Tapssal, énekléssel, babona-szerű szertartásrenddel veszi rá egy Temesváron működő cég tehetősebb ügyfeleit, fizessenek be 2300 eurót a 40 ezres nyereség reményében. A szeánszokon több százan lépnek be.
Több tízezer bánsági és temesvári polgárt szervezett már be a Delphin International nevű cég azzal az ígérettel, hogy pontosan 2290 euró befizetése árán hónapokon belül akár 40 ezer eurós nyereséget is elérhetnek. Annak ellenére, hogy a piramisjáték-szerű vállalkozás körül valóságos hisztéria alakult ki, nem sokan nyilatkoznak a játék lényegéről, mert beszervezésük alatt a cég olyan kötelezvényt irat alá velük, amely szerint akár 10 ezer eurós büntetést kell kifizetniük, ha a vállalkozásról beszélnek.
Az aranydelfin Buziásfürdőn
A
Felix Toarna
nevű üzletember (az „aranydelfines segédmenedzser” cím büszke tulajdonosa) vezette cég tavaly nyáron a Nagyvárad melletti Félixfürdőn kezdett tevékenykedni. Ottani székhelyükön házkutatást is tartott a rendőrség, de pár számlán kívül, amely a résztvevők befizetéseit igazolta, semmi használhatót nem találtak. A cég ezután Aradon jegyeztette be magát más néven, de új székhelyén semmilyen munkát nem folytat.
Ellenben a buziásfürdői Művelődési Házban minden szombaton és vasárnap több száz érdeklődő és játékos részvételével zajlanak a cég szeánszai. Az öltöny és a kosztüm kötelezőnek számít, s Petrozsényből és Zsombolyáról is autóbusz-számra érkeznek a részvevők, akik között a Delphin International illetékesei szerint vámhivatalnokok, papok, lelkészek, tanárok, egyetemisták is szép számmal találhatók.
Céghimnusz és kötelező skandálás
Egy-egy ülésen négy-öt órányi meggyőző előadással árasztják el a hallgatóságot. Mindenik ülés előtt Gloria Gayner I will survive című számára a hallgatóság egy emberként ugrik fel a művelődési ház üléseire, tíz percig ütemesen tapsol az üres színpadnak, s közben a Hei, hei, hei, go Delphin! jelszót skandálja. Ezután mindenki jobb keze egy ujjával három kört rajzol a padlóra, majd kezét arca elé emeli. Ez a misztikus ponyvákból ihletődő házi mitológiában az eddigi rossz élet elvetését, és a delfines szép jövő követését szimbolizálja.
A Delphin, úgy tűnik, miszticizmussal igyekszik meghatni pénzesebb és hiszékeny közönségét. Az 1991-1994 között Kolozsvárott működő Caritas ennél demokratikusabb piramisjátékként működött: kezdőösszeget nem határoztak meg, s a feliratkozás is külön ceremónia nélkül működött – igaz, így sokkal többen váltak játékossá és vesztettek is rajta.
A bemutató szövegek fontosabb kinyilatkoztatásai után ajánlatos a szuper és a csodálatos jelzőket kiabálni. A másik jövőre utaló gesztus: bármely napszakban jó reggelt tel köszön a Delphin-es. A részvevők szinte csak az általuk remélt gépkocsikról, villákról, külföldi luxusutazásokról bírnak beszélgetni annak ellenére, hogy becslések szerint 90%-uk csupán kölcsönkérte a 2290 eurós, bankba fizetendő beugróösszeget.
A szerénykedő játékost senki sem kedveli
Aki már résztvesz a játékban, csak ezzel a szűkszavú szöveggel szervezhet be új befizetőket: „Akarsz hirtelen sok pénzt keresni? Gyere a delfinesek gyűlésére! A belépő 400 ezer lej”. Az érdeklődőkkel a Delphin kívánságlistát töltet ki, s ferde szemmel néznek arra, aki 30 ezer eurónál kevesebbel is megelégedne. Az első találkozón magyarázzák el az érdeklődőknek, mennyire biztonságos ez az üzlet. Egy segéd-Delphin-jelölt felügyelete alatt ezután be kell fizetni a szinte 2300 eurót. A segédet a cég 590 euróval jutalmazza azért, hogy tapasztalatát, kapcsolatait a friss Delphin-tag rendelkezésére bocsátja.
