Parlamenti tagok nem ülhetnek egyúttal cégek igazgatótanácsaiban is, s nyilvános vagyonnyilatkozatat kell tenniük – tervezi a PSD. A frakcióból többen közölték: a távlati üzleti bevételt választják. Az RMDSZ-szenátorok álláspontja eltérő.
Részben teljesítette Iliescu elnök korrupció-ellenes elvárásait a PSD vezetősége. A párt vezetői elhatározták, két törvénytervezetet fognak pártközi egyeztetés után a parlamentnek benyújtani, amelyek azt írnák elő, hogy a kiemelt köztisztviselők, valamint a képviselők és szenátorok nem lehetnek egyúttal cégek igazgatótanácsai nak vagy részvényesi közgyűlésé nek tagjai. A másik előírás, hogy a PSD-frakciók tagjainak közölniük kell vagyonnyilatkozataikat a Hivatalos Közlöny ben. A PSD állandó küldöttsége Ion Iliescu másik kéréséről nem döntött – a kormányzó pártnak adott múltheti államfői intő szerint összeférhetetlenségi törvényt is be kellene terjeszteni, melynek értelmében a PSD szenátorai és képviselői mandátumuk idejére le kellene mondaniuk vállalkozásaikról.
Felelősségvállalás a frakciótagok ellenében
A korrupció-ellenes törvénycsomagért benyújtásakor a kormány felelősséget fog vállalni a parlamentben. Az így benyújtott törvényt módosítani nem lehet, a képviselők vagy elfogadják a jogszabályszöveget, vagy leszavazásával a kormányt is visszahívják. Valószínűleg azért választotta ezt a saját frakcióit semlegesítő megoldást a Nastase-kabinet, mert a frakciók tagjai máris elégedetlenkednek a törvénytervezetekkel.A PSD-frakciók együttes üléséről úgy nyilatkozott
Ion Solcanu
frakcióvezető, hogy máris több szenátor kifogásolja a korrupció-ellenes tervezetet. A PSD szenátorai és képviselői egyre nagyobb számban nyilatkoznak úgy, inkább felhagynak a politizálással, de nem hagyják ott az – ezek szerint még a honatyaságnál is jobban fizető – igazgatótanácsi és részvényesi funkciókat.
RMDSZ: szenátori szempontok
Markó Béla
, az RMDSZ újraválasztott elnöke az összeférhetetlenségről a bukaresti, Babilon Klubként üzemelő Petőfi Házban nyilatkozott az RTV magyar adása által szervezett politikai vitaműsor felvételén. Újságírói kérdésre válaszolva ekkor kijelentette: a szigorú összeférhetetlenségi szabályok híve.
Szerinte a politikusi munkával csak az oktatói egyeztethető össze, minden egyéb összeférhetetlen. [A kérdés és a válasz végül a műsor január 24-én szerkesztve sugárzott változatába nem került be – lásd a Disputa vonatkozó topikját ].
A Transindex három RMDSZ-szenátort keresett meg e téma kapcsán.
Eckstein-Kovács Péter
, Kolozs megyei szenátor, a Szabadelvű Kör elnöke:
– Maradéktalanul egyetértek a tervezett intézkedéssel. Az a sajnálatos, hogy eddig hagyták, a parlamenti tagok részt vegyenek az igazgatótanácsokban. Én sem városi tanácsosként, sem parlamenti tagként nem vettem részt soha ilyesmiben. A cégek igazgatótanácsaiban technokraták kell dolgozzanak, nem politikusok. A törvénytervezet ügyvédi munkámat különben nem érinti, másrészt nem volna célszerű az ügyvédeket kizárni a parlamentből – azt lehet esetleg szabályozni, milyen fajta ügyeket nem vállalhat el az, aki ügyvédként a parlament tagja. Amúgy gőzöm nincs, úgy általában, illetve az RMDSZ-en belül hány szenátort és képviselőt érintene ez a jogszabály.
Verestóy Attila
Hargita megyei szenátor, vállalkozó: – A tulajdon szent dolog, minden liberális demokrácia alapja, a tulajdonvédelem pedig a jogállam fontos feladata. Így nem tartom kivitelezhetőnek és jónak, hogy a tulajdonról való lemondásra szólítanánk fel azokat, akik közképviseletet vállalnak.
