Csőd előtt az európai foci

2002. május 1. – 17:40

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A német és az angol kupa csapatait magával ránthatja pár vezető európai médiakonszern összeomlása. A médiacégek nem bírják fizetni a közvetítési díjakat a kluboknak, a klubok csődbe mennek -- kérdés, mi történik a sokcsillagos gázsikhoz szokott játékos-sztárokkal.

Az egyik legjelentősebb német sajtókonszernt, a Kirsch Media -t hatalmas adósságai miatt az összeomlás fenyegeti. A brit ITV Digital a BBC legnagyobb kereskedelmi konkurense maga kérte, hogy csődfelügyelet alá kerüljön, ami szabad fordításban azt jelenti, hogy a céget nem sok választja el a bukástól. Harmadikként a brit kábeltévé-szolgáltató, az NTL jelentette be, nagyon közel áll a pénzügyi összeroppanáshoz. Három, egykor tőkeerős cégről van szó, amelyeknek kétségbeejtő helyzete első látásra csak a pénzügyi spekulánsokat, tőzsdeügynököket kéne lázba hoznia. Pedig a helyzet nagyon sokakat érint -- így Európa legjobban fizetett focistáit is. A Kirsch Media bukása a dominóeffektus logikája szerint számos európai médiacéget érint, mivelhogy a fekete napok előtt a Kirsch megszerezte az idei és a 2006-os foci-világbajnokság közvetítési jogait, és emellé a német Bundesliga exkluzív sugárzási jogát is. Az ár, vélhetőleg a reklámpiac elszenderülése miatt: 6 milliárd dolláros deficit.

Kik eszik a médiacégek buktáját?

Az ITV Digital például napi 1.5 millió dolláros veszteséggel működik. Nagy-Britanniában több első ligás csapat és körülbelül 30 második ligás jelentette be, hogy a csőd fenyegeti őket, ha az ITV Digital nem fizeti ki a szerződéses kötelezettségeit, körülbelül 300 millió dollárt. Az ITV bejelentette, hogy legjobb esetben a kötelezettségek negyedét tudja téríteni. A brit kormány szárazon elutasította, hogy költségvetési pénzekből fedezze a hiányt. Németországban drámaibb a helyzet. A Kirsch Media 200 millió dollárt kellene fizessen a Bundesligának -- leginkább az a valószínű, hogy a csapatok a semmivel kell beérjék. Az előrejelzés szerint, hasonló feltételek mellett a német első liga csapatainak körülbelül fel megy csődbe.

A foci másféle látványosságot kínált

-- Az emberek gyakran kérdezik tőlem, melyek a legnépszerűbb sportok Európába. Az szoktam válaszolni, futball, futball és a futball. A foci nagyon fontossá vált, tulajdonba vette az újságok hátoldalait, de egyre gyakrabban a címoldalakat is, vezércikkek témájává vált. Teljesen mindegy, szereted vagy nem, minden csapból a foci folyik -- véli Mark Perrimann , a Philosophy Football nevű brit fociportál szerkesztője.A foci mindig is népszerű volt, de talán soha nem annyira, mint éppen most. Perrimann szerint a foci népszerűségének nagy boom-ja a múlt évtized első pár évében volt, és több tényező idézte elő. Olaszország 1990: -- Anglia az elődöntőig jutott, és a válogatott Németországgal szemben 11-esekkel vesztett. A meccs végén Paul Gascoigne, valószínűleg nemzedékének legtehetségesebb angol játékosa úgy sírt a kamerák előtt, mint egy gyerek. A képek sokkolóan hatottak, teljesen rendhagyóak voltak a profi foci világában. A foci másféle látványossággal is kecsegtetett...

Időközben az angol csapatot hírhedtté tevő futball-huligánokat is sikerült lecsillapítani -- ez lehetne egy újabb ok. A huligánok a nyolcvanas években válságos helyzetbe hozták az angolt focit -- a brüsszeli stadionban 39 drukker vesztette életét a liverpool és az olasz szurkolók összecsapása közben. Az angol kupacsapatok agresszív drukkerei fáradságos küzdelmek árán elérték, hogy egyetlen angol csapat sem játszhatott a EB-n. 1989-ben egy újabb tragédia árnyékolta be a sportok királyának presztízsét: közel 100 drukker halt meg a sheffieldi stadionban, mikor a létesítmény egy része összeomlott.