A segéd alsegédjének 360 euró jár. Aki legalább két embert beszervezett, jelöltből Delphin-segéddé lép elő, így joga lesz az egyszerű érdeklődők puha kitűzője helyett merev jelvényt viselni. Aki szorgalmas, tíz hónap alatt a segédmenedzseri rangig emelkedhet, és aranydelfint viselhet a kabátja hajtókáján. Az első ülés szünetében íratják alá a titoktartási kötelezvényt, a másodikban a
A siker kulcsa
című könyvet ajánlott utánvéttel megrendelni, a harmadik az illető vágyait kell összeírja (ajánlott minél egzotikusabb úticélt vagy drágább autót megjelölni).
A zsarolás és a háromnapos gondolkodási idő
Az ülés végén a társaság filmet néz az elérhető földi javakról, majd a társaságba belépőket pezsgővel ünneplik. Csupán ennyit kell megjegyezni: tíz hónap alatt 40 ezer eurós nyereség. A többszáz jelentkező közül, aki résztvett a buziásfürdői pénzes szeánszon, többen azt mesélik, a vállalkozás csak három napi gondolkodási időt ad arra, befizeti vagy sem az ember a 2290 eurót. Ha nem, azt közlik vele, soha többet nem lesz alkalma beszállni az üzletbe.
A hazai piramisjátékok kronológiája
1991-1994: – az elsõ hazai piramisjáték, a fogalommá vált Caritas virágzása, amelyre Kolozsváron tízezer-számra jelentkeztek résztvevõk (összesen 750 ezren), a kasszák a város sportpályáján mûködtek. A játék nyolcszoros nyereséget kínált három hónap után bármely befizetett összegre. A játékban 1257 milliárd lejt forgattak meg, amelybõl 3,65 millióra találtak rá Ion Stoica lebukása után. Stoicát, a játék frontemberét hosszas pereskedés után hat, majd két év börtönre ítélték (amit leült), végül elévülés miatt felmentették 1993-1994: – a suceavai Lona Prodimpex játék, amelynek bukása után többezer károsult perelte be a két tulajdonost csalásért, akiket összesen három év börtönnel büntettek. A játékosok száma 25 ezer volt 1993-1994: – a Gerald nevû piramisjátékban 390 ezer játékos 47 milliárd lejjel vett részt, még Moldova Köztársaságból érkezõk is fizettek be. A résztvevõk 400 milliárd lejt kellett volna visszakapjanak, de csak 57 ezer személy nyert. A legnagyobb nyertesek kiléte nem derült ki, mert a névsorokat a nyomozás elõtt és alatt megsemmisítették 1996-1997: – a temesvári Cosmeticon cég 6700 bánsági polgárt csapott be azzal, hogyha további három résztvevõt szervez be házi tejalapú kozmetikum-készítõnek vagy -terjesztõnek, jutalmat kap 2000-2002: – a konstancai Dynamic Club Elite piramisba 9 milliárd lejt fizettek be. A pénzügyõrség nyomozása derítette fel a céget, de a tulajdonos eltûnt
A Delphines gyűléseken rossz szemmel néznek arra, aki túl sokat kérdezősködik, annyi azonban kiderül, hogy az anyavállalatot adó-elkerülési szempontok miatt Gibraltáron jegyezték be. A Temes megyei rendőrség a nagyváradiak segítségével és az Országos Rendőr-főkapitányság gazdasági osztályának bevonásával már nyomoz a Delphin International után. „Jelenleg az ügyészséggel egyeztetünk” – közölte Dorel Andras felügyelő, a temesi rendőrség vezetője – „jövő héten már többet tudok mondani a nyilvánosságnak”.
A Bánságban addig is tovább terjed a játék és a híre, mert reklámértékű a tény, miszerint az első befizetők már visszanyerték 2290 eurójukat, sőt profitjuk kezd származni az üzletből. A Romániai Direktmarketing Egyesület máris közölte, a Delphin tevékenykedése nem felel meg az árukat közvetlenül eladó láncok etikai kódexe és a 650/2002. törvény előírásainak, s emiatt senkinek sem ajánlja a részvételt.
Hírforrás: Adevarul, Timpolis
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!