Az más, hogy a tulajdon napi adminisztrációját nem tartom összeegyeztethetőnek a törvényhozói státussal, éppenséggel a döntési, a kormányzati hatáskörrel semmiképp. Megfontolandó, hogy egy adott cég mindennapi vezetése és a törvényhozás milyen mértékben és formában összeegyeztethető. Ahhoz, hogy az én helyzetemről beszélhessünk, előbb látnom kéne a konkrét tervezetet vagy törvényt.
Frunda György
megkeresésünkre egy megbeszélésre való hivatkozással halasztást kért, telefonján később üzenetrögzítő jelentkezett. A Maros megyei szenátor a témáról augusztus 13-án úgy nyilatkozott, hogy az alkotmány előírásai megengedik a tisztségviselőknek amértéktartó vagyongyűjtéstmandátumuk ideje alatt is; a törvénytelen gazdagodást a rendőrségnek kell bebizonyítania.
A vagyonnyilatkozatok közlését tavaly februárban azért ellenezte, mert szerinte a jó tolvajok aHivatalos Közlönyből tájékozódnak, másrészt nem lehet eleve illegális lépéseket feltételezni a politikusokról.
A PSD tervezett lépései közül
figyelemre méltó
, hogy a korrupció-ellenes törvénycsomag csak a fővárosi, a közigazgatás központjában dolgozó, vezető tisztségviselőkre fog a jogszabály életbelépésekor azonnal vonatkozni, a helyi tanácsok csak 2004-től kell majd betartsák előírásait – mindezt a PSD főtitkára,
Cozmin Gusa
jelentette be az állandó küldöttség ülése után. A vagyonnyilatkozatokról a PSD megváltoztatta álláspontját: eddig a párt egy, a szenátussal elfogadtatott törvényben ragaszkodott a számvevőszéknek átadott nyilatkozatok zárolásához. Most viszont a PSD vezetősége megszavazta, hogy a Hivatalos Közlöny hozza le a nyilatkozatokat.
Kihallgatáson a kiskirályok
A PSD megyei szervezeteinek közönségesen csak „báróknak” nevezett, a sajtó szerint kiskirályokként működő vezetőinek véleményét ma hallgatja meg a PSD vezetősége. A PSD-központot Adrian Nastase pártelnök és Cozmin Gusa képviseli majd, előttük az argesi, a bákó, a beszterce-naszódi, a bihari, a botosani, a brassói, a brailai, a Buzau-i, a krassó-szörényi és a Fehér megyei szervezetek vezetői fejthetik ki álláspontjukat.
Mindenik megyei szervezet „legalább egy félórát” kap a meghallgatásokon, amelyekre féléves késéssel kerül sor. A párton belüli korrupció megvitatását eddig a PSD vezetőinek túlterhelt napirendjére hivatkozva halasztották el. Októberben a PSD országos tanácsa „operatív csoportokat” hozott létre, amelyekben a pártközpont vezetői dolgoztak ki jelentéseket a korrupcióról.
Nincs kizárva, hogy a tárgyalások után a PSD puszta sajtóspekulációknak minősíti a kiskirályokat ért korrupciós vádakat. Adrian Nastase egy héttel ezelőtt nyilatkozta azt, hogy „nem akarunk valamiféle inkvizítori csoportokat létrehozni, hogy azok törjék ki a helyiek nyakát, sem pedig népbíróságokat nem szándékszunk létrehozni”. (Mai hír különben, hogy ideiglenesen a kormányfősógornője letta Tarom légitársaság igazgatója.)
Ion Iliescu elnök
a múlt héten Snagovban találkozott a PSD parlamenti csoportjaival, és azt kérte tőlük, mondjanak le igazgatótanácsi és részvényesi tisztségeikről. Az elnök szerint az összeférhetetlen tisztségek együttes ellátása a korrupció melegágya.
Iliescu a frakciótagok előtt jelentette ki: választaniuk kell az üzlet és a politika között. Az ülés után több PSD-frakciótag és maga Dan Ioan Popescu nyilatkozott úgy, hogy üzleti érdekeltségeikről lemondani nem tudnak, mert ez biztosítja hosszú távon is a megélhetésüket, míg a parlamenti mandátum csupán négy évnyi.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!