A multik a Csehországban és Magyarországon dolgozó menedzsereikhez képest elkényeztetik Romániában működő vállalatvezetőiket. Utóbbiak 1000 dollárral többet keresnek havonta. A dolgozóknak ellenben kevesebb juttatás dukál.
A humánerőforrások vizsgálatával foglalkozó amerikai Hay Group budapesti irodája beszámolót készített arról, hogy Romániában hogyan bánnak a multinacionális cégek az alkalmazottaikkal. A jelentés alapja egy közvélemény-kutatás, amit 38 vegyes vagy teljes egészében külföldi tőkéjű cégek között végeztek. A felmért cégek tőkéjének legnagyobb része az EU-ból és az AEÁ-ból származik (60, illetve 24%). A kapott eredmények még az amerikai szakembereket is ámulatba ejtették, mert Romániában olyan furcsaságokkal találkoztak, amelyek teljesen eltérnek a más országok munkáltatóinál tapasztaltaktól.
Bukarestben érdemes élni
A külföldi tőkéjű romániai cégek vezető menedzsereit erősen túlfizetik a térség más országaiban tevékenykedő társaikhoz képest. Romániában ugyanis egy úgynevezett top-manager fizetése évente átlagosan 65 000 dollár, ami pontosan havi 5400 dollárt bevételt jelent. Ez az összeg jóval meghaladja a cseh és magyar fizetési átlagot, ahol ez az összeg 47, illetve 55 ezer dollár.
Bukarestben a fizetések 15,3%-al magasabbak, mint az átlagbér, vidéken viszont a bérek az átlag alatt helyezkednek el 37,7%-al. Az országban csak úgy nyüzsögnek a hivatalnokok és a bürokraták: a köztisztviselők száma 50%-al meghaladja a termelői szektorban dolgozók számát. Azok a vegyesvállalatok pedig, amelyekben román tőke is található, 44%-al kisebb fizetéseket osztanak ki, mint a teljes mértékben külföldi tulajdonúak. A Hay-tanulmány előrejelzése szerint ebben az évben a bruttó jövedelmek 18,2%-al fognak növekedni (a termelői szektor alkalmazottainál), a menedzserek körében ez az emelkedés 17,9%-os lesz. Ez az emelkedés azonban az előző évekhez képest kisebb mértékű lesz (2002-ben 20,4%-os volt).
A cégek 64%-a utalt ki luxus-kategóriájú autókat menedzsereik részére, és csupán 21%-uk biztosított gépjárműveket a konkrét munkavégzéshez. A külföldi munkaadók legfőbb érdeke hatékonyságuk növelése, a legutolsó pedig az, hogy ezt méltóképpen el is ismerjék.
Alulfizetett értelmiségiek és munkások
A romániai alkalmazottak még nem élvezik ugyanazokat az előnyöket, mint a többi kelet-európai társaik: nincs otthoni számítógépük, nem kapnak lakáshitelt, sem fizetéspótlékot a szabadságuk ideje alatt, az üzemanyagok árát sem fizetik vissza nekik. Viszont rendelkeznek biztosítással munkahelyi betegségek esetére.
A túlfizetett állások közé tartoznak a kereskedelemmel, pénzüggyel, és közigazgatással kapcsolatosak, alulfizetettek pedig a termelésben és a minőségellenőrzésben dolgozók. A legnépszerűbb kedvezmények, amiben egy menedzser a cégénél részesül: a gépkocsi, utána következik a mobiltelefon, a szakmai továbbképző tanfolyam, az utazási biztosítás és az étkezde. Az irodák személyzete és a munkások többnyire csak élelmiszerjegyeket kapnak.
„A kérdőívek kimutatták, hogy Romániában a fokozottabb felelőséggel járó állások jóval a piaci átlag fölött fizetnek, miközben a dolgozókat és a felsőfokú végzettséggel rendelkezőket alulfizetik. A romániai bérek piaca még strukturálatlan, ami az átmeneti gazdasági rendszereket jellemzi” -- magyarázta Hettinger Tamás , a budapesti Hay Group kutatási menedzsere, hozzátéve, hogy míg Közép-Európában egyre csökkenek a bérezési különbségek a munkások és a menedzserek közt, addig Romániában egyáltalán nem lehet egy ilyen folyamat elindulásáról beszélni.
A tanulmány egyenlőre csak a bukaresti helyzetet vetette össze az általában vett vidékkel, de ígéreteik szerint a jövőben külön ki fognak térni az ország mindegyik régiójára. A Hay Group évente két alkalommal végez ilyen típusú felméréseket, a következő közzétételére 2003 októberéig kell várni.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!