Azokat, akik nem kaphatják vissza természetben igényelt államosított ingatlanjaikat, állami vállalatok részvényeivel kárpótolják. Azokra, akik inkább pénzt kérték, több mint ötmilliárd dollárt szánnak a költségvetésből.
Több mint 8 milliárd dollárnyi kártérítést kell kifizetnie az államnak az 1948-1989 között jogtalanul elkobzott ingatlanok tulajdonosainak. A közigazgatási minisztérium államtitkára, Adrian Marasoiu bemutatta adatok szerint 35-40 ezer károsultat névre szóló értékpapírokkal vagy részvényekkel kárpótolnak. A kormány jóváhagyta a 2001/10-es ingatlantörvény hatályba léptetéséhez szükséges végrehajtási rendeletet. Eszerint értékpapíros kárpótlásra azok számíthatnak, akik természetben igényelték vissza egykori tulajdonaikat, azonban ezt a kérést a helyi hatóságok elutasították, mivel az illető épületekben jelenleg közintézmények működnek.
A kárpótlás az Állami Vagyonkezelő Ügynökség (APAPS) vagy az Ipari Minisztérium portfoliójához tartozó cégek részvényeivel történik majd. Marasoiu kifejtette: az igénylők energetikai vállalatok, a Petrom , az Electrica vagy a Distrigaz papírjaira számíthatnak. Az ingatlantulajdonosok maguk választhatnak cégeket a listáról. A közigazgatási tárca államtitkára elmondta, minden vállalat részvényeinek 20%-át már elkülönítették erre a célra.
Legtöbb három hónapon belül már működni fog a részvényes és névre szóló értékpapíros kárpótlás rendszere, egyelőre azonban még nem születettek meg a kiadásukhoz szükséges döntések. Marasoiu szerint eddig mindössze 4000 határozatot fogadtak el, azaz a benyújtott visszaigénylési kérvények mindössze 10%-ának az esetében tisztázódott a tulajdonjog kérdése.
A részvényekben való kárpótláshoz a becslések szerint körülbelül 3 milliárd dollárnyi összegre lenne szükség, Marasoiu állítása szerint az állam képes lesz biztosítani ezt a pénzt, mivel az állami vállalatok alaptőkéje magas. Másrészt viszont újabb 5,3 milliárd dollárra van szükség ahhoz, hogy azokat kárpótolják, akik nem természetben igényelték vissza egykori tulajdonukat. Ebben az esetben a kárpótlásokat 2005-ben kezdik meg, és elosztva történik majd.
Az ingatlan-visszaszolgáltatást a HHRF monitorizáltatná
A romániai egyházi restitúció helyzetéről tárgyalt Randy Bell, az amerikai kül-ügyminisztérium restitúciós ügyekért felelős nagykövete Washingtonban Antal Já-nossal, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület külügyi osztályvezetőjével. Antal az egyezetésén a történelmi egyházakat képviselte amerikai tárgyalássorozatán. Antal János azt közölte, közel másfél hónappal a visszaigénylési kérések leadása után az egyházak semmilyen visszajelzést nem kaptak a 2002/501-es törvény által felállított különbizottságtól, így a tulajdonképpeni restitúció tovább késik. A teljes hír
Az egyházi ingatlanokról májusban döntenek?
Az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatását felügyelő kormánybizottság eddigi munkájának ismertetése, és az egyházak sajátos problémái szerepeltek az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatását felügyelő bizottság és a Romániában elismert egyházak, köztük a történelmi magyar egyházak képviselői között április 11-én lezajlott találkozó napirendjén. A résztvevők ugyanakkor áttekintették a bérleti viszonyt szabályozó kormányhatározat tervezetének és a kárpótlási törvény tervezetének lényegesebb elemeit.
Markó Attila , a bizottság alelnöke beszámolt arról, hogy az egyházak gondjai közül leggyakoribb a polgármesteri hivatalok által előállított bizonylatok, illetve ezek tartalmi hiányosságainak kérdése. A bizottság tagjai biztosították az egyházak képviselőit, hogy amennyiben nem sikerül a bizonylatokat begyűjteni, akkor a bizottság a kormány segítségével fogja ezeket beszerezni. Az bizottság továbbá arról is tájékoztatta az egyházak képviselőit, hogy a döntés-előkészítési folyamat nehézségei ellenére a jövő hónap elejére várhatók az első döntések.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!