Az Aurul 50 milliós érckészletre pályázik

2002. április 5. – 20:52

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A nagybányai Remin bányavállalat 500 ezer tonna aranyércet raktároz, de fejlett technológia hiányában nem tudja kinyerni belőle a nemesfémet. Az érc jelenleg az államkincstár tulajdona, de lehetséges, hogy végül az egész a ciánszennyező Aurul birtokába kerül .

A máramaros-vidéki bányászok általános sztrájkba kezdtek, de a megmozdulás oka nemcsak az általános szegénység, hanem az is, hogy az állami vállalat bányászai egy magáncég miatt egyszerűen munkahely nélkül maradnak. Pedig volna még mit kitermelni, a nagybányai állami Remin bányavállalatnak lett is volna lehetősége a fejlődésre, de a 2000-res tiszai ciánszennyezésről elhíresült Aurul fokozatosan megszerzi a vállalat elől a környéken található érclelőhelyeket -- írja riportjában a Ziua . Ez azért lehetséges, mert a Remin 50%-ban tulajdonosa a román-ausztrál vegyesvállalatnak -- a dolog érdekessége az, hogy a tulajdonolt Aurul fokozatosan átveszi a tulajdonos fontos üzletágait.

Káder-cserélgetés

A Remin 1997-ben 30 ezer bányászát bocsátotta el. 1998-ig Ioan Hudrea vezette, alkalmatlanság miatt váltották le. Az exigazgatónak viszont jó kapcsolatai voltak az ipari minisztériumban, így elérte, hogy helyettesét, Staicu Balanescu t nevezzék ki Remin-igazgatónak. Mivel ez utóbbi is alkalmatlannak bizonyult, tavaly felfele buktatták: az ipari minisztérium munkatársa lett. Ezután Hudrea újabb volt helyettes érdekében lobbizik. Az illető neve Iuliu Chioreanu , ő vezette az Aurul bányavállalatot (jelenlegi nevén Transgold), míg a Remin igazgatójává ki nem nevezte a minisztérium.

A helyzet azért is érdekes, mert Balanescu Remin-es fizetése 27 millió lej volt, ehhez képest minisztériumi szakértőként 8 milliót keres. Chioreanu menedzseri jutaléka az Aurul-nál 4000 dollár volt, ehhez képest a Remin-től csak 27 millió lejt kap. Hudrea jelenleg egy bányabezárásokkal foglalkozó kft. tulajdonosa.

Az 50 millió dollárnyi érchalom

A Remin-Aurul/Transgold üzlet lényege az az átszervezési terv, melynek keretében több bányáját is bezárná az állami vállalat, és azonnal elbocsátana 4000 bányászt. Második lépésben újabb 5000 vájártól válnának meg, így a jelenlegi 10 600 alkalmazottból alig másfél ezren maradnának a vállalatnál. Az átszervezéssel együtt bezárnák a borsabányai, a bucovinai és az óradnai kitermelést, és a Remin vállalat részvénytársaságból Nagybányai Bányászati Kft-vé alakulna át.

Az átszervezési terv kulcsa a Suior-i kitermelés. E bánya aranyércet termel ki, és a felszínre hozott ércmennyiség 45%-a raktárra kerül. Jelenleg 500 ezer tonna Suior-I ércet tárol a Remin. Erről a készletről az átszervezési terv úgy rendelkezik, hogy lehetőleg minél többet el kell adni belőle -- akár a leltárkönyvben szereplő értéken alul is.

A Suior-i bányában Európa egyik leggazdagabb aranylelőhelyét termelik ki, viszont a felszínre hozott érc arzént tartalmaz, melyet a Remin jelenlegi technológiájával nem lehet kivonni. Ezért termelt a bánya eddig raktárra. Az 500 ezer tonnás érckészletből körülbelül 50 millió dollár értékű arany nyerhető ki, ha valaki hajlandó 6-8 millió dollárt befektetni egy arzén-mentesítő gépsorba.

Az érctrükk

Idén februárban a Remin igazgatótanácsa foglalkozott is a Suior-i bánya érckészletének ügyével. Három megoldási javaslat került a testület elé. Az 50 millió dolláros raktárkészletet vagy az államkincstárnak adják át, vagy meddőnek nyilvánítják és eladják -- illetve a harmadik esetben leértékelve árusítják ki. A két utóbbi megoldáson az Aurul/Transgold nyerne, hiszen az eredetileg a meddőhányókban található nemesfém-maradványok kitermelésére alakult cég az eddiginél jóval nagyobb üzlethez jutna.

Az igazgatótanácsi ülésen a volt Aurul-vezér Chioreanu csapata olyan határozati javaslatot készült benyújtani, amely a harmadik megoldás mellett érvelt volna. Egyes szakértők és a sajtó nyomására azonban Chioreanu-ék elálltak ettől. Eredeti javaslatukat elvetették és az államkincstári verziót támogatták. Ezt az igazgatótanács meg is szavazta. Az Aurul-os csapat valószínűsíthetően arra készül, hogy meggyőzze az ipari minisztériumot: olcsóbb lenne megszabadulni az 500 ezer tonna aranyérc-készlettől.

Transgold-névjegy

A Nagybánya környékén kibányászható nemesfémtartalmú érc mennyisége 16 millió tonnára, más becslések szerint 50 és 100 millió tonnára tehetõ. Az Esmeralda Exploration Ltd. a REMIN állami bányavállalattal közösen ennek a nemesfémvagyonnak a kitermelésére alapította az Aurul (jelengi nevén Transgold) részvénytársaságot. Tonnánként 0,48-0,6 gramm a kitermelhetõ arany. A végsõ fémiszapot 7 kilométerre Nagybányától délre, mûanyaggal szigetelt tározóba vezetik. E tározó gátja szakadt át 2000. január 30-án, és a ciántartalmú zagy a Zazar patakon és a Szamoson keresztül a Tiszába jutott, elpusztítva a folyók élõvilágát.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!