból sorra tűnt el Jonathan Scheelenek, az Európai Bizottság romániai képviselete vezetőjének, majd Inotai Andrásnak, az MTA Világgazdasági Kutatóintézete igazgatójának, a Joint Venture Szövetség titkárának, Ferenczi Andrásnak és Erős Viktornak, az Értékpapír Ellenőrző Tanács alelnökének a neve.
A második Miért akadémiát
Kovács Péter MIÉRT-elnök nyitotta meg, majd Szabó Ödön elnökségi tag ismertette a rendezvény célkitűzéseit: a már említett szellemi termékek és programok kidolgozása, és a partnerkeresés, úgy mint az RMDSZ , a román és a magyar kormány, a civil szervezetek. Lakatos Péter megyei RMDSZ-elnök a szintén hiányzó Mesterházy Attila , a magyarországi Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium politikai államtitkárának levelét olvasta fel. Az első panel régióelemzésként volt meghirdetve, Borbély Károly MIÉRT-alelnök, az ITD Hungary (Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht.) kolozsvári regionális képviselője moderálta. Résztvevők: Nagy Ágnes , a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsi tagja, Halász János , az ITD romániai képviseletének elnöke, Winkler Gyula RMDSZ képviselő és Verestóy Attila szenátor.
Halász: konkrétumokra és munkára van szükség
Tisztázni kellene a romániai köztudatban a magyar gazdaság és tőkebefektetések itteni súlyát – vélte Halász János, -- Magyarország országos szinten a nyolcadik befektető, három megyében pedig -- Hargita, Kolozs és Maros – az első. A magyarországi import és az odairányuló export a román kereskedelem meghatározó része – állította az ITD elnöke, hozzátéve, hogy itt jobban érzi magát a magyar tőke, mert 2 millióan jól beszélnek magyarul. Az olasz befektetések ugyan látványosabbak, de egy olaszországi törvény miatt ki is viszik a hasznot az országból, nem marad itt. Hogy az ideirányuló magyar tőkebefektetéseket jobban tudják hasznosítani az itteni magyarok, szükség lenne egy munkaerő adatbázisra, amit az RMDSZ-től nem sikerült megkapni, amikor konkrét és sürgős igény támadt rá – zárta mondanivalóját Halász.
Nagy Ágnes: hová csatlakozunk?
-- kérdésre próbált meg választ adni. A globalizálódó Európa is számos kihívás előtt áll – kezdte előadását a BNR igazgatótanácsának tagja. Előszöris gazdasági környezetére kívülről hatással van az Egyesült Államok gazdasága, valamint a japán yen deflációja. Saját gazdasági kihívások, amelyekkel Európának szembe kell néznie: milyen lesz a központi európai bank, az egységes adózás, miben változik a hagyományos európai elkötelezettség a társadalmi jólét, a méltó élethez való jog iránt, mekkora a minimális összeg, amelyből biztosítható, és ez milyen konkrét stratégiákat, például foglalkoztatottság tesz szükségessé. A harmadik szempont a biztonságpolitika, a negyedik az ökológiai fenntarthatóság – magyarázta Nagy Ágnes.
A Romániához viszonyított különbség illusztrációja, hogy az EU-ban 700 euró a segély, itt jó ha egy cégtulajdonos keres ennyit havonta – tette hozzá. Itthon a monetáris politika (a jegybank) antiinflációs helyzet kialakítására törekszik, de nem hiteles, mert a politikai döntéshozók és a reálgazdasági szereplők nem hisznek benne, hogy ez elérhető, tehát magasabb inflációval számolnak. Közben bejön a jegybank jóslása, tehát kisebb lesz a nyereség a vártnál, se profit, se munkahelyfejlesztés. Ezt az jelenti, hogy a reálgazdaságban kell meghozni azokat a gyakorlati döntéseket, amelyek hitelessé teszik a monetáris politikát - véli a banki tanácstag.
Winkler Gyula: az autonómia gazdasági vetületei
Az RMDSZ fő tevékenységi irányvonalai közé tartozik a helyi önkormányzatok pénzügyi forrásait növelni, tágítani, nemcsak fenntartani az önkormányzatok alá tartozó intézményeket és infrastruktúrát, hanem fejleszteni is – állítja Winkler. Ehhez eszközt az arányos visszaosztás jelent. Arról, hogy az erdélyi megyék többet fizetnek be és kevesebbet kapnak a központi költségvetésből, mint a kárpátokon túliak, a képviselő szerint nincs biztos adat. Négy megye biztos többet fizet, mint amennyit kap: Temes, Brassó, Prahova, és Konstanca – tette hozzá. Az autonómia is sok kérdést vet fel, például lesz-e regionális pénzügyi autonómia.
Az RMDSZ célja minnél több pénzt jutattni a civil szférának, tehát nyílt és elegendő forrásokat biztosítani – mondta a képviselő, -- és ehhez a jelenlegi szponzortörvény nem jó, újat kell készíteni. Az RMDSZ két úton próbál meg eredményeket elérni. Az egyik az adó leírhatósága magánszemélyeknek – számla és nyugta ellenében, jövedelmük arányában; a másik az 1%-os személyi felajánlás alapítványoknak, egyházaknak.
Ezt a tervezetet már 3 éve próbálja az RMDSZ elfogadtatni a parlamentben, a többi párt azonban csak most kezd megbarátkozni a gondolattal – magyarázta Winkler, de ősszel valószínűleg törvénytervezet készül róla. A támogatható szervezetek bizonyos kritériumoknak kell megfeleljenek: bejegyzett jogi személynek kell lenniük, legalább 3 éves működéssel, és ne legyenek állami adósságaik.
Verestóy: szeretni kell a versenyt
Jólétben fiatalon csak örökségből lehet élni - jelentette ki Verestóy, aki közölte, ő nem előadást szeretne tartani, hanem inkább arra biztatni, hogy szeretni kell a versenyt. A verseny a szenátor szerint több elemből áll: a képzésből, az itthoni megalapozásból, mindezek kipróbálása a nyugati munkaerőpiacon, kapcsolatrendszer kiépítése, majd itthoni vállalkozás létrehozása. Az EU-csatlakozás a romániai társadalom belső struktúrája miatt nem ad túl sok okot a bizakodásra – vélte Verestóy, hozzátéve, hogy 5-7 éven belül derül ki, hogy Románia kompatibilis lesz-e az EU-val. A szenátor úgy gondolja, hogy az ország legnagyobb konkurenciájának jelenleg Kína számít.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!