Sorin Ovidiu Vintu siettében törvénytelenül záratta be a Befektetési- Fejlesztési Bankot (BID). A BID léte azért válhatott kényelmetlenné, mert a bankon keresztül jutott Vintu cégcsoportja illegálisan 2,5 millió dollárhoz.
A Befektetési- és Fejlesztési Bank (BID) bezárásának ötlete nem a napokban merült fel, már régi elhatározásom összes romániai üzleteim felszámolása -- nyilatkozta
Sorin Ovidiu Vintu
tegnap a BBC -nek. Vantu visszautasította a Román Nemzeti Bank (BNR) vádját, miszerint a bank törvénysértéseket követett volna el. Nyilatkozatában Vintu nem tartotta fontosnak elmondani, hogy elemezze, miért büntette meg mégis a BNR a BID vezetőségét.A BID legjelentősebb vesztesége a Leszámítolási Bankba (BRS) fektetett 85 milliárd lej -- írja tudósításában az Evenimentul Zilei. Egy újabb tőkeinjekció után viszont ez a veszteség nem akadályozta volna a BID további működését. Erre 3 millió dollár kellett volna -- jelentette ki Vintu. A Nicolae Vacaroiu-féle üzletet illetően Vintu szomorúan azt mondta, hogy bármelyik banknál előfordulhatott volna hasonló jellegű veszteség: a Gelsor csoport nem jegyzett részvényeit magasabb áron vásárolta meg, mint azt később el tudta adni.
Vintu elhatározása nem elég viszont ahhoz,
hogy a bankot be lehessen zárni. A bank nem adott le például kérést a felszámolási igényről kapcsolatban, egy BID-fejlécű levél pedig nem fogadható el kérés gyanánt. A Részvényesek Közgyűlése (AGA) által előírt kérést egy, a bankot képviselő felhatalmazott személy kell aláírja. Vintu pedig (annak ellenére, hogy ő a BID főrészvényese) nem rendelkezik aláírási joggal, tehát nem indítványozhat semmit sem a bank nevében -- nyilatkozta Nicolae Cinteza, a BNR felügyeleti osztályának igazgatója.
Főrészvényesként Vintunak ki kellett volna neveznie egy lebonyolítót, hogy az hivatalosan és törvényesen képviselje a Befektetési- és Fejlesztési Bankot. Vintu szerint ugyan a bank egy kft.-hez hasonlóan bezárt, de jogilag csupán felfüggesztette működését. A BNR nemrég összeállított jelentése a Romcuart ügyét is tárgyalja, melynek megállapításaival a bank most felmondó vezetőség nem értett egyet.
A jelentésből kiderül,
hogy több mint 60 milliárd lejt a BID, a Romcuart és Gelsor között egy 26 főből álló csoport forgatott meg. Az összeget három részletben utalták át a BID-ből a Romcuartnak, majd a BRS-n keresztül visszajutott a Romcuarthoz, majd meglehetősen bonyolult úton jutott Vintu embereihez. A 60 milliárd tulajdonképpen egy 2,5 millió dolláros kölcsönt jelent, melyet a Romcuart a BID-től vett fel.
A felvett pénzt a cég soha nem fordította a szerződésben megjelölt célra -- vagyis pénzmosásról van szó, a 60 milliárd a kvarcbánya finanszírozása helyett fizikai személyek bankszámlájára jutott. A BNR jelentését a rendőrséghez is eljuttatta már.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!