Fiatalokból áll a felső tízezer

Sokuk dohányzik, szinte mindannyiuknak van autója, szeretik a márkás italt és a tévét, ráadásul a felük 34 évesnél fiatalabb, és szinte egytizedük csak elemit végzett. Elkészült a romániai tehetősek robotképe.

Mercury Research Srl.

Az Esomar, közvélemény- és piackutatók nemzetközi szakegyesületének egyetlen romániai tagja. Az Ensomar 1948-ban jött létre, mint Közvélemény és Piackutatói Európai Társaság, de később világméretű szervezetté nőtte ki magát. Jelenleg közel 100 ország több mint 4000 tagszervezetét egyesíti. A Mercury Research 1992 óta végez romániai piackutatásokat, fontosabb kliensei között van az Euromedia, a Media Pro, az OMV, a Procter & Gamble, az Ericsson, a Mobifon, az Orange (TGI), a ZAPP Mobile vagy a Coca Cola HBC Bulgária.

A román társadalom tehetősebb rétegét a városi felnőtt lakosság körülbelül 10%-a képezi -- áll a Mercury Research 2001 szeptemberének és 2002 augusztusa között gyűjtött adatok alapján elkészített tanulmányban. A közvélemény-kutatás során tízezer, 18 év feletti személyt kérdeztek meg a városi lakosságra nézve reprezentatív mintából. Természetesen a csúcsgazdagokat elkerülték a kérdőívezők.

A talán sokak számára meglepő eredmények szerint Románia jól keresőinek mintegy fele (48%) fiatal, vagyis még nem töltötte be a 34-ik életévét. A 18 és 24 év közötti korosztályból kerül ki a tehetősebbek 24%-a, a 25-34 évesek pedig ugyanilyen arányban képviseltetik magukat. A 35 és 44 év közöttiek majdnem az egyharmadát, azaz a 29%-át teszik ki az átlagosnál magasabb jövedelemmel bíró személyeknek, míg a 44 és 54 közöttiek 20%-ának sikerült elérnie, hogy tehetősnek számítson. Az utóbbi időben egymás után publikált milliárdosi toplisták szerint azonban a világ nagygazdagjai, és ez igaz a kelet-európai és romániai felállásra is, továbbra is inkább a középkorúak vagy éppen az ötvenen túliak.

A felénél kevesebb diplomás

Ami a módosabb román állampolgárok iskolázottságát illeti, a tanulmány elég vegyes képet mutat. A megkérdezett gazdagok 8%-a nem rendelkezett mindössze elemi iskolai végzettséggel. 47%-uk zárta le tanulmányait az érettségi után, és csupán 44%-uk rendelkezik valamilyen főiskolai diplomával.

Az átlagos városi lakossághoz viszonyítva a „társadalom krémje” inkább tekinthető médiafogyasztónak. A legtöbben a tévéből szerzik az információikat (37%), ezt követik a napilapok (25%) és egyéb lapok (17%), valamint a gazdasági sajtó (25%). A lakosság többi részéhez képest a gazdagabbak kétszer nagyobb arányban követik figyelemmel a tévéadók gazdasági műsorait (pontosan 10% aránylik az 5%-höz).

Drága cigarettákba folytott stressz?

A legjelentősebb különbség feltehetően a társasági életben és a fogyasztási szokásokban nyilvánul meg. A romániai keveseknek éppen a fele dohányzik, míg a lakosság többi részének csak a 37%-a. Az alkoholfogyasztási szokások is eltérőek, a tehetősebbek gyakrabban nyúlnak a palackozott borokhoz (62%), mint a városi lakosság többsége (csupán 41%). A legnagyobb eltérés természetesen a birtokolt javak szintjén észlelhető: a felső tízezer tagjaiból szinte mindenki (99%) rendelkezik gépkocsival , míg a lakossági átlag csupán 31 százalék.

A tehetősebbek nagyobb arányban járnak éttermekbe , 11%-uk hetente legalább egyszer elmegy vacsorázni, és ugyanennyien hetente járnak bárokba és szórakozóhelyekre (a lakosság többi részénél csupán 4 illetve 3 százalék engedi meg ugyanezt magának). De háromszor gyakrabban látogatják a gyorsétkezdéket és a mozikat is, mint kevésbé tehetősebb polgártársaik.

A tanulmány végkövetkeztetése szerint a romániai jól kereső réteget leginkább az különbözteti meg a többségtől, hogy hajlamosabb a minőségi árukat és szolgáltatásokat választani, és ezekért jelentősen többet fizetni. Ugyanakkor tagjai kísérletező típusúak, sokkal inkább követik a divatot, karrier-centrikusabbak és elégedettek az életszínvonalukkal.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!