Csak a függetlenek felajánlása maradt

Önként csökkentették volna illetményüket Gyergyószentmiklós városi tanácsosai, hogy több pénz jusson a közintézményeknek. A januári felajánlást viszont még ugyanazon az ülésen gyakorlatilag visszaszívták a városatyák.

Gyergyószentmiklós városa sem arról híres, hogy bővében lenne a pénznek. A székelyföldi város idei költségvetése mindössze 104 milliárd lej (mintegy 3 millió 215 ezer dollár), ami reálértékben is kevesebb annál, amennyiből a város 2001-ben gazdálkodhatott. Ráadásul a Gyergyóban dolgozó közintézmények sorra több pénzt kértek idénre az előirányzottnál. A hegyimentők új felszerelésre, a helyi múzeum új muzeológusi állásra, a középiskola fűtésre, a Figura Stúdió öt gyergyói származású fiatal színész alkalmazására kért támogatást a városi tanácstól. A történethez hozzátartozik, hogy Gyergyószentmiklós tanácsában nyolc, gyakorlatilag függetlenként dolgozó tanácsos tevékenykedik, akik névleg a nemzeti liberális párt (PNL) listáján jutott be a 2000. májusi helyhatósági választásokon a testületbe. Az RMDSZ színeiben 13 tanácsos dolgozik a testületben. A nyolc független tanácsosi illetményét eleve a város civil szférájának támogatására ajánlotta fel. Két évvel ezelőtt egy összegben utalták át a helyi alapítványoknak, most már kénytelenek adózás után tenni ugyanezt. A gyergyói tanács január 10-én ült össze a költségvetést megvitatni. Az ülés legérdekesebb javaslatát

Kopacz Zoltán

független-liberális tanácsos vetette fel: ha úgyis ilyen kevés a pénz, csökkenteni kéne a tanácsosok 700 millió lejes béralapját, és az így megmaradt összeget adják az intézményeknek.

Árus Zsolt

független tanácsos így emlékszik vissza a történtekre: -- A tanácsosi béralap fix összeg, a költségvetési törvény határozza meg, de ezt a tanácsok csökkenthetik. A csökkentést Kopacz Zoltán és jómagam javasoltuk. Kétharmados többséggel átment a javaslat, 14 tanácsos szavazta meg. Ezután süket vita kezdődött a fizetésekről, többen hangoskodtak, aminek aztán úgy lett vége, hogy az egyik kolléga felvetette, legyen nulla százalék a lemondás, mert bonyolult lett volna visszatérni a már megszavazott határozatra. A nullázást aztán meg is szavazta a tanács. Elhangzott egy javaslat 0, egy pedig 20 százalékról, a testület pedig az elôbbi mellett döntött. Ennek értelmében kerek-perec nulla lejt adnak a fizetésükbôl a városkasszába a városatyák. Akik eddig közcélra használták fel tiszteletdíjukat, ezután is folytatják kezdeményezésüket -- tudósított az ülésről a helyi hetilap, a Gyergyói Kisújság január 17-én. A tanács tagjai közül

Bencze Attila

független tanácsos volt az, aki a helyzet megmentéséért a nullázást javasolta:

-- Lehet, hogy utólag viccesnek hat az ötlet, de akkor sokminden múlt rajta. Az értelmetlenné váló vitát be kellett fejezni valahogy, mert a költségvetési vita alig felénél tartottunk, és mégiscsak ettől függ a város idei működése. Így aztán azt mondtam: ezen ne múljon! Arra is gondoltam, biztosan vannak olyanok, akik rá vannak szorulva, vagy nem szívesen tennék meg ezt a felajánlást.

Az ötletgazda Kopacz Zoltán végül február elején lemondott tanácsosi tisztségéről. A város költségvetését január 10-én sikerült végül elfogadni. Eszerint 1,4 milliárd lejbôl gazdálkodhat a Figura Stúdió, 650 millióból a múzeum, 890 millióból a könyvtár, 105 millióból az Ifitéka ifjúsági információs iroda -- tudósít a Kisújság.

Sportra a hegyimentôknek szánt 400 millión kívül 100 millió lej jut Gyergyószentmiklóson az idén. Az útjavításokra 1,7 milliárd lejt különítettek el a tavalyi 600 millió helyett -- viszont az általános tanácsi nagylelkűségből nem lett semmi. „Volt aztán némi sajtóvisszhangja a dolognak -- kommentálja végül az esetet Árus Zsolt --,az emberek morognak, mondják, hogy ilyet még ilyet nem látott a világ.”

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!