Pszeudo-MOL kút Kolozsváron

A frissen nyílt kolozsvári MOL-kút alkalmazottjai nem igazolják a polgármester reményét, mely szerint románok úgysem tankolnak majd egy olyan kútnál, amelynek színei a magyar zászló színei.

Hangulatkép

A 46. MOL üzemanyagtöltő állomás Kolozsvár Hajnal negyedében nyílt -- 2-3 kilométeres körzetben több más kút is működik. Aki a terelőúton szeli keresztül Kolozsvárt, az elhalad az új kút előtt is. Ma délben negyed óra leforgása alatt 2-3 autót láttunk ott tankolni, de tankot egyet sem -- Funar polgármester annak idején azzal indokolta a MOL Romániai befektetéseit, hogy a leendő magyarországi expanziós csapatok harckocsijainak szükségük lesz majd az üzemanyagra.

Mihai, a kút főnöke, miután hosszasan méltatta az itt kapható üzemanyag rendkívüli minőségét -- az ő helyébe minden lelkes alkalmazott ezt tenné --, közölte, hogy alapvetően elégedett volt a kliensszámmal. Frissen indultak, még kevesen ismerik a helyet, de majdcsak ideszoknak -- mondta Mihai. Közben azért kiverte a veríték, amikor készítettünk pár fotót, mert ehhez bizony engedély kell, aminek az ára egy 12 másodperces telefonhívás volt.

Egyébként a kolozsvári MOL-kút minden általunk megismert alkalmazottja kiválóan beszélt románul, igaz, nem román anyanyelvűvel nem találkoztunk.

A MOL-kúttá válás útja

A Krónika értesülései szerint a Hajnal negyedbeli benzinkút megtévesztően hasonlít ugyan a MOL-kutakhoz, de egyelőre nincs a magyar olajtársaság tulajdonában. Az állomást az Electrosigma Részvénytársaság építette, amelynek részvényesei közt van Pászkány Árpád Zoltán ismert kolozsvári vállalkozó, illetve Popa Adrian, a Keresztény-demokrata Párt helyi tanácsosa. A 27,8 milliárd lejes értékű befektetést a MOL Románia csak az elkövetkezőkben vásárolja meg az Electrosigmától.

A vállalat az építkezés megkezdése után jelentette be az illetékes hivataloknál azt, hogy eredeti elképzelésükhöz képest kisebb változtatásokkal fejezik be a benzinkutat -- az tulajdonképpen elkezdett egy MOL-kútra hasonlítani. A változtatásához nem volt szükség külön engedélyezésre, az ehhez való jogot kormányrendelet biztosítja -- írja a Krónika.

Annak ellenére, hogy Boros János kolozsvári alpolgármester szerint Gheorghe Funar csak némi vívódás utón írta alá a működési engedélyt, Kósza Aliz a MOL Románia ügyvezetô igazgatója a Szabadság számára merő véletlennek minősítette, hogy három év telt el a MOL romániai belépése és kolozsvári megjelenése között.

A multinacionális MOL

A MOL 1994-ben jelent meg Romániában a MOL-Carrierrel, Aradon. Jelenleg 660 alkalmazottja van, befektetései 85 millió dollárra rúgnak. Az indulás után a MOL megvásárolta a Kelet-Európából visszalépett Amoco 12 erdélyi kútját. A MOL a régió egyik legfontosabb játékosa, közvetlen konkurense az osztrák OMV. Tavaly ősszel, a Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. (PKN) és a MOL bejelentették, hogy kölcsönösen részvényeket vásárolnak egymásból. De ez már a második olyan lépése a MOL-nak, amely annak érdekében történt, hogy a régió piacvezetőjévé válhasson. Az első lépés tavaly tavasszal történt, amikor a MOL 36%-ot vásárolt a szlovák Slovnaft-ból -- a tranzakció értéke 262 millió dollár volt.

Az OMV a MOL Közép-Európai legnagyobb konkurense évi közel 7.5 milliárd eurós forgalmat bonyolít, több mint 5,5 ezer alkalmazottal rendelkezik, de a piacon ott van a lengyel PKN is, amely még komoly fejfájást okozhat a titánoknak.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!