Két magyar film versenyez a velencei filmfesztiválon

Két magyar film versenyez a velencei filmfesztiválon
Barabás Bojtorján Andor szerepében Nemes Jeles László Árva című filmjében – Fotó: Pioneer Pictures

Két magyar rendező filmje is meghívást kapott az augusztus 27-én kezdődő 82. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjába: Enyedi Ildikó Csendes barát és Nemes Jeles László Árva című filmje is Arany Oroszlánért indul, közölte a Nemzeti Filmintézet. Az Orizzonti szekcióban román produkció is helyet kapott.

Az Oscar-díjas Nemes Jeles László új mozifilmjét a rendező családjának története ihlette. Az Árva 1957 tavaszán, Budapesten játszódik. Az elbukott forradalom után a magyar társadalom nagy része a megtorlásoknak, a forradalmárok és ellenállók eltűnésének, a reménytelenségnek köszönhetően behódolt, és elkezdődött a több mint három évtizedig tartó Kádár-korszak. A 12 éves Andort édesanyja egyedül neveli, a fiú még bízik benne, hogy a háborúban eltűnt édesapja vissza fog térni. Egy nap megjelenik náluk egy férfi, aki azt állítja, hogy ő Andor apja. A fiú nem hajlandó apjának tekinteni az idegent. A férfi azonban beköltözik hozzájuk, és a fiú kénytelen leszámolni illúzióival. Miközben az anya és fia közötti szakadék egyre mélyül, Andor elhatározza, hogy bármi áron, de megmenti családját a férfitól.

Az magyar-brit-francia-német koprodukcióban készült Árva főszereplője Barabás Bojtorján, édesanyját Waskovics Andrea alakítja, mellettük Gregory Gadebois látható kiemelt szereplőként. Az Árva forgatókönyvét Nemes Jeles László rendező együtt jegyzi Clara Royer-vel. Producerei a Pioneer Pictures részéről Kemény Ildikó és Szále Ferenc, operatőre Erdély Mátyás, látványtervezője Ágh Márton, jelmeztervezője Flesch Andrea, hangmestere Zányi Tamás, vágója Politzer Péter, casting directora Zabezsinszkij Éva.

Az Arany Medve-díjas Enyedi Ildikó új filmje, a Csendes barát érzékeny és filozofikus párhuzamot von növény és ember között. Egy idős fa áll egy botanikus kert közepén. Magányos, ahogy a kert többi lakója is – sok ezer kilométerre eredeti élőhelyüktől, hogy megcsodálhassuk, megfigyelhessük őket. Ahogy mi őket, úgy ők is megfigyelnek minket. Tanúi rövid, kusza, zajos es zaklatott életünknek. A film három történetet mesél el, ember és növény három tétova találkozását, amikor ez a kétfajta, radikálisan különböző érzékelés egy pillanatra igazán összekapcsolódik. Emberi hőseink, akárcsak a kert növényei, kívülállók, magányos lelkek. És épp úgy vágynak a kapcsolódásra, ahogy ők.

A férfi főszereplő Tony Leung Chiu-Wai, akinek a munkásságát 2023-ban Velencében életműdíjjal ismerték el. A Wong Kar Wai több filmjében is játszó hongkongi sztár felkéréséről Enyedi Ildikó akkor is mesélt, amikor a 2024-es kolozsvári Filmtettfeszten beszélgettünk. A film további főszereplői Luna Wedler és Enzo Brumm, látható továbbá a filmben A feleségem története főszereplője, Léa Seydoux.

A német-francia-magyar koprodukcióban készült Csendes barát forgatókönyvét Enyedi Ildikó írta, az operatőr Pálos Gergely, a vágó Szalai Károly, a látványtervező Láng Imola, a jelmeztervező Peri De Braganca, a zeneszerző Keresztes Gábor és Kelemen Kristóf, a VFX Supervisor Klingl Béla.

Kedden tették közzé a velencei filmfesztivál szervezői az Orizzonti szekció versenyprogramját is, amiben Mihai Mincan Dinți de lapte (Milk Teeth) című, román-francia-dán-görög-bulgár koprodukcióban készült filmje is szerepel. A történet a 80-as évek végén játszódik egy romániai kisvárosban. A főszereplő a tíz éves Maria, aki saját maga próbál nyomozni hirtelen eltűnt, egy évvel nagyobb nővére után. Mariát Emma Ioana Mogoş alakítja, akinek ez az első mozifilm-szerepe, a szereposztás további tagjai pedig Marina Palii, Igor Babiac, Téglás István, Victor-Ioan Rogobete, Lara Maria Alexandra Comănescu, Maia-Victoria Boboc, Albert Ciută, Karina-Ziana Gherasim, Tudor Morar, Mihaela Rădescu, Ada Lupu, Cătălin Filip, Luca-David Cărăvan, Ingrid-Maria Tirintică.

A forgatókönyvet Anamaria Ţecu írta, a film operatőre George Chiper-Lillemark, vágója Dragoş Apetri, zeneszerzői Marius Leftărache és Nicolas Becker, hangmérnöke Cyril Holtz, jelmeztervezője Dana Păpăruz, a sminkért és a frizurákért Dimitra Fafaliou és Sotiris Paterakis felelt.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!