A körbetartozás a költségvetés háromszorosa

2001. október 17. – 16:19

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A veszteség a romániai gazdaságban 30-40%-kal nő. A veszteséges üzemek több kárt okoznak, mint a kifizetődő vállalkozások össznyeresége -- áll az ADER friss gazdasági helyzetjelentésében.

Az utóbbi évek felhalmozott vesztesége a romániai gazdaság visszamaradottságának legfőbb oka. Az összveszteséget 400 000 -- 450 000 milliárd lejre (13-15 milliárd dollárra) becsüli a Románia Gazdasági Fejlődéséért Szövetség (ADER) legutóbbi jelentése, amelyet a Cotidianul ismertet. Jelentős számú cég 2001-ben is veszteséggel üzemel. A körbetartozás 2001 közepén elérte a nemzeti össztermék (GDP) 45%-át. Az ADER szakértői arra figyelmeztetnek, hogy a gazdasági veszteségek évente 30-40%-kal nőnek, és veszteséges üzemek több kárt okoznak, mint a kifizetődő vállalkozások össznyeresége. A pénzügyi blokád, a körbetartozás összértéke duplája Románia össz-pénzmennyiségének, és háromszorosan haladja meg az állami költségvetés főösszegét. Ezért a Nemzetközi Valutaalap halasztotta az újabb megegyezést az országgal.

A termelés hanyatlik, a külföldi piacok eltűnnek

Az ADER szakértői szerint a körbetartozás oka a termelés drámai csökkenése. A román gazdaság sok külföldi piacát elvesztette, csökkent a befektetések értéke, a lakosság vásárlóereje folyamatosan romlik, a cégek, üzemek tőkeszegények, sok helyen a menedzsment nem alkalmazkodik a szabadpiaci követelményekhez. A másik ok: a problémát szabályozó törvények késtek, nincs koherens pénzügypolitika, és az állam túl hosszú időn keresztül pénzel veszteséges vállalatokat.

A Nemzeti Bank (BNR) szigorú monetáris politikája is hozzájárul a pénzügyi blokád növekedéséhez. A monetáris- és hitelpolitika az infláció miatt elviselhetetlen nagyságú kamatokat írt elő erre az évre, így a hitelek nehezen elérhetők lettek, másrészt a bankok az általános fizetésképtelenséget látva szigorítottak a hitelkérelmek elbírálásán.

Az ADER jelentése szerint a rövid távú hitelek nagyságrendje a tíz évvel ezelőtti átlag 109-szeresére emelkedett, a hosszú lejáratű hitelek esetében a növekedés csak 23-szoros. Ehhez képest a mostani infláció a 1990. októberi állapot 1745-szöröse -- ez a tény jelzi, hogy a termelői és a befektetői szférában egyszerűen hiányzik a felhasználható pénz.

A közintézmények 15 000 milliárddal tartoznak

Az ADER elemzői azt javasolják a hatóságoknak, oldják meg a közintézmények tartozásainak rendezését. A 15 000 milliárd kifizetésével 30 000 -- 40 000 milliárdnyi lánctartozást lehetne rendezni. Ezenfelül a kormány törvénytervezetet kéne benyújtson a parlamentnek a körbetartozás felszámolásáról. A körbetartozás felszámolásához a következők szükségesek: el kell törölni a kifizetéseket, a hátralékokat a szállítók és ügyfeleik, a hitelezők és a hitelfelvevők, az árutermelők és a szolgáltatók között. Elő kell segíteni, hogy minél több cég kössön speciális szerződéseket a követelések elengedéséről. Fel kell éleszteni a befektetéseket, fel kell tőkésíteni a fejlődőképes cégeket, versenyképes, eladható árukat szükséges termelni.

A másik elengedhetetlen feltétel: világos törvényeket kell hozni a gazdasági élet szabályozására, amelyek átláthatóan szabályozzák a hitelezők és hitelezettek közti viszonyt. Emellett az inflációs ráta torzítja a profit és a profitadó kiszámítását. Az ADER azt javasolja, a bevételek és tartozások kiszámításánál figyelembe kéne venni azt az időpontot, amikor ezek a pénzmozgások lezajlottak.

Pontosabban: nem kéne kihagyni a számításból, hogy a bevételezés pillanata és a nyereségadó kiszámítása közti időszakban is emelkedik az infláció. A nyereség és a TVA kiszámításánál kizárólag a ténylegesen megvalósult bevételeket és kiadásokat kéne számolni, nem pedig az infláció által torzított értékekkel dolgozni.

A harmadik javaslat szerint a hitelpolitikát át kéne szervezni, és összefüggésbe hozni a kormány gazdaságpolitikai intézkedéseit a BNR pénzügy- és hitelpolitikájával. Megjegyzendő, hogy az ADER jelentését megvitatásra beterjesztette a kormánynak, a parlamentnek, eljuttatta az államfőhöz, a Nemzeti Bankhoz, a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank és az Európai Unió képviselőihez.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!