Kevesebben lopják a szoftvert

2002. január 28. – 13:08

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A romániai szoftver-forgalmazóknak sikerült 10 millió dollár értékben eladni termékeiket olyan ügyfeleknek, akik eddig inkább koppintottak. A feketepiac értéke viszont továbbra is 145 millió körül mozog.

A szoftverpiac ugyan 38%-kal növekedett tavaly, de az szoftver-eladások csak 6%-kal nőttek. A legálisan eladott szoftverek értéke a 2000-res 45 millió dollárról 62 millióra emelkedett, innen származik ez a bizonyos 38%-os növekedés. Viszont kevesen tudják, a növekedés 35%-a a kalózkodás mértékének csökkenéséből származik. A piac 17 millió dolláros növekedését úgy sikerült elérni, hogy a cégek 10 millió dollárnyi legális szoftvert adtak el olyan ügyfeleknek, akik eddig kalóz-szoftvereket használtak -- mondta el a Capital-nak Florin Talpes, az Országos Szoftvervállalkozók Szövetségének elnöke. Mégha 7%-kal vissza is esett a kalózszoftverek aránya, a feketézés még mindig uralja a szoftverpiac 70%-át. A feketepiac értékét a szakértők 145 millióra becsülik.

A szoftver-, játék-, zene- és kábeltévé-feketepiac volumenét

még a szakértők sem

tudják felbecsülni. A szerzői jogi törvény módosításán hiába dolgik a hatóság, ha a Romániai Szerzői Jogi Hivatal (ORDA) csak 14 ellenőrrel és időnként némi rendőrségi segítséggel tudja „kordában tartani” a piacot. Az ORDA a törvény módosításán is dolgozik. Eszerint a büntetések mértékét 500 és 5000 dollár közti értékre emelik. A szoftverek szerzői jogának érvényességi idejét 50-ről 70-re emelték. A szoftverpiacon a legnagyobb értékben a jogi személyek használnak illegális szoftvereket, melyek példányonkénti értéke eléri a 4000-5000 dollárt. 2001-ben történt meg először Romániában, hogy feketezoftver-felhasználókat ítéltek börtönbüntetésre: a Targoviste-i bíróság mondta ki ezt az ítéletet négy felhasználó ellen. A Bukarestben működő szoftver-mozgóárusok a játékokra specializálódtak. A Romániában használt számítógépes játékok csak 9-10%-a legális.

Műsort csenő tévénézők

A kábeltévés piacon a kalózkodás aránya enyhén emelkedett, 2001-ben 20-30% között mozgott -- nyilatkozta a kábeltévé-társaságokat tömörítő egyesület elnöke, Radu Petric. A kábeltévéknek 3,1 millió előfizetőjük van, akik 3-3,5 dolláros havidíjat fizetnek. Így a csalások miatti veszteség 36 millió dollárra taksálható. A jellopókat már csak azért is nehéz felelősségre vonni, mert nincs olyan törvény, mely ezzel foglalkozna. A kieső nyereség a komolyabb baj a szakmai egyesület szerint: ezért több tízmillió dollárt befektetni kívánó távközlési cégek kerülik el Romániát.

A zene- és film-kalózkodás

A zeneipar is több tízmillió dollárt veszít az illegálisan forgalmazott kazettákon és CD-ken. Statisztikailag viszonylag jól áll az ország, a kalóztermékek aránya az 1999-es 85%-ról 2001-re 50%-ra esett. A hanghordozókat gyártók szakmai egyesülete (mely a legális hanghordozókra ragasztott biztonsági hologramokat bocsátja ki) becslése szerint körülbelül 8 millió darab a törvénytelenül eladott kazetták és CD-k száma, ez pedig 80 millió dollár veszteséget jelent. A kalózmásolt filmek aránya viszont 2000-ben is annyi volt, mint 1999-ben: 10-20%. 2002-re piaci elemzők kis csökkenést jeleznek, de kérdéses, hogy figyelembe vették-e az egyre elterjedő megoldást, mellyel a filmeket .mpeg, .avi és .asf formátumban CD-re másolva terjesztik.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!