A bonchidai Bánffy-kastély barokk szobrait is meg lehet nézni a BBTE kőtárában
A bonchidai Bánffy-kastély díszudvarának 18. századi barokk szobrait állítja ki a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) lapidáriuma – tájékoztat az intézmény közleménye.
Mint a tájékoztatásban írják, a BBTE-nek egyedülálló gyűjteménye van 18. századi dísztárgyakból és szobrokból, amit az intézmény lapidáriumában őriznek az Emmanuel de Martonne (Színház) utca 1. szám alatt. A gyűjteményben található többek között az erdélyi barokk egyik legjelentősebb képviselője, Johann Nachtigall szobrászművész 1751-1753 között készített 24 alkotása is, amelyek a bonchidai Bánffy-kastély díszudvarát ékesítették egykoron.
A szobrok többsége mitológiai alakokat és rendkívüli képességekkel rendelkező lényeket ábrázol, amelyeket Ovidius Metamorphoses című műve ihletett. A BBTE lapidáriumában őrzött szobrok olyan isteneket ábrázolnak, mint Poszeidón, a görög mitológiában a tengerek és a földrengések ura, Démétér, a földművelés istennője és Kübelé, az anatóliai anyaistennő. Emellett a gyűjtemény számos díszes kőtárgyat, főként urnákat tartalmaz.
Az egyetem nem ad tájékoztatást a lapidárium nyitvatartásáról, az intézmény honlapjáról pedig az sem derül ki pontosan, hogy egyáltalán van nekik ilyen. A fotók alapján viszont legalább négynyelvű (román, magyar, angol és német) tájékoztatás van a kiállított tárgyakról.
A bonchidai Bánffy-kastély egykori szobrainak kalandos története van. A Szabadság összefoglalója szerint egy részük 1978-ban az Erdélyi Nemzeti Történelmi Múzeumba került, ezeket a tavaly újranyitott középkori és kora újkori kőtárban meg is lehet nézni. Egy másik részüket 1983-ban a Brătianu (Király) utcában található épületbe mentették, ahová akkor az úgynevezett Gyűjtemények Múzeumát tervezték, és amiben manapság a Francia Intézet kap helyet. Néhány évvel ezelőttig ott lehetett őket megnézni, aztán hirtelen elszállította őket az épületet mostani tulajdonosa, a BBTE.
A Bánffy-kastélyt menedzselő Transylvania Trust Alapítvány azt szerette volna, ha a szobrok visszakerülnek az eredeti helyükre, az Erdélyi Nemzeti Történelmi Múzeumból is vettek át szobrokat, de végül ez nem történt meg. Most úgy tűnik, hogy a BBTE maga szervezett kiállítást a szobrokból és dísztárgyakból.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!