A Román Akadémia nem választotta be tagjai közé Mircea Cărtărescut, kiakadtak az írótársak

Az egyik legismertebb kortárs román író, a Nobel-díj várományosaként emlegetett Mircea Cărtărescu nem lett a Román Akadémia levelező tagja, miután az előírt kétharmados támogatottság helyett csupán egy szavazattal kevesebbet szerzett meg az Akadémia közgyűlésén. A döntés hatalmas felháborodást váltott ki az irodalmi körökben, sokan igazságtalannak és politikailag motiváltnak tartják.

A Filológiai Szekció elnöke, Rodica Zafiu professzor elmondta, hogy körülbelül egy hónappal ezelőtt Cărtărescu teljes egyhangúsággal, 9-ből 9 szavazattal kapott támogatást a szakmai bizottságtól. Ennek ellenére az Akadémia közgyűlésén 74 szavazatra lett volna szüksége a megválasztáshoz, de csupán 73-at kapott.

Rodica Zafiu sajnálatát fejezte ki a döntés miatt: „Nagyon közel jártunk ahhoz, hogy helyesen cselekedjünk és elismerjük egy vitathatatlan irodalmi érdemet” – mondta a professzor.

A kritikák szerint a kudarc hátterében politikai és ideológiai motivációk állnak. A közéletben is aktívan megnyilvánuló Radu Vancu költő élesen bírálta az Akadémiát, amely szerinte egyre inkább a „nacionalista extrémizmus” felé sodródik. Vancu szerint az Akadémia elutasítása annak a jele, hogy a román kulturális élet még mindig a múlt béklyójában vergődik.

A kritikák egyik központi eleme, hogy a döntéshozók egy része azt vetette Cărtărescu szemére, hogy korábban nyilvánosan bírálta Mihai Eminescut és Emil Ciorant az antiszemitizmusuk miatt. Ezt a kritikát azonban sokan felháborítónak tartják, mivel Cărtărescu kijelentései történeti tényekre alapultak.

A neves román költőnő, Ana Blandiana szintén felszólalt az Akadémia döntése ellen, mondván, hogy a testületet a „gyűlölet, irigység és frusztráció” vezérli. Blandiana szerint az Akadémia diskurzusa a Ceaușescu-korszak nacionalista propagandáját idézi.

A viták új lendületet adtak annak a követelésnek, hogy az Akadémia belső mechanizmusait átláthatóbbá kell tenni. Radu Vancu szerint az lenne a helyes, ha a tagság vitái nyilvánosak lennének, míg a szavazás továbbra is titkos maradna. „Egy ilyen döntés megmutatja, hogy Románia kulturális élete jobban halad, mint az Akadémiája” – fogalmazott.

A botrány ellenére Mircea Cărtărescu nem kommentálta részletesen a döntést, csupán annyit mondott: „A nem akadémiai tagság egy kis szabadsággal több, amit meg tudok becsülni.”

Az eset egy újabb jele annak, hogy a román irodalmi és tudományos életben komoly érdekellentétek feszülnek egymásnak. Vajon sikerül-e az Akadémiának leküzdenie belső megosztottságát, vagy továbbra is egy zárt, konzervatív testület marad? Egy biztos: a Cărtărescu-ügy még sokáig napirenden marad.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!