Égből jött szponzor

Végül az is fontos szerepet játszott, hogy a Rupert Murdoch médiamágnás Sky Television nevű műholdas adója ráébredt arra, hogy csak akkor veheti rá az embereket, hogy parabola-antennát és felszerelést vásároljanak, ha élőben focit sugároz. A Sky marketing-felismerése az volt, hogy a foci jelentős nézőközönséggel kecsegtet. Sokan atyáról fiúra szállva támogatták kupacsapataikat, és ezekre az elkötelezett szurkolókra építette üzletpolitikáját az adó. Bármennyit hajlandó volt fizetni ahhoz, hogy megvegye a földi adóktól, így a BBC-től is az exkluzív közvetítési jogokat. 3 milliárd dollárt fektetett be, amit a nézők előfizetéseiből illetve reklámból térült meg számára.

A Sky sikertörténet. Nem így a Kirsché, amely áldozatul esett a kizárólagos közvetítési jogokra való túllicitálásnak. Richard Dorfmann , a Kirsch Media sportosztályának vezetője kiemelte: az elmúlt évtizedben rengeteg magán-tévétársaság jött létre. Érthető módon mindeniknek tartalomra volt szüksége. Széleskörű nézettséget két típusú műsor garantál: az új filmek és a sport. Olyan helyzetben, amelyben három-négy magánadó és a közszolgálati társaság licitál a közvetítési jogokért, a piac törvényei lépnek érvénybe, a határ pedig a csillagos ég.

Kik nyertek az üzleten?

Akik az árnövekedés gyümölcsét leszakítják, azok a játékosok. Hogy fizetéseik mértéke minden képzeletet felülmúl -- enyhe kifejezés. 1991-től 35%-al nőttek a közvetítési jogok árai. A Sunday Times szerint a leggazdagabb angol sportolók 10-es listáján 7-en focisták. A Manchester United szupersztárja, David Beckham , aki ex-Spice Girls feleségével 50 millió dolláros vagyonnal rendelkezik. Az angol kupában nem ritkák a heti 100 ezer dolláros fizetések.

Mark Perrimann fociszakértő a Futball-üzlet című könyvében elemezte a helyzetet, amelyben a játékosok és ügynökeik folyamatosan egyre nagyobb igényekkel léptek elő, a klubok soha nem egyeztettek -- egyáltalán, senkiben nem merült fel a kérdés, hogy csökkentse az árakat. Jelenleg pedig annak ellenére, hogy évről évre hegynyi pénzt kaszáltak, a klubok a csőd szélén állna. A klubok többsége elpazarolja a bevételt, olyan (elsősorban a közvetítési jogokból származó fizetéseket nyújtva), amelyeket világos, hogy nem engedhetnének meg maguknak.

A végső erőforrás

A logikus lépés a teljes sport- és üzletág gyökeres átalakítása lenne. A klubok viszont a szabadpiac egészen különleges produktumai. Rendkívül nehéz gazdasági körülmények között is fennmaradtak, annak ellenére, hogy nagyon sokuk élet és halál között vergődik, nagyon kevet zártak be. A szurkolók a kulcs -- ők mentik meg kedvenc csapataikat, az ők kultuszuk nélkül a foci nem az lenne, ami.

A játékosok jönnek-mennek, stadiont is lehet probléma-mentesen váltani. A szurkolók viszont maradnak, és hajlandók áldozatot hozni, soha nem voltak annyira lelkesek, mint az utóbbi pár évben. Az, hogy európai focit a pénzügyi összeomlás fenyegeti nem az ő bűnük. A probléma a tévétársaságoktól ered, amelyek nem tudják kifizetni azokat a jogokat, amelyeket a klubok erőforrásként beépítettek a költségtervükbe.

Szempont az is, hogy a túltelített a médiapiac. Hiába a szurkolói lelkesedés -- Angliában, Spanyolországban, Franciaországban és Németországban és Olaszországban egyre kevesebben hajlandók előfizetést kötni arra, hogy élőben láthassák a kupaközvetítéseket.

(a BBC alapján)

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!