Az ÁFA-törvény egy cikkelye értelmében a cégek saját felelősségükre igényelhetik vissza a forgalmi adót -- a fehérgalléros maffia így „szabályszerűen” nyúlhat le milliárdokat. A Pénzügyminisztérium szerint a törvény jó .
Dollármilliók vándorolnak az állami kincstárból a különböző cégek bankszámláira törvénytelen ÁFA-visszaigénylések révén. A Jurnalul National Metin Cerchezt, a török-tatár kisebbség parlamenti képviselőjét idézve írja, hogy az ÁFA-maffia annyira kiterjedt, hogy a belső nemzeti össztermék csökkenését idézheti elő. 2002. október 1-től alkalmazták a 345-ös ÁFA-törvény azon cikkelyét, mely szerint a cégek saját felelősségükre kérhették az ÁFA-visszaigénylést, amennyiben bizonyítani tudták a kereskedelmi tranzakciót -- a papírok érvényességét az adóhivatal 6 hónapon belül ellenőrizte. A 345-ös törvény 2002 június 1-én lépett érvénybe, de mivel a fentebb említett cikkelyt csak október 1-én kezdték alkalmazni, négy hónap alatt a „fehérgalléros” maffiának volt ideje kidolgozni a közpénzek „saját felelősségre” való lenyúlásának módszerét. Amíg a pénzügyigazgatóság bebizonyította, hogy a kereskedelmi tranzakcióról szóló papírok hamisak, be lehet zsebelni a pénzt, és nyugisan el lehet tűnni.
A konstancai iskolapélda
Emil Oprea nak néhány kis cége volt Konstancán, mindegyik ócskavassal kereskedett. Nem volt adóssága az állammal szemben, ezenkívül pedig jó kapcsolatokat ápolt a helyi PSD-vel. Október másodikán -- egy nappal a cikkely érvénybe lépte után -- Oprea 51 milliárd lejnyi ÁFA-visszaigénylést nyújt be, hamis számlái egy izraeli gázálarc-exportról szólnak. Létezik ugyan egy ÁFA-visszaigénylési kockázat-lista, melyen az ócskavassal kereskedő cégek igen előkelő helyet foglalnak el, azonban a hivatalnokok „megfeledkeztek” erről, és azonnal átutalták a pénzt Opreának. Az összeg a Romanian International Bank számláira érkezik, ahonnan a Vlas Company bankszámlájára utalják át -- innen pedig eltűnik. Amikor a tranzakciók feltűntek a megyei pénzügyigazgatóságnak, és ellenőrzést kezdeményeztek Oprea ellen, addigra már ő is eltűnt -- az államkassza pedig 5 millió dollárral lett szegényebb.
„Az ÁFA-csalások nem számottevőek”
A Pénzügyminisztérium jónak tartja a 345-ös törvényt. Mihai Hura igazgató szerint körülbelül 30.000 milliárd lejt fizettek vissza jogos ÁFA-visszatérítésként, miközben a költségvetésbe az ÁFA-ból körülbelül 140.000 milliárd lej folyt be. A minisztérium szakértői szerint az ÁFA-csalások nem számottevőek, mindazonáltal a konstancai eset után érvénytelenítették a visszaigénylési kockázat-listát, és ezentúl csupán a nagy forgalmú cégek kérhetik vissza saját felelősségükre a forgalmi adót.
Metin Cerchez, a török-tatár kisebbség parlamenti képviselője egy sajtótájékoztatón intézett felhívást az illetékes állami szervekhez, hogy derítsenek fényt a törvénytelen ÁFA-visszatérítési ügyletekre. Cerchez közölte, hogy írásban, konkrét esetekkel alátámasztva hívta fel Adrian Nastase kormányfő, valamint Mihai Tanasescu pénzügyminiszter figyelmét a jelenségre. Cherchez elmondása szerint a miniszterelnöktől ez idáig nem kapott érdemi választ, a pénzügyminiszter pedig egyáltalán nem reagált levelére.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!