BukFeszt harmadszor: legjobb előadásaikat viszik a fővárosba az erdélyi magyar színházak

2024. szeptember 10. – 08:29

Másolás

Vágólapra másolva

Szeptember 30. és október 6. között kerül megrendezésre a harmadik Bukaresti Magyar Színházi Fesztivál (BukFeszt), amelyet a Magyar Színházi Szövetség (MASZÍN) szervez. A fesztivál helyszíne a bukaresti Odeon Színház és a Metropolis Színház, ahol hét különböző előadást láthat a közönség.

A BukFeszt célja, írják a szervezők, a romániai magyar színházak sokszínűségének bemutatása a bukaresti magyar közönség és a romániai színházi szakma számára. Nem utolsó szempont az sem, hogy a fővárosi kritikusok nem mindig jutnak el a magyar társulatok előadásaira, így amikor az UNITER-díjakról kell dönteniük, lehet kimaradnak olyan produkciók, amik megérdemelték volna, hogy ott legyenek a díjazottak között.

Az eseményen öt erdélyi színház – a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, a szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata, a nagyváradi Szigligeti Színház és Nagyvárad Táncegyüttes, a csíkszeredai Csíki Játékszín, valamint a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház – produkcióit mutatják be különböző műfajokban.

A fesztivált szeptember 30-án a Tomcsa Sándor Színház nyitja Székely Csaba 10 című drámájával, amelyet Rusznyák Gábor rendezett. Október 1-jén a Molière Mizantrópját mutatják be a Harag György Társulat előadásában, majd október 2-án Martin McDonagh A kripli című darabját láthatja a közönség a szatmári színészek tolmácsolásában.

A programot tovább színesítik a táncszínházi előadások, mint a Suttogások és sikolyok, amelyet a Nagyvárad Táncegyüttes mutat be. Október 3-án a Csíki Játékszín Koldusopera című előadása következik, míg október 4-én Kálmán Imre világhírű operettje, a Csárdáskirálynő kerül színre. A fesztivál záróelőadása Andrei Șerban rendezésében Robert Icke A doktor című darabja lesz, amelyet a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulata ad elő.

A BukFeszt partnerei között szerepel az Etnikumközi Kapcsolatok Kormányhivatala (DRI), a Romániai Színházi Szövetség (UNITER), a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ, Magyarország Bukaresti Nagykövetsége, az Odeon Színház és a Metropolis Színház. A jegyek az előadások helyszínein kaphatók a színházak jegypénztáraiban.

A BukFeszt nemcsak a magyar színházi hagyományokat kívánja megőrizni és bemutatni, hanem a román közönséggel való párbeszédet is előmozdítja, így erősítve az etnikumközi kulturális kapcsolatokat.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!