EU-csatlakozás majd később

2001. október 11. – 16:15

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Rossz híreink vannak Romániának: az önök EU-csatlakozási igényét nem támasztják alá az ország gazdasági eredményei -- jelentette ki a Világbank bukaresti irodájának vezetője tegnap egy gazdasági konferencián.

Ziad Alahdad irodavezető a Közép-kelet-európai Nemzetközi Befektetési Fórumon szólalt fel, és elmondta, Románia EU-csatlakozása a várakozáson felül is kitolódhat, mert az ország gazdasági fejlődése gyenge lábakon áll. A nyilatkozat rögtön Adrian Nastase miniszterelnök beszéde után hangzott el. Nastase beszédében kijelentette: október végén alá szeretné írni a kormány a megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). A kormány gazdaságpolitikájáról szólva Nastase kivételes szigorúságot ígért. Jövőre a magánszféra fejlesztésével párhuzamosan tovább folytatódnak a makrogazdasági megszorítások -- írja a Curentul. A nem túl magas befektetési kedvet jelzi, hogy augusztusban csak 407 vegyesvállalatot jegyeztek be, összesített alaptőkéjük 3,14 millió USD -- a Romania Libera információja. „A kormány elhatározta, dinamikusabban fog dolgozni a befektetok idecsalogatásáért, külföldön is ismertetni akarja az országban rejlő befektetési lehetőségeket. Van néhány problémacsomag, amellyel küszködnek a befektetők, ezeket meg szeretnénk oldani” -- mondta a kormányfő.

Ezután Leonard Cazan, a fejlesztés és az előrejelzés minisztere ismertette a kormány adatait a gazdasági fejlődésről. Eszerint 2001 első félévében az ipari termelés 9,6%-kal, az import 15,4%-kal nőtt a tavalyi év hasonló időszakához képest. A befektetések száma emelkedett, így csökkent a munkanélküliség, és a reálbér 5,6%-kal emelkedett. A külföldi befektetések értéke 1991 és 2001 júniusa között 6,8 milliárd dollárra rúg.

A fejlesztési és az előrejelzési miniszter úgy gondolja: a makrogazdaság stabilizációja, a gazdasági környezet élénkülése, a befektetőket vonzó, javított törvényi háttér, a banki szolgáltatások bővülése serkenteni fogja a befektetőket, érdemes Romániában kereskedni és termelni. A Világbank bukaresti irodavezetőjének nyilatkozata Leonard Cazan beszédét is kissé nevetségessé tette -- írja a Curentul helyszíni tudósítója.

A brit gazdasági hetilap, a The Economist szakértői szeptemberben ismertetett országjelentésükben meg állapították, hogy a kormány túl optimistán ítélte meg az infláció csökkenését. Erre akkor Adrian Nastase miniszterelnök és Vasile Dancu tájékoztatási miniszter válasznyilatkozataikban úgy reagáltak, hogy „előrejelzésekből nem lehet kiindulni.”

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!