Aszfaltbetyárnő

Aszfaltbetyárnő

2011-ben jelent meg Zsigmond Andrea összeállításában a Címke-függöny. Tompa Gábor színházi magánszótára a csíkszeredai Bookartnál. Mint sejthető, ebben a rendező legfontosabbnak tartott szavait gyűjtötte össze a teatrológus. Érdekes könyv volt, új szemlélettel.

Új kötetében Boros Kinga is „megcímkézi”, sőt, meg is qr-kódolja az írásait. A Javítgatott kiadás alcíme „esszék színházról 2015-2024”, és azon töprengek, ugyan miért lennének „esszék”? Az írások ugyanis lábjegyzeteltek, hivatkozásaik több nyelven áradnak. De éppen ezért „esszék”: mert áradnak.

Boros Kinga talán a leglendületesebb erdélyi színházkritikus. Vagy inkább színházi esszéíró. Ezt úgy értem, hogy mint Zsigmond Andreának, neki is egyedi a látásmódja, ami természetesen azt jelenti, számomra is váratlan. Ismerem őt személyesen is, de amikor kézbe vettem a szép borítójú, érdekesen tördelt kötetet, rajta a szerző laza fotójával (Benedek Levente, Cseke Szilárd, illetve Sánta István Zsolt a ludasok), már tudtam, hogy ez „teljesen Kinga”. Akkor miért lepett meg?

Azért, mert Boros Kinga gondolkodása váratlanul éri az embert. Nem jutott volna feltétlenül eszembe, hogy a színházi világból eltűnt nőkről írjak, vagy hogy egy Három nővér-előadás kapcsán ne minősítsem a színészeket. Ő megteszi, mert nem arra figyel, amire én, vagy jobban figyel bizonyos dolgokra, amelyek fölött én elsiklanék.

És éppen ezért jó ez a kötet, holott az Esterházy-játék miatt eszünkbe juthat, hogy magasra tette a lécet. De eszünkbe juthat az is, hogy Esterházy felódázva-lerombolta Ottlikot, hiszen a híres goblen, amelyet úgy alkotott meg, hogy egy A3-as lapra leírta az Iskolá-t, egyben olvashatatlanná is teszi a művet. Nem beszélve az édesapjáról: a Javított kiadás már megjelenésekor nagy port kavart, érvek ropogtak az ellen, hogy valaki beszélhet-e így kedves szülejéről. Vagy szülőjéről.

Boros Kinga lázadó természet: nem fogadja el adottnak, amit lát vagy amit „tenni illene”. Ez nagyon helyes: túl gyakran tettük, amit „tudni illik”, és maradtunk abban, ami volt. Ha elolvasom például a Mit csinál a teatrológus? című tanulmányt, éppen úgy jóféle zavarba jövök, mint ha rálapozok a De ki fog megbaszni? című értekezésre. A szerző betartja, amit ígér: a lázadás ígéretéből lázadás lesz.

Az írások évek szerint strukturálódnak, sokkal izgalmasabb azonban úgy olvasni a kötetet, mint egy mozgó szellemi térképet. Boros tanít a marosvásárhelyi művészeti egyetemen, előadásokra, fesztiválokra és konferenciákra lohol, de elsősorban: gondolkodik. Kiforgatja, szétrakja a világot, hogy jobban szemügyre vehesse.

Például ír a Magyarosaurus Dacus nagyváradi előadásáról, amelyben már sokadszor dolgozhatott együtt az egyik legérdekesebb román színházcsinálóval, Gianina Cărbunariu-val, s az írás kérdéssel van teli, holott megoldásokat várnánk, megszerkesztett mintamondatokat és -replikákat.

Ez Boros másik nagy erénye: a kultúraközöttiség. A színház maga sok nyelv egyszerre, de a román színház más nyelvek, kódok sokasága, mint a magyar, s ezekhez járul még a számtalan szakirodalmi tétel: a körülfigyelés.

„Axióma: a színházkritikus legyen független. Se rokona, se ismerőse. Ne keverje a szakmát a magánélettel, mert azzal aláásná bírálói objektivitását, szakmai hitelét.

Nos, az erdélyi színházkritikusnak – színházi szakírónak, ahogyan sokan szívesebben megnevezzük magunk – bizony rokona, ismerőse a színész, a rendező, a szerző, a színházigazgató. Nem kell neki importálni a beágyazott kritika műfaját, mert eleve be van ágyazva, ez az ő identitása, ilyen keverék, ilyen queer. Beleszületik a színészcsaládba. Lakótársa lesz a rendezőszakos. Feleségül veszi a színésznőt. Elv-társra talál a másik szakmabeliben. Hogy a szeretőkről ne is beszéljünk! (Beágyazódás, OMG…)„ Ez áll a 11. oldalon. Egyrészt legyen, másrészt nem az, mert nem lehet az. Harmadrészt a célzott, csípős, mégis felszabadító humor. Angolosan, ahogy kell.

Nem arról beszél, hogy mi kellene, hanem arról, hogy mi van. Nem maszatol, de olykor brutális leltárt végez és mutat fel. Ezért is ”esszé”: nem fél a publicisztikusságtól, attól, hogy megváltoztassa egy város hangulatát. Holott például Nagyváradon nemcsak a kultúraellenes Bolojan működött, hanem egy zaklatott zongorista is, aki írásban ígérte, hogy nem megy a színházba.

Boros Kinga nem a színházi fellegekben él (vagy elefántcsonttornyokban, kinek hogy tetszik). Hanem itt, velünk, közöttünk, azon a kurva aszfalton. És ez nagyon jó.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!