A hazai üzemanyagpiac legfontosabb magántőkéjű szereplője, a Rompetrol és az osztrák OMV tegnap olyan egyezséget kötött, amely minden bizonnyal nem csak a Románia, hanem az egész térség számára stratégiai jelentőséggel bír.
A tranzakció értéke nem nyilvános
A szövetségesek
A Rompetrol Group NV székhelye Hollandiában van, de érdekeltségeinek nagy része elsősorban Romániához köti. Jelen pillanatban a Rompetrol birtokában levő két finomító (a Petromidia Nãvodari és a Vega Ploiesti) végzi a hazai kőolaj-feldolgozás 32%-át, ugyanakkor a hazai üzemanyagkereslet 29%-át is a vállalat szolgálja ki. A Rompetrol országszerte összesen 127 töltőállomást lát el, ezek közül 28 a vállalat tulajdonában van, 5 bérelt, 940 pedig francize kút. A cégcsoport jövedelme 2001-ben elérte a 668 millió dollárt, a profit pedig megközelítőleg 15 milliós volt. A vezérigazgató szerint a cég idén egymilliárd dolláros forgalomra számíthat. A holding jelen van a Rasdaq-on, a Bukaresti Értéktőzsdére pedig legkésőbb jövő év elején szeretne belépni.
2001-ben az OMV -nek 7,74 milliárd eurós forgalma volt, és ezzel az osztrák tőzsdén jegyzett legnagyobb cégnek számít. Az OMV-nek 12 országban van kőolajipari érdekeltsége, ugyanakkor Közép- és Kelet-Európa legjelentősebb kőolaj- és földgáz- vállalatának tartják. A MOL részvényeinek 10%-a szintén az OMV tulajdonában van. Az Európa szerte jelenleg 1305 kúttal rendelkező cég Romániában 1999 óta van jelen, a 40 töltőállomása pedig a piac kb. 3%-át fedi le.
A szerződés értelmében az OMV lett a Rompetrol-csoport részvények 25,1% -ának tulajdonosa, miután a Romania&Moldova Direct Fund befektetési alap lemondott 29%-os tőkerészesedéséről. A tranzakció létrejöttéig a The Rompetrol Group menedzsmentje, azaz Dinu Patriciu vezérigazgató és Philip Stephenson vezérigazgató-helyettes birtokolta a részvények 71%-át. A szerződés aláírását követően a menedzsment 74,9%-ra emelte tulajdonrészét.
Az üzletkötés értékét nem hozták ugyan nyilvánosságra, de Dinu Patriciu „komplex és jelentős” tranzakcióról beszélt. Azt tudni lehet, hogy az OMV szerződésben vállalt kötelezettségei között szerepel a Rompetrol tulajdonában levő Petromidia kőolaj-finomító modernizálása. Az OMV fenntartja a jogot, hogy később, a nyereség alakulásának függvényében, növelje részesedését -- nyilatkozta Wolfgang Ruttensdorfer , az OMV vezérigazgatója. Elmondása szerint az osztrák olajcég célja, hogy a Duna-medencei üzemanyagpiac 20%-át a magáénak tudja, és ehhez elengedhetetlen fontosságú, hogy kőolaj-finomítókkal is rendelkezzék. Véleménye szerint az ennél kisebb piacszegmens birtoklása a konszolidáció miatt nem termelhet kielégítő nyereséget. A Petromidia tulajdonos Rompetrol részvényeinek megvásárlása így tökéletesen beleillik az OMV üzletpolitikájába.
Jut is, marad is
Dinu Patriciu a Rompetrol számára is stratégiai fontosságúnak értékelte az üzletet, mivel hozzásegítheti a céget a regionális terjeszkedési törekvéseinek megvalósításához. A vezérigazgató szerint Moldova, Ukrajna déli része, Bulgária, Macedónia vagy Albánia újabb piacot jelenthetne a számukra. Mi több, a két cég együttműködése valószínűleg külföldön is megmutatkozik, és az adott piaci viszonyoktól függően hol egyik, hol másik cég képviseli majd a szövetséget.
A két cég „egyelőre” megőrzi külön identitását, de a vezetőség nyilatkozataiban nem zárkózott el az egyesülés ötletétől sem. Úgy tűnik, a frissen létesült szövetség érdekeltek az Állami Kőolajipari Társaság, a Petrom privatizációjában is. Ruttensdorfer szerint azonban az OMV általában véve érdeklődik minden a térségben zajló magánosítás iránt, és ilyen szempontból a Petrom nincs kiemelt helyzetben.
Hamis és drága benzin
Dinu Patriciu, a Rompetrol cégcsoport elnöke a tegnap azt is kijelentette, hogy a Romániában forgalmazott üzemanyagoknak, különösen a benzinnek és a gázolajnak mintegy 40 százaléka hamisítvány. „Laboratóriumainkban elemezzük a piacon levő termékeket, némely benzin túl sok szagosító anyagot vagy ként tartalmaz” -- mondta Patriciu. Hozzátette: alapvető lépésként be kell vezetni, hogy a luxusadót a kutaknál adják az üzemanyag árához, mivel ezáltal korlátozhatóvá válik a minőségi követelményeknek nem megfelelő üzemanyagok gyártása. Véleménye szerint a hazai üzemanyagárakat a kõolaj nemzetközi árához kellene igazítani, ellenkezõ esetben ismét elõállhat az a helyzet, hogy Romániában drágább a benzin, mint az EU országaiban.
Felocsúdó konkurencia
A hír hallatán a konkurenciából valószínűleg kevesen tértek még magukhoz. OMV-nek az egyik legjelentősebb ellenfelével, a MOL -al folytatott párharca évek óta zajlik Közép-Európában. A MOL nevében a Romániai képviselet vezérigazgatója, Kósza Aliz a Ziarul Financiar nak úgy nyilatkozott, hogy Románia érdekes ország, és ez az üzlet csak alátámasztja ezt a tényt. Elmondása szerint nem lepte meg őket a tranzakció, és azt teljesen természetes jelenségként értékelte egy versenyképes piacon. A Lukoil Downstream Romania vezérigazgatója egyelőre nem kívánt nyilatkozni, mert előbb elemezni kívánják a kialakult helyzetet.
Futnak még...
A romániai kőolajpiacon, amelyen évente tízmillió tonna üzemanyagot adnak el, az Állami Kőolajipari Társaság (Petrom) a feldolgozás és forgalmazás szempontjából a legjelentősebb vállalatnak számít. A Rompetrol és OMV mellett a piacon nagy jelentősége van a Shell vállalatnak (az országban több mint nyolcvan töltőállomással rendelkezik), a Lukoilnak (a cég tulajdonában van a Petrotel finomító és megközelítőleg ötven töltőállomás), az Agipnak (huszonkét töltőállomással), az Imperial Oil-nak (a cég tulajdonában van a Rafo Onesti és a Darmanesti finomító), az Interagronak (az Astra Romana finomító tulajdonosa). Ezen kívül több száz független töltőállomás létezik még.